FENIX Group: Cyril Svozil, Kateřina Jezerská, Cyril Svozil jr.

„A opravdu, jak dříve měla každá instalace fotovoltaické elektrárny návratnost zajištěnou, tak dnes se bez baterek vesměs žádná nekoná. Pouze úložiště dodá této technologii nějaký smysl a řád.“

Dobré perspektivy z Jeseníku pod značkou FENIX

Stálice mezi českým rodinným kapitálem. Stálice na sedmdesáti trzích světa. Stálice oboru energetika. Holdingu FENIX Group je letos 35 let. Založil ho v moravském Jeseníku Ing. Cyril Svozil, protože věřil svému přesvědčení, totiž že elektřina je energií s jasnou budoucností a její význam ve své praktičnosti předčí jakékoli jiné zdroje. Zájem zákaznické obce mu dal za pravdu.

Odiv k tomu, co se Cyrilu Svozilovi a jeho týmu povedlo vybudovat. Fungující komplex, který se staví na inovacích a fandí novinkám, jež zvyšují komfort našeho života.
Na výroční tiskové konferenci letos v květnu v Jeseníku prezentovali zástupci FENIX Group výsledky loňského roku a výhled na ten letošní. Zásadní novinkou bylo představení nového velkokapacitního průmyslového bateriové úložiště BESS, které od dubna 2025 poskytuje služby výkonové rovnováhy. Loňské legislativní změny vrací do hry i elektrické sálavé vytápění jako hlavní zdroj tepla rodinných a bytových domů. Nechyběly ani informace o inovacích v oblasti sálavého vytápění, zajímavé byly i vybrané reference z tuzemska a zahraničí.

Rok 2025 je rokem obratu
Loňské tržby holdingu, který patří k předním tuzemským výrobcům a dodavatelům elektrických topných systémů a bateriových úložišť, byly ve výši 1,425 miliardy korun o 11 % nižší než tržby v roce 2023 (1,602 miliardy korun). Ve finančních plánech na letošní rok vedení FENIX Group pak po dvou letech poklesů počítá opět s růstem tržeb na 1,76 miliardy korun a ziskem 101 miliónů korun. „Letošní rok je pro nás rokem stabilizace skupiny a návratem k růstu, důležitý je i vstup na trh služeb výkonové rovnováhy s bateriovými úložišti našeho vývojového centra AERS. Vzhledem k přeregulovaným a stagnujícím evropským trhům zesílíme také aktivity na trzích mimo EU,“ ­řekl Cyril Svozil jr., předseda správní rady holdingu.

FENIX Group se loni potýkal podobně jako v roce 2023 se slabší poptávkou po elektrických topných systémech na evropských trzích. Tržby negativně ovlivnily i loňské záplavy, které způsobily společnosti škody za zhruba osm desítek miliónů korun. Povodeň se prohnala celým výrobním areálem v Jeseníku a poničila hlavně moderní robotizovanou část podniku. Velmi rychle po povodních se však v jesenickém závodě díky vlastní fotovoltaické elektrárně a bateriovému úložišti podařilo částečně obnovit výrobu elektrických topných systémů, která po záplavách zůstala bez dodávek elektrické energie z rozvodné sítě. Firma tak mohla začít ze svých skladů expedovat objednané zboží a technici se pustili do opravy zaplavené robotizované linky na produkci sálavých panelů.

Zdrojem optimizmu jsou loňské a letošní legislativní změny
Na podzim nabyde účinnost zákon Lex OZE III, který obsahuje opatření pro lepší integraci OZE do elektrizační soustavy, včetně podpory akumulace energie a flexibility spotřeby. FENIX Group je na rostoucí zájem trhu díky svému novému velkokapacitnímu průmyslovému bateriovému úložišti BESS (výkon 1 MW / kapacita 2,4 MWh) připraven. Od dubna už toto úložiště v Jeseníku poskytuje služby výkonové rovnováhy a dosavadní výsledky ukazují, že ekonomická návratnost se pohybuje v intervalu tří až čtyř let. „Díky plně funkčnímu úložišti, které jsme vyvinuli a provozujeme, máme na trhu SVR náskok a chceme jej využít. Výkon a kapacitu jsme nastavili tak, aby se úložiště nepodbízelo nízkou cenou, ale přinášelo maximální efektivitu širokému spektru zákazníků. Navíc nabízíme vlastní technické řešení a flexibilitu softwaru, který umožňuje přiřadit každému úložišti ty funkce, které zákazník potřebuje a využije,“ řekl Cyril Svozil jr.

