Česko patří k nejlepším místům k životu

Česká republika je stále populárnější destinací pro zde pracující a žijící cizince, odhaluje průzkum HSBC Expat Explorer. Důkazem toho je pokrok, kterého země dosáhla v celkové tabulce sestavené na základě průzkumu – ve srovnání s loňským rokem se Česká republika posunula z 18. na 4. pozici v celkovém pořadí.

V průzkumu byli lidé pracující mimo svou rodnou zemi požádáni o vyjádření ke třem aspektům života a práce: ekonomika (místní trh, osobní finance, kariérní možnosti), životní zkušenost (životní styl, lidé kolem, možnost usazení se) a rodina (vztahy a společenský život, vzdělání a péče o dítě, výchova dětí v zahraničí). Respondenti žijící v České republice se ukázali jako optimističtí ohledně ekonomických podmínek – země se v tomto žebříčku umístila na 12. místě. Dopadla lépe než Velká Británie (16) a Irsko (31), které jsou velmi populární mezi Čechy odcházejícími do zahraničí. Česká republika byla ještě lépe hodnocena (8.) v kategorii životních zkušeností, kde dosáhla na lepší výsledek než mnoho dalších zemí známých pro svou pohostinnost a otevřenost k cizím kulturám. Ale největším úspěchem České republiky je celkové druhé místo v kategorii rodina.

O svůj názor na život u nás se podělil i Michael Hordley, generální ředitel HSBC banky – pobočka Praha: „Je to velmi pohodové místo k životu. Více jak 13 let se pohybuji po celém světě a zjistil jsem, že přizpůsobit se životu v České republice bylo nejjednodušší. Přírodní krásy, mírné klima a uvolněný přístup k životu mimo práci vytvářejí atraktivní prostředí pro založení rodiny.Mezinárodně orientovaná ekonomika nabízí i dobré pracovní možnosti a kariérní příležitostí. Praha je vcelku malé město, ve kterém se snadno orientuje a relativně snadno ho poznáte. A přesto má všechny vymoženosti, které byste očekávali od velké metropole. Je to velmi mezinárodní místo, aniž by ztrácelo svou kulturní identitu. Lidé jsou obecně otevření novým myšlenkám a různým pohledům, takže je snadné navázat dobré vztahy s místními a také zde žijícími cizinci. To vše jí dělá velice zajímavým místem k životu“

Kvalitu vzdělání považuje za lepší než u nich doma 64 % zde žijících cizinců, což je více než celosvětový průměr 43 %. Více než polovina z nich (59 %) tvrdí, že náklady na vzdělávání jsou zde nižší než doma v porovnání s 20 % v celosvětovém měřítku. Rodiče také oceňují kvalitu péče o děti, kterou v 64 % hodnotí lépe než ve své domací zemi oproti celosvětové průměrné hodnotě 47 % rodin žijících v zahraničí po celém světě. Vzdělávání a péče o děti v České republice jsou hodnoceny jako vůbec nejlepší ze všech 45 zemí zahrnutých do průzkumu.

„Česká republika je krásná a malá země k životu, je snadné se zde usadit s rodinou, a když nemluvíte zdejším jazykem, není to zas takový hendikep, jelikož většina lidí mluví anglicky. I když při vyřizování žáležitostí s místní správou může být zapotřebí překladatel. Nachází se v srdci střední Evropy, a tak máte možnost navštívit řadu zajímavých míst jak po celé zemi, tak v dosahu několika hodinové jízdy autem můžete navštívit sousední města jakoVídeň, Berlín, Drážďany či Alpy. Praha nabízí vysoký standard bydlení – mnohem levnější než v jiných evropských hlavních městech, ale s podobnými možnostmi pro volný čas: úžasné kulturní dědictví, spousta outdoorových a indoorových aktivit a sportů k vyžití a slušný výběr restaurací s různou kuchyní. Mnoho mezinárodních společností má své pobočky v České republice, vezmeme-li v úvahu know-how místní pracovní síly ve výrobních oborech. Je zde také mnoho mezinárodních společností, které zde zřizují svá finanční centra pro činnost ve střední Evropě. Takže celkově je to zajímavé místo pro kariérní příležitosti a setkání se s lidmi z různých zemí,“ komentuje život v České republice Pablo Tovar, Country Head of Global Trade Receivables Finance.

Expat Explorer 2016 celková tabulka

Nejlepší země podle cizinců, kteří zde žijí a pracují
  1. Singapur
  2. Nový Zéland
  3. Kanada
  4. Česká republika
  5. Švýcarsko
  6. Norsko
  7. Rakousko
  8. Švédsko
  9. Bahrajn
  10. Německo