Mýty o úspoře tepla a energie

Chtějí-li dnes lidé ušetřit za bydlení, slýchají většinou o dvou možných cestách. Jedna se opírá o myšlenku „eko“ a hlásá, že ekonomický dům či byt je takový, který je ekologický. Druhá pro změnu fandí moderním technologiím. Jak už to ale bývá, to nejlepší řešení se skrývá někde uprostřed. Tato zlatá střední cesta však spočívá v detailech i zdánlivých drobnostech, na které se laik bez pomoci profesionálů jen stěží zaměří. Které rady jsou pravdivé a jaké mýty o tepelné úspoře stále přetrvávají, to vám představíme v následujícím článku.

Mýtus o šetření, které stojí peníze

Každý má náklady spojené s bydlením ve svých rukou. A chceme-li ušetřit, měli bychom se seznámit s konceptem energetické soběstačnosti, tedy souborem komplexních úspor, které snižují zbytečnou spotřebu. Energetické soběstačnosti lze docílit zateplením, používáním nových energeticky úsporných spotřebičů místo těch zastaralých, ale i účinnějšími kotly pro domácnosti. Největší spotřeba energie domácností nastává s příchodem zimy, kdy vytápění představuje až 56 % nákladů. I z toho důvodu nám peníze vložené do snížení spotřeby energie na vytápění vlastně do budoucna vydělají.

Mýtus o pasivním bydlení a čistém vzduchu

Pasivní dům s takzvanou rekuperací vzduchu, díky které není třeba větrat. Že jste o něm taky slyšeli? Vězte ovšem, že pravda je taková, že bez pravidelného větraní se v uzavřených prostorách, které mají izolaci obvodových zdí, střech a podlah, nedá dýchat. Otevřenými okny se dovnitř domu či bytu dostane až 95 % vzduchu. Nejlepší je krátké, ale intenzivní a pravidelné větrání, které též snižuje vlhkost a brání vzniku plísní. Pohodu v domě navíc ještě vylepší i zdánlivé maličkosti. „Ztrátu tepla dnes umí zastavit moderní dveře a okna, ale i kvalitní stínění. To dokáže snížit náklady na vytápění až o 10 procent,“ poznamenal Lubomír Valenta, manažer společnosti Lomax, která se specializuje na výrobu garážových vrat, rolet, venkovních žaluzií a vchodových dveří. „Exteriérová stínicí technika v zimě brání únikům tepla a v létě šetří energii vydávanou na klimatizaci. Pokud jsou rolety na noc zavírány, místnost vychladne zhruba o 1,5 stupně, jsou-li však otevřené, klesá až o 3 stupně,“ upozornil Valenta. Rolety mají též pozitivní vliv na snížení hlučnosti v místnostech i na bezpečnost obydlí, protože ty venkovní dokážou odradit zloděje.

Mýtus o tepelné pohodě domova

Firemní kanceláře, ale i domy a byty se potýkají s otázkou, jaká teplota je vlastně ta ideální a příjemná. „Ani fakt, že rodina žije v energeticky úsporném domě, nezabrání vysokým účtům za energie, jestliže bude v místnostech udržována teplota 26 stupňů Celsia a každý večer si všichni napustí plnou vanu horké vody,“ uvedl ředitel sekce kontroly a správy Státní energetické inspekce Michal Vokáč. Odborníci tvrdí, že pokud průměrná teplota v domě či bytě klesne pod 20 °C, lze měsíčně ušetřit několik stokorun. Jiné požadavky na teplotu interiéru samozřejmě panují v létě, kdy obydlí intenzivně ohřívá slunce. Proto se na oknech domácností stále častěji objevují stínidla. „V porovnání s minulým rokem stoupla poptávka po stínicí technice přibližně o pět procent. Pokud se však zaměříme na venkovní žaluzie, meziročně jsme zaznamenali nárůst o zhruba třináct procent,“ poznamenal obchodní ředitel společnosti Lomax Jan Malysz.

Mýtus o tom, že garáž k domu nepatří

Garážová vrata mají značný vliv na teplo uvnitř domu. Pokud strop garáže navazuje na obytnou místnost, méně kvalitní vrata dovnitř jen při parkování propustí tolik chladu, že to její podlahu citelně ovlivní. Jedním z řešení bývá moderní podlahové topení, které je ovšem poměrně finančně náročné. Jednodušší a levnější variantou je výměna garážových vrat. Kvalitní garážová vrata dobře izolují, nepouštějí dovnitř chlad a zároveň teplo z garáže nebo ze sklepa neuniká ven, takže lidé nemusejí v zimě nastupovat do auta v kabátech. „U špatně těsnících garážových vrat dochází ke zbytečným ztrátám tepla, a tím pádem i energií. Proto při rekonstrukci bytu či domu nezapomínejte ani na zateplení garáže pomocí kvalitních vrat,“ upozornil Valenta s tím, že vrata by měla být nejen maximálně spolehlivá a bezpečná, ale jsou také designovou ozdobou domu. Ve společnosti Lomax mají k dispozici profesionální technické poradce, kteří s výběrem vrat pomůžou, a stavební otvor rovnou i zaměří.

Užitečné tipy

1. Kolem radiátoru by měl být dostatek místa, protože nábytek v jeho blízkosti pohlcuje teplo. Za něj lze umístit panely, které teplo odrážejí zpět do místnosti. Tam, kde jsou vysoké stropy, je vhodné nad radiátor umístit polici, jež nasměruje teplo do místnosti.

2. Ideální vlhkost vzduchu pro pocit tepla je přibližně 50 procent. Je-li menší, pomohou rostliny nebo zvlhčovače. Větrejte dvakrát denně asi deset minut, nejlépe průvanem, a při větrání netopte.

3. V noci, nebo když jdete pryč, zatahujte závěsy a venkovní rolety či žaluzie. Okny vám pak uteče méně tepla.

4. Doma nepřetápějte. Každý stupeň Celsia navíc znamená 6% navýšení spotřeby energie. Utěsněte okna a dveře. I když jsou staré, můžete izolací snížit únik tepla až o polovinu. Radiátory udržujte čisté – prach může zvýšit spotřebu až o deset procent.

5. Doporučené úsporné teploty: 20 °C v obýváku, 23 °C v koupelně, 15 až 16 °C v ložnici a kuchyni. Pokud teplota v místnosti klesne pod 12 °C, bude vytápění trvat dlouho.