Pozitivní vliv na trhu má i loňská novela 222/2024 Sb. vyhlášky o energetické náročnosti budov č. 264/2020 Sb., která vstoupila v platnost 1. září 2024 a která začíná ovlivňovat konečnou klasifikaci některých typů budov. Miroslav Petr, vedoucí tuzemského prodeje společnost FENIX Trading, k tomu uvedl: „Přestože laická i odborná veřejnost dobře věděla o výhodách elektrického sálavého vytápění rodinných domů, legislativa platná v posledních letech u nás jim značně komplikovala využití elektrických sálavých rohoží, fólií a panelů v novostavbách. Novelizovaná vyhláška toto pomyslné červené světlo na semaforu vypnula a dala našim produktům opět zelenou.“ Elektrické sálavé vytápění tak může být hlavním zdrojem tepla nového rodinného domu. Je tomu tak díky snížení konverzního faktoru pro elektrickou energii (z 2,6 na 2,1), ale zejména díky možnosti započítat do výpočtu PENB celou výrobu fotovoltaiky, a tím i snížit spotřebu neobnovitelné primární energie. Stavebníkovi rodinného domu tak podle propočtů stačí instalovat na domě malou fotovoltaickou elektrárnu o velikosti řádově 6 kWp a může si dát nainstalovat elektrické sálavé vytápění. S touto kombinací splní kritéria pro PENB a pro vydání stavebního povolení.

Novinky a inovace v sálavých panelech a regulacích
Kateřina Jezerská, členka správní rady holdingu FENIX Group a ředitelka obchodní společnosti FENIX Trading prezentovala na tiskové konferenci nové výrobky i zajímavé tuzemské a zahraniční reference. Poslední novinkou mezi sálavými panely jsou designové sálavé panely typu ECOSUN GS-WiFi/CR-Wifi a Wifi Ready s integrovaným Wifi termostatem. Od září bude na trhu inovovaný oblíbený termostat TFT Wifi v provedení TFT Wifi RF, který kromě klasické kabelové instalace umožňuje pomocí RF signálu doplnit další topná zařízení. V závěru své prezentace představila zajímavé tuzemské a zahraniční reference. V České republice je to letos instalovaná ochrana vinohradu Vinařství Holánek pomocí topných kabelů Ecofloor, řešení vytápění podlahy a stropu topnými fóliemi Ecofilm v prodejně suvenýrů ikonického přílivového ostrova s klášterem Mont Saint Michel ve Francii a vytápění bytových interiérů topnými panely Ecosun U+ v hlavním městě Peru Limě.

Bateriová úložiště jsou náš největší projekt

Výroba bateriových úložišť, to je další směr, jímž se rozhodli příslušníci rodinné společnosti FENIX Group novátorsky zahájit před pár lety projekt, s nímž si mnoho zákazníků holdingu právem spojuje tvář Mgr. Cyrila Svozila jr., který je nyní šéfem správní rady celého společenství firem a v této roli vystřídal svého otce. Na první pohled kontejnery plné malých kovových krabic, laikovi připomínající bezejmenné měřicí přístroje, naskládané vedle sebe, v sobě skrývají vlastní know-how firmy AERS, jež do holdingu patří, a řadu novátorských myšlenek zakotvených v praxi. Kdo není zasvěcen do problematiky, to sotva ocení. Ale ti, kteří si uvědomují, co bude elektrizační soustava České republiky brzy potřebovat ve velkém, a potřebuje vlastně už nyní, aby se nezhroutila a nás nezaskočil black out, však moc dobře vědí, k čemu takové bateriové úložiště a s takovými parametry a funkcemi je. Proč se Jeseničtí domnívají, že nastartovali právě včas, to vysvětlil Cyril Svozil jr.:

Stanul jste v čele holdingu, který založil váš otec, a to v ne zcela jednoduché době. Covid, energetická krize, válka na Ukrajině, povodně v Česku. Co jste si na této výzvě vyzkoušel?

Asi všechno. Doba je složitá. Evropa je na cestě k bezvýznamosti a podnikat zde je čím dál obtížnější. Ale to ještě neznamená, že to nejde.

Firma stojí na své tradiční výrobě, tedy dodává produkty související s elektrickým vytápěním interiérů, ale máte prostor zabývat se i zcela novými nápady, které postupně obohatí trh energetiky. Pustili jste se do výroby bateriových úložišť a získali řadu zkušeností. Jaké jsou ty nejcennější?

