Z Dačic do Mongolska i Senegalu

Přes 40 milionů korun loni investovala společnost Frigomont do nových technologií a výrobních kapacit. Letos totiž plánuje tuzemský výrobce průmyslových dveří a přední dodavatel chladírenských a mrazících boxů zprovoznit novou halu. Díky rostoucí konkurenceschopnosti tak sjednává zakázky v Německu či Maďarsku v řádech desítek milionů korun a plánuje expandovat i do Mongolska a Senegalu. Ziskovost firmy oproti roku 2014 vzrostla o 50 % a růst lze očekávat i letos.

Společnost Frigomont, která patří mezi špičku v oblasti čistých prostor a chladírenské technologie, loni zahájila revitalizaci firmy. „Loňský rok pro nás byl v mnohém přelomový. Optimalizovali jsme procesy, povedlo se nám zvýšit produktivitu práce i ziskovost společnosti. Ta vzrostla oproti roku 2014 o 50 %,“ uvedl Jiří Jemelka, předseda představenstva společnosti Frigomont. S provedenými změnami souvisí i plánované otevření nové výrobní haly. „Nová hala včetně nejmodernějších technologií za 40 milionů korun je o tři čtvrtiny větší než dosavadní hala. Společně s novými výrobními stroji tak umožní zvýšit produkci dveří do operačních sálů a laboratoří i polochladírenských kovových dveří do supermarketů,“ popsal význam investice do nové haly Jemelka.

Pro letošek plánuje společnost Frigomont směřovat více aktivit na zahraniční trh. „Zahraniční tržby z loňského roku představují na celkovém objemu přibližně 40 %. Významný podíl na tom mají německé či maďarské zakázky,“ uvedl Jiří Jemelka. Společnost vybavila například maďarské sídlo jedné z největších mezinárodních logistických potravinářských společností, či administrativní a komerční budovu v Německu pro největší finanční skupinu z USA. „Velmi zajímavou referencí v Česku pro nás byla výroba protijaderných speciálních dveří na zakázku či vybavení Národního filmového archivu,“ doplnil Jemelka.

Ačkoliv se společnost Frigomont zaměřuje primárně na vybavení čistých prostor, jako jsou laboratoře a operační sály, a na chladicí technologie, v letošním roce plánuje zvýšit počet výroby i protipožárních dveří a vrat nebo vysokorychlostních dveří. „Ze současných pěti set vyrobených dveří za rok chceme zvýšit produkci na 2000 kusů do roku 2018,“ uvedl jeden z dalších cílů společnosti Frigomont Jiří Jemelka.

O společnosti Frigomont a.s.

Společnost Frigomont a. s. je tuzemským výrobcem průmyslových dveří se zaměřením především na chladírenské dveře, mrazírenské dveře, izolační a hygienické dveře. Je předním dodavatelem chladírenských a mrazírenských boxů, skladů a výroben v potravinářském průmyslu.

Společnost byla založena v roce 1994, kdy stávající vedení společnosti zahájilo podnikatelskou dráhu v oboru servisu, montáže a prodeje chladírenských, mrazicích a klimatizačních technologií obchodních organizací, potravinářských podniků, podniků veřejného stravování i u občanů. V roce 1997 v souvislosti s rozšiřováním aktivit vzniklo sdružení podnikatelů, které realizovalo dodávky technologií a provádělo inženýring. Postupně se společnost přetransformovala na stavebně inženýrskou firmu působící po celé České republice a v okolních zemích.

(tz)