Hokej? Na těchto řádcích nenajdete informace o mistrovství světa, které právě skončilo v Praze, ale o úplně jiných zápasech a s jiným posláním i tradicí. Ten hokej, o kterém bude řeč, se rok co rok hraje pro radost, zábavu všech přítomných i pro možnost se potkat se spolupracovníky, obchodními partnery, přáteli, známými. Ale ať už vás nenapínám: ve dnech 24. až 25. dubna se stal plzeňský stadion Kooperativa Aréna na Košutce místem konání jubilejního 15. Mezinárodního hokejového turnaje mužstev plynárenských společností. Zúčastnily se jej týmy GAZPROM Export, Gas Slovakia, NET4GAS, VEMEX ČKD a poprvé také Gas Kazachstán.
Po dramatických soubojích se vítězem jubilejního turnaje stalo podle očekávání mužstvo GAZPROM Export, na druhém místě skončili nováčci turnaje, hokejisté Gas Kazachstán, a třetí příčku obsadilo mužstvo NET4GAS po dramatickém souboji s plynaři reprezentujícími VEMEX ČKD. Po nerozhodném výsledku 3:3 se to podařilo až po trojici samostatných nájezdů, v němž měli hokejisté NET4GAS nakonec více štěstí. Čtvrté místo na turnaji tedy obsadilo mužstvo VEMEX ČKD a na páté příčce skončil Gas Slovakia.
Turnaj se uskutečnil za podpory partnerů, kterým byl tradiční organizátor těchto klání – společnost VEMEX s.r.o. spolu s GAZPROM Export, NET4GAS, ČKD GROUP, Moravskými naftovými doly, a. s., a Hotelem Courtyard by Mariott. Mezinárodní souboj hokejových mužstev plynárenských společností je důkazem toho, že hokej v tomto podání není jen samotným sportem. Přerostl již ve významnou společenskou událost a stal se také svébytnou marketingovou záležitostí. Vždyť se zde na mezinárodní úrovni prezentují významní partneři a spolu s jejich image se posiluje i prestiž samotné akce a plynárenského oboru jednotlivých zemí. Jak se v průběhu turnaje z mínil jeden z jeho duchovních otců, Ing. Hugo Kysilka, ředitel marketingu společnosti VEMEX s.r.o. s původním nápadem zahrát si hokej na úrovni plynárenských úředníků přišlo před patnácti lety pár lidí z Gazprom exportu Moskva, Gasumu Finsko a Transgasu ČR. Poprvé se setkání uskutečnilo v Moskvě a vyvrcholilo malou oslavou v restauraci Českého domu při našem velvyslanectví. Nikdo tehdy netušil, jak tato akce rychle přeroste v tradiční mezinárodní událost. Rozrůstala se o počet týmů a mnohé zakládající postupně nahrazovali hokejoví veteráni z jednotlivých zemí, což přidávalo jak na kvalitě hry, tak i divácké popularitě přesto, že tribuny zaplňují samozřejmě ponejvíce spolupracovníci, rodinní příslušníci a přátelé zúčastněných hráčů.
Letošní jubilejní patnáctý turnaj se odehrál ve výborné atmosféře a všichni, hráči i diváci a hosté, si to dokonale užívali. Přispěl k tomu i fakt, že loňští pozorovatelé z Kazachstánu letos přijeli s mančaftem Gas Kazachstán, který významně povýšil herní úroveň turnaje, a tak není divu, že hned napoprvé obsadil druhou příčku za favorizovaným mužstvem GAZPROM Exportu.
Patnáctý ročník Mezinárodního hokejového turnaje plynárenských mužstev je nedávnou minulostí, ať žije ten příští! A ať se těší ještě většímu diváckému zájmu, protože ti, kdo milují hokej, si zde opravdu přijdou vždy na své. Kromě jiného i proto, že členové zúčastněných týmů dávají do hry i něco navíc – svoji plynárenskou duši…
připravil Jiří Novotný
Ještě trocha historie
Protože nás zajímaly ještě další podrobnosti o 15leté historii mezinárodního hokejového turnaje plynárenských společností, položili jsme Ing. Hugo Kysilkovi, řediteli marketingu společnosti VEMEX s.r.o., který byl u zrodu této tradice, ještě pár otázek:
Kdo vlastně tvořil první český plynárenský hokejový tým?
Tehdy to byli pracovníci našeho zastupitelství v Moskvě, kteří spolu s jedním z úředníků zastoupení státního podniku Transgas ČR v turnaji hájili barvy českých plynařů. Lepší situace již byla o rok později, kdy se klání uskutečnilo v Praze; mužstvo sice ještě tvořili tzv. bílé límečky, avšak s postupem let se měnila i skladba hráčských sestav.
Traduje se, že tehdejší generální ředitel Gazprom Exportu A. I. Medvěděv byl nejen velkým hokejovým fandou, ale i vynikajícím hráčem podnikového mužstva…
Jistě, tento představitel Gazprom Exportu byl kromě své hospodářské funkce také kapitánem mužstva a současně prezidentem KHL v jedné osobě. Pravdou je, že s přibývajícími lety se ještě silněji vyprofiloval jeho mezinárodní význam a spolu s tím již zmíněné bílé límečky postupně nahrazovali plynaři z praxe i hokejoví veteráni zúčastněných zemí.
Kdo například působil v české sestavě?
Byli to, jak vzpomínám, například Pavel Richter, Stanislav Hajdůšek nebo František Kučera či Dušan Safický… Vždycky šli do akce naplno, celým srdcem.
Již podruhé se po loňské premiéře odehrával turnaj v západočeské metropoli Plzni. Je to náhoda?
Nikoli. Po dobrých loňských zkušenostech jsme i letos zvolili Plzeň. Stalo se tak nejen díky podpoře města a kraje, ale také dobrým podmínkám pro konání tohoto téměř třídenního hokejového maratonu. Od věci nebylo ani příjemné zázemí pro všechny účastníky.