Projekt vývoje a výroby bateriových úložišť je ten největší, do jakého jsme se kdy pustili. Máme v rámci skupiny FENIX vývojový tým AERS, který posouvá naše výrobky dopředu jak po softwarové, tak po hardwarové stránce, zatímco výrobu si řeší výrobní areál FENIX v Jeseníku. Jako již tradičně si každou novinku testujeme nejprve sami na sobě, což je i případ velkého BESS řešení pro služby výkonové rovnováhy. Každý tento projekt byl v něčem průlomový a nový, a jsme moc rádi, když potom slyšíme nějaké to pochvalné slovo od zákazníků…

Nyní jste i novinářské veřejnosti představili bateriové úložiště nejnovější generace
a máte s ním velké plány, týkající se přispění k optimalizaci přenosové sítě elektrické energie v České republice. Můžete rozvést, oč přesně jde?

Ano, jde o plug-and-play kontejnerové úložiště s výkonem 1 MW a kapacitou 2,4 MWh. Toto zařízení je samozřejmě škálovatelné a naše unikum spočívá v tom, že technologickou část máme vlastní, případně ji pro nás vyrábí partner s naším vzorem. Toto zařízení je designováno na poskytování tzv. služeb výkonové rovnováhy, tedy SVR, což jsou služby poptávané ČEPSem jako garantem dodržování parametrů přenosové soustavy. Zjednodušeně to znamená, že v případech, kdy má ČEPS velké přetoky do sítě ze strany obnovitelných zdrojů, tak potřebuje pomoct tím, že někdo bude naopak ze sítě řízeně odebírat, a naopak.

Bude tento model businessově úspěšný? Jaké jsou první výsledky a jaké vize?

Baterie je univerzální nástroj a na rozdíl od diesel agregátů a podobných technologií funguje oběma směry, tedy může do sítě řízeně dodávat a také odebírat. Bez baterek jako určitého stabilizátoru sítě hrozí blackouty a současně je to velmi investičně zajímavé. Návratnost se pohybuje někde v řádu dvou až tří let. Takže k otázce: ano, jsem přesvědčen, že to úspěšný projekt bude.

Koncept výroby kontejnerových baterií je založen na vašem výzkumu, vývoji, know-how. Určitě vás to inspiruje k dalším úvahám o tom, co bude provoz firem, domácností časem potřebovat, aby se jednotlivé subjekty staly na určitých zdrojích alespoň částečně nezávislé…

Soběstačnost a decentralizace, to je klíč. Všem bych doporučoval, ať nespoléhají na prozíravý stát, ale raději začnou u sebe v bydlišti, ve firmě. Již od roku 2016, kdy jsme se pustili do tohoto businessu, jsme věřili, že čas baterek přijde. A opravdu, jak dříve měla každá instalace fotovoltaické elektrárny návratnost zajištěnou, tak dnes se bez baterek vesměs žádná nekoná. Pouze úložiště dodá této technologii nějaký smysl a řád. A my nabízíme kompletní řadu od domovních instalací až po ty největší pro energetiku. Všechny jsou plug-and-play již s integrovaným algoritmem pro spotové obchodování.

Přibývá zájemců, kteří by rádi takové úložiště měli? Pro jaké účely je lze využít?

Když opomenu domácí stanice HES, tak hlavní část našich zákazníků jsou podnikatelé a energetici velkých výrobních závodů, kteří jsou nuceni se vypořádat s vysokými cenami energií. Pro ně nabízíme širokou paletu funkcionalit. Peak shaving (vyhlazování odběrových špiček), zamezení mikrovýpadků, UPS, algoritmus pro obchodování s elektřinou na spotovém trhu, obchodní flexibilitu i SVR služby. Je na diskuzi s každým jednotlivým zákazníkem, co mu dává největší smysl a přidanou hodnotu. Naší silnou stránkou je, že se všemi těmito projekty máme bohaté zkušenosti a prakticky každý use-case testujeme interně na našich pěti bateriových úložištích (dohromady 8,5 MWh), která máme v provozu v Jeseníku. Výsledky těchto pokusů současně zdarma zveřejňujeme na našich webový stránkách www.fenixgroup.cz a jsou všem k nahlédnutí a inspiraci.

