Ve vyprodané Lucerně se představily pamětní medaile Karla Kryla

Aleš Brix předává medaili paní Kryl_foto Český rozhlas_Tomáš Novák_Česká mincovna z Jablonce nad Nisou vyrazila zlaté a stříbrné medaile k příležitosti nedožitých 70. narozenin českého písničkáře, básníka, novináře a výtvarníka Karla Kryla. Jako poctu této mimořádné osobnosti obdržela na koncertě v pražské Lucerně jednu z prvních stříbrných medailí vdova po písničkáři, paní Marie Magdalena Kryl. Karel Kryl se narodil 12. dubna 1944 v Kroměříži a byl jedním z čelních představitelů takzvaného českého protestsongu. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy odešel v roce 1969 do exilu, kde působil jako redaktor rozhlasové stanice Svobodná Evropa. První pamětní medaile obdrželi na pódiu vyprodané Lucerny právě bývalý ředitel rádia a rozhlasová legenda Pavel Pecháček a také vdova po zpěvákovi Marie Magdalena Kryl.

O tom, že odkaz Karla Kryla mezi českou veřejností stále žije a že nám má co říci i v 

ČM_medaile Karel Kryldnešní době, nás přesvědčil velký zájem o jeho pamětní medaile. Zlaté půluncové jsou ještě před emisí ze tří čtvrtin rozebrány,“ uvádí Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny.

Autorem výtvarného návrhu medaile je akademický sochař Zbyněk Fojtů, který je sám velkým fanouškem Karla Kryla. Na averzní straně ztvárnil písničkáře s jeho nezaměnitelným lehkým úsměvem, na reverzní straně zobrazil siluetu kytary vytvořenou ze slov jeho písní a symbol přestřiženého ostnatého drátu. „Jsem moc rád, že mě Česká mincovna oslovila s tímto tématem, Karla Kryla moc obdivuji a mám ho rád. Při tvorbě jeho portrétu jsem prošel desítky fotografií, než jsem našel tu nejvhodnější. Snažil jsem se zachytit právě jeho jemný úsměv a výraz v očích, což jsou atributy pro něj nejtypičtější. Na reverzní straně jsem vytvořil siluetu kytary ze slov písně Lásko!, kolem níž je dokola přestřižený ostnatý drát jako symbol nesvobody. Myslím, že nejsem sám, pro koho je Karel Kryl ikonou zrušení této nesvobody,“ uvádí autor medaile, Zbyněk Fojtů.

Na podobě pamětní medaile se paní Krylová jako držitelka práv a ochranné známky Karel Kryl aktivně podílela, všechny návrhy pana Fojtů měla možnost posoudit. Vybrala z nich ten, který se jí líbil nejvíce,“ uzavírá Aleš Brix. Česká mincovna vydává pamětní medaile ve dvojím provedení, zmiňované zlaté půluncové vychází v nákladu 99 kusů a zájemce za ně dá 23 500 Kč, dostupnější stříbrné třináctigramové budou k mání za 890 Kč a na trh se jich dostane rovná tisícovka.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

(tz)