EY Světovým podnikatelem roku 2015 se stal Francouz z kmene syrských beduínů

Vyhlaseni_ceskyvitezvMonteCarluVítězem letošního světového finále soutěže EY Podnikatel roku, kterou každoročně pořádá společnost EY, byl na slavnostním ceremoniálu v monackém Salle des Étoiles včera večer vyhlášen Mohed Altrad, zakladatel a generální ředitel Groupe Altrad. Francouzský podnikatel syrského původu, jehož společnost vyrábějící stavební stroje a nářadí sídlí v nedalekém Montpellier, zvítězil mezi 65 finalisty z 53 zemí celého světa.Českou republiku ve světovém finále zastupoval Vlastislav Bříza, majitel holdingu KOH-I-NOOR, a. s., a držitel ocenění EY Podnikatel roku 2014 České republiky, který se slavnostního vyhlášení s rodinou osobně zúčastnil.

Na snímku český vítěz Vlastislav Bříza

Mohed Altrad pochází z kmene syrských beduínů a do Francie se dostal ve svých 17 letech díky stipendiu. Vysokoškolská studia informatiky zakončil doktorským titulem Ph.D. V roce 1985 koupil s jedním společníkem podnik vyrábějící lešení, který byl před krachem. To byl začátek nynější Groupe Altrad, která se rozrostla dalšími akvizicemi i díky organickému růstu. V loňském roce už ve 110 dceřiných společnostech po celém světě zaměstnávala téměř 7 tisíc lidí a její tržby se blížily miliardě amerických dolarů. Tržby tohoto předního světového výrobce stavebních míchaček a jednoho z největších evropských výrobců lešení a stavebních koleček by měly v příštím roce dosáhnout 1,13 miliard amerických dolarů. Mohed Altrad je aktivní i v řadě jiných oblastí, mimo jiné je prezidentem ragbyového klubu Montpellier Hérault Rugby Club.

„I letos bylo rozhodování velice těžké, ale nakonec jsme rozhodli jednomyslně,“ říká kanadská předsedkyně poroty Rebecca MacDonald, zakladatelka a předsedkyně představenstva společnosti Just Energy Group. „Mohed dokázal vybudovat úspěšný mezinárodní podnik, který se rychle rozrůstá. Přitom jeho podmínky „na startovní čáře života“ byly vysloveně nepříznivé. Dokonce nesměl ani chodit do školy. Dokázal to překonat, dostal šanci na nový život ve Francii a teď je jedním z jejích nejúspěšnějších podnikatelů. Porota ocenila především to, že se mu už 30 let daří podnik úspěšně rozvíjet, a taky jeho lidskost a charakter.“

„Udělení prestižního titulu EY Světový podnikatel roku je pro mě velkou ctí, zvlášť v téhle silné konkurenci vynikajících podnikatelů z celého světa,“ prohlásil Mohed Altrad. „Chtěl bych tuto cenu věnovat všem lidem, protože věřím, že smyslem života je pomáhat. Můj osobní příběh je dokladem toho, že osud se dá změnit.“ 

„Jak řekla předsedkyně poroty, všichni národní vítězové si zaslouží celosvětový titul. Vybrat vítěze bylo nesmírně těžké. Příběh muže, který se narodil ve slumu a dokázal vybudovat prosperující společnost, je ohromující,“ popsal své dojmy ze světového finále český vítěz soutěže Vlastislav Bříza.

„Českou republiku na letošním finále EY Světového podnikatele roku skvěle reprezentoval Vlastislav Bříza. Porotu oslovil jeho podnikatelský příběh, loajalita tradiční značce ve spojení s inovativními přístupy a hlavně jeho houževnatost, s jakou dokázal postavit na nohy a vrátit lesk značce KOOH-I-NOOR, která má zvučné jméno nejen doma, ale i ve světě,“říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice. „Gratulujeme vítězi Mohedu Altradovi. I v jeho případě porotu doslova ohromila jeho houževnatost a nezdolnost. Jeho osobní příběh je důkazem, že, když chcete něčeho dosáhnout, možné je vše. Z beduína v syrské poušti, který vyrůstal za těžkých podmínek bez rodičů, se vypracoval mezi nejbohatší podnikatele světa a stal se respektovanou osobností, jež se dnes setkává s francouzským prezidentem i ministry, kteří se zajímají o jeho názory na situaci v podnikání i na válkou rozvrácenou Sýrii.“