Skutečným šéfem v naší firmě je zákazník

Od chvíle, kdy jsem měla tu čest Ing. Kateřinu Jezerskou, jednatelku FENIX Trading, největší společnosti holdingu FENIX Group, poznat, přemýšlím o tom, jak úžasné má tato žena charizma. Logicky mi z toho plyne, že firma, jíž šéfuje, nemůže mít vážnější problém s výrobou, inovacemi, prodejem, dobrým jménem. Že není nic, co se by se jí nepodařilo. Ano, záměrně maličko přeháním, protože k úspěchu se člověk dobere i pod taktovkou proher, a zpravidla právě ty ho posouvají dál. Kateřina Jezerská působí jako naprostý profesionál, který se dokáže domluvit s dělníkem i prezidentem. A s rozvahou vyjednat i nemožné. Patří k ní řada vlastností, které dobrý business a dobrá manažerská práce potřebují: skromnost a pokora, chuť tvořit s jasným cílem. Skupinu firem, již založil její otec Ing. Cyril Svozil, zná do nejmenšího detailu. O smysluplnosti nabídky sortimentu pod křídly FENIXu je hluboce přesvědčena. A sdílí i společnou firemní filozofii: jediná cesta budoucnosti energetiky je rozumně využívaná elektřina.

Ve vaší rodinné firmě působíte již řadu let. Co jste měla na starost v začátcích?

Nastoupila jsem v létě roku 2000. Původně jsem přišla pouze na výpomoc za nemocného kolegu na zahraniční oddělení. V tu dobu mě vůbec nenapadlo jít pracovat k rodičům do firmy a v září jsem měla nastoupit do svého prvního zaměstnání po vysoké škole. Práce ve FENIXu se mi ale zalíbila, a když bylo vypsáno výběrové řízení na pracovníka zahraničního obchodu, neváhala jsem a rozhodla se přihlásit.

A bylo to spontánní rozhodnutí, jít ve šlépějích zakladatele?

V podstatě ano. Táta za mnou přišel po mém návratu z Barcelony, kdy jsem byla ještě plná euforie, že se nám podařilo španělskou dceřinku zachránit, s čímž nikdo nepočítal. Dostal velmi výhodnou nabídku na prodej celé skupiny a chtěl vědět, zda chceme ve firmě pokračovat, nebo jsme pro prodej. Pro mě druhá varianta vůbec nepřipadala v úvahu. Samozřejmě to bylo na něm, ale byla jsem ráda, že se nabídku rozhodl odmítnout. S odstupem času bych neodpověděla jinak.

Co je na podnikání nejobtížnější, a co naopak přináší radost?

Radost mi přináší komunikace a práce se zákazníkem. Hledání nových trhů, příležitostí, vývoj nových výrobků a nových způsobů jejich využití. Naopak nejvíce ubíjející je sledování všech nových evropských nařízení, které se na nás sypou ze všech stran a bohužel ovlivňují naši činnost. Nařízení o energetické náročnosti budov na určité období znemožnila instalaci sálavých elektrických topných systémů do novostaveb. Od září 2024 naštěstí došlo k úpravě tohoto nařízení v náš prospěch. Od července zase nabývá platnost nařízení o Ecodesignu lokálních topidel, které naštěstí nijak neovlivňuje prodej našich výrobků, ale budeme muset plnit informační povinnosti, což obnáší doplnit návod o texty a tabulky, a to ve všech jazykových mutacích EU, kterým navíc nikdo nebude rozumět. Je to jen zbytečná byrokracie, která nám ubírá čas a energii, jež bychom mohli věnovat něčemu přínosnějšímu.

Každý rok přicházíte s novinkami. Jaké to jsou letos?

Asi největší novinkou letošního roku, co se topenařiny týče, jsou skleněné a keramické sálavé panely opatřené wifi regulací. Panely je možné ovládat přes naši aplikaci, v níž si můžete vytvořit virtuální centrální regulaci nejen celého domu, ale i více objektů. Ovládání je velmi snadné a intuitivní.

A můžete inovační proces ovlivnit, dát k diskuzi, co by trh ještě potřeboval?

Skutečným šéfem v naší firmě je zákazník. Tím, že prodáváme do více než 70 trhů světa, máme spoustu podnětů od našich kupujících, odběratelů – co je trápí, jak naše výrobky vylepšit, případně po jakém řešení je poptávka. Informují nás o vývoji konkurence, který se trh od trhu liší. Všemi podněty se zabýváme a společně s výrobou hledáme řešení, která dávají smysl, jak naši produkci posunout dál a udržet si pozici lídra trhu.

Pomáháte také českým i francouzským vinařům, aby jejich porosty nepomrzly. Jste průkopníky v zavádění technologie, která vlastně slouží k vytápění podlah…

Pro topné kabely existuje mnoho způsobů využití, i když stále nejvýznamnější podíl má podlahové vytápění. Mohou sloužit jako protimrazová ochrana chodníků, cest, okapů, žlabů, střech, potrubí. Mohou kromě vinic chránit i sportoviště. Využívají se pro vytvrdnutí betonu v severských státech, aby prodloužily stavební sezónu. Dokonce jsme využívali topné kabely i pro plašení myší ve skladech supermarketů.