„Podnikatelé jsou hlavním motorem ekonomického oživení a boje proti nezaměstnanosti,“ říká Mark Weinberger, předseda správní rady a generální ředitel EY. „Jsem přesvědčen, že letošní titul EY Světový podnikatel roku je ve správných rukách. Mohed je pro mě symbolem nezdolnosti. Chtěl by, aby byl svět lepší a lépe fungoval, a podobně jako 64 dalších národních vítězů, kteří letos v Monte Carlu bojovali o světové prvenství, pro to i hodně dělá.“ 

Informace o vítězi Mohedu Altradovi a Groupe Altrad

Mohed Altrad pochází z kmene kočovných beduínů, narodil se v syrské poušti. Matka mu zemřela při porodu, vychovávala ho babička, která mu zakazovala chodit do školy. Přesto tam chodil. Dírou ve zdi nakukoval dovnitř tak dlouho, až ho učitel posadil do lavice mezi ostatní žáky. Stal se třídním premiantem a pokračoval ve studiu v syrském městě Rakka. Podařilo se mu získat stipendium do Francie, svá univerzitní studia informatiky tam zakončil doktorským titulem Ph.D. Následujících 15 let pracoval pro několik velkých společností, ale srdcem byl vždycky podnikatel.

Svou podnikatelskou dráhu Mohed Altrad začal v oblasti IT, založil společnost, která vyráběla přenosné počítače. Prodal ji a během dovolené v jižní Francii náhodou narazil na podnik vyrábějící lešení, kterému hrozil bankrot. A tak v roce 1985 jen s jedním společníkem a bez jakékoli znalosti tohoto oboru koupil společnost, která se stala základem současné Groupe Altrad. Postupně přikupoval další problémové společnosti nejen ve Francii, ale i v dalších evropských zemích.

V současnosti patří Groupe Altrad k předním světovým výrobcům stavebních míchaček a k největším evropským výrobcům lešení a stavebních koleček. Celosvětové tržby této skupiny, která má téměř sedm tisíc zaměstnanců, v roce 2014 dosáhly částky 960 milionů amerických dolarů.

Mohed Altrad považuje za nejdůležitější faktor svého podniku jednotlivce. Proto věnuje velkou péči výchově mladých lidí a nabízí jim učňovské programy a různá stipendia. Aktivně se věnuje charitě, podporuje například Lékaře bez hranic a francouzskou pobočku Ligy proti rakovině. Byl mu udělen Řád čestné legie, v roce 2014 byl z rytíře povýšen do hodnosti důstojníka tohoto řádu.

Mohed Altrad je rovněž oceňovaným spisovatelem. Jeho částečně autobiografický román Badawi je součástí doporučené četby na francouzských školách.

Profil českého vítěze Vlastislava Břízy, generálního ředitele společnosti KOH-I-NOOR holding, a. s.

Do KOOH-I-NOORu Vlastislav Bříza nastoupil původně jako konstruktér, jenže záhy po diskrepancích odešel. Když se mu po letech podařilo vypracovat na ředitele podniku Gama a přišla nabídka vrátit se do ztrátového výrobce tužek, neváhal. V roce 1999 se začal rýsovat prodej KOOH-I-NOORu. Vlastislav Bříza, který se řídí heslem „bez rizika není cesty vpřed“, se ale rozhodl vzít si úvěr od banky a firmu od PPF odkoupit sám. Během sedmi let se mu podařilo postavit na nohy obchod a vrátit lesk tradiční značce. V Česku dnes podnik, jehož název vznikl už před 225 lety, provozuje 80 prodejen. Součástí holdingu je nejenom celosvětově známý výrobce uměleckých, školních a kancelářských potřeb KOOH-I-NOOR Hardtmuth, ale také společnosti a fabriky v Rusku a Bulharsku a obchodní firmy v Itálii nebo Polsku. Holding dále zahrnuje skupinu Gama, KOOH-I-NOOR Energy a KOOH-I-NOOR Machinery nebo Polikliniku Sever v Českých Budějovicích a hotel Vltava. V podnikání se Vlastislav Bříza drží především pravidla, že peníze jsou krev, a kdo nemá krev, umírá. Mimo byznys ho baví auta a rád si vyrazí na kolo nebo na lyže.

(tz)