Plně tak obstáli nejen v mých očích

Postavit rodinnou firmu, dát jí energie tolik, aby nejen prosperovala, ale přinášela ten správný životní i profesní pocit, že je to tak správně, bylo snem řady podnikatelů v začátcích devadesátek, těsně po sametové revoluci. Ne každému se to vyplatilo, ne každý vydržel, ne každý zvládl unést sen provoněný úspěchem. Ing. Cyrilu Svozilovi štěstí přálo. A určitě ne vše šlo tak přímočaře, jak to na první dobrou vypadá. Výroba v Jeseníku je dnes robotické pracoviště, další výrobní objekty, odbyt i zastoupení najdete převážně v Evropě. Export cílí bezmála do celého světa. Vize je jít dál, maximálně využít kapacity třísměnného provozu, a hlavně trhu představit rok co rok nějakou novinku, která takřka předběhne přání zákazníka. Tedy vyvíjet a dodávat to, co lidé k životu potřebují, co jim zajistí perfektní a úsporné vytápění, a ještě efektivněji naučí krotit potenciál elektrické energie ve prospěch člověka a planety. Cyril Svozil neskrývá, že je rád vizionářem. Svému oboru výtečně rozumí a vždy se s chutí sobě vlastní věnoval myšlenkám budoucnosti. Je to tak i v souvislosti s další etapou rozvoje holdingu. Z velké části předal kormidlo dceři a synovi. A ví, že udělal dobře.

Společenství firem, které jste založil, jste předal do správy svým nástupcům, synovi a dceři. Přesto asi bez značky FENIX nedokážete žít…

Musím říci, že finální dohoda o rodinném pokračování byla učiněna již v roce 2013 a k mému postupnému stahování došlo v roce 2016, kdy dcera Kateřina převzala řízení největší firmy skupiny FENIX – FENIX Trading s.r.o. V roce 2024 potom syn Cyril převzal řízení celé skupiny FENIX a já se nadále věnuji investicím a spolupráci s vysokými školami. Nová role není pro zakladatele firmy jednoduchá, ale jediná možná, a takto jsem se s tím i vnitřně vyrovnal.

Bylo to těžké generační rozhodnutí, plné ­diskuzí, otázek, tříbení názorů?

Záměr budovat firmu jako firmu rodinnou jsem pojal již v roce 1994, kdy k nám jako vedoucí exportu nastoupila manželka Alena. Nástup dcery v roce 2001 a syna v roce 2011 potom bylo logickým vyústěním vývoje. V roce 2013 došlo k velmi důležitému vzájemnému utvrzení, že tento model vyhovuje všem členům rodiny, a byly dohodnuty detaily budoucího rozdělení funkcí a pravomocí.

Nastupující generace mívá zpravidla obtíž­nější pozici, zejména pokud vstupuje do hry úspěšné firmy, jejíhož zakladatele si zaměstnanci, včetně managementu, opravdu váží. Vyrovnává se potomstvo s touto okolností dobře?

Výhodou dcery i syna je, že ve firmě pracují dlouho, a pro ostatní zaměstnance tedy nejsou žádným překvapením. Oba navíc skvěle obhájili své pozice na postech ředitelů barcelonské a francouzské pobočky, kde dosahovali dlouhodobě výborných výsledků, a plně tak obstáli ne­jen v mých očích, ale i v očích ostatních členů vedení.

FENIX Group se rozrostla do globální společnosti, jste zastoupeni v mnoha zemích světa, do řady teritorií vyvážíte, zřizujete zastoupení. Bylo pro vás obtížnější toto vše iniciovat, nebo nyní částečně ustoupit do pozadí?

První fáze byla určitě radostnější!

I nyní ale určitě přemýšlíte o budoucnosti energetiky v Čechách. Čím se bude topit, vařit, ohřívat voda, jak draze či levně, jak rychle, jak efektivně. Myslíte, že nás čeká nějaká další brzká revoluce? Třeba pro každou domácnost nebo firmu miniaturní baterie, miniaturní soláry, jímače blesků, které doplní jádro?

Obávám se, že se EU se svou ekonomickou politikou a postupy jako vystřiženými z dob tábora socializmu dostává mimo hlavní proud budoucích technologických změn a inovací. A pokud nás čekají další revoluce, potom se budou spíše, bohužel, podobat té Francouzské!

Jistě si ale dokážete užívat také delší chvilky volna. Jaké to je?

Volného času mám určitě výrazně víc, užívat si ho jsem se ale ještě úplně nenaučil!

připravila Eva Brixi