Startuje hlasování veřejnosti o vítězích 9. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe

eonV Praze byly slavnostně představeny nominované projekty 9. ročníku prestižní ekologické soutěže E.ON Energy Globe. O vítězích pěti kategorií rozhodne veřejnost v online hlasování. Celkového vítěze soutěže letos vybere porota složená z členů Akademie věd ČR a dalších odborníků. Každý hlasující může vyhrát auto ŠKODA CITIGO G-TEC na rok zdarma a řadu dalších zajímavých cen od partnerů soutěže.

Do šesti kategorií soutěže se přihlásilo celkem 260 projektů. Odborná porota letos vybírala dva nejlepší projekty zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v kategoriích Obec, Kutil, Firma, Mládež a Stavba. Jednomu ze dvou nominovaných projektů v každé kategorii mohou nyní lidé poslat svůj hlas. „Novinkou 9. ročníku soutěže je způsob zvolení celkového vítěze. Letos o něm totiž rozhodne odborná porota Akademie věd ČR,“ říká Martin Dvořák, člen představenstva E.ON Energie, a. s., organizátora soutěže v České republice. „I letos pak v soutěži figuruje kategorie Nápad, která patřívšem nezrealizovaným projektům se zaměřením na úsporu energií či ochranu životního prostředí. Nominace v této specifické kategorii budeme znát až koncem září. Vítěze kategorie Nápad vybíráme sami za pomoci odborníků, veřejnost pro něj nehlasuje,“ dodává.

EEGA_logo_lowres_2017

 

 

V kategorii Obec nominovali odborníci jihomoravskou obec Šitbořice, která provozuje unikátní systém třídění odpadu, do něhož přímo zapojuje místní obyvatele. Proti ní stojí město Hronov, kde se od roku 2011 podařilo snížit energetickou náročnost městských budov – zateplit školy či modernizovat kotelnu městského divadla. Společnost BSB Prádelny uspěla v kategorii Firma se svou ekologickou prádelnou v Olomouci, jež odebírá energii a teplo z blízké bioplynové stanice a využívá ekologicky odbouratelné prací prostředky. O nominaci se dělí s obchodním řetězcem Lidl, který v pražských Průhonicích zprovoznil první energeticky úsporný supermarket v České republice.

Foto 02_Obec_Šitbořice

 

 

 

 

Obec Stibořice

Foto 01_Obec_Hronov

 

Město Hronov

 

 

 

Foto 03_Firma_Mgr. Roman Chlopčík, jednatel

 

Roman Chlopčík

 

 

Foto 04_Firma_Prodejna nové generace_Lidl_Pruhonice

 

Lidl Průhonice

 

 

 

V kategorii Mládež komisi zaujala studentská architektonická soutěž Český ostrovní dům s ambicí stavět energeticky soběstačné domy s minimálními nároky na dodávku energie ze sítí. Druhou nominaci získala Rekola, původně studentský projekt, jenž podporuje veřejné sdílení kol, takzvaný bikesharing. Zaparkované růžové kolo si lze půjčit, neomezeně na něm jezdit, a nakonec ho kdekoliv uzamknout pro dalšího cyklistu.

Foto 09_Mládež_Český ostrovní dům

 

 

 

 

Český ostrovní dům

V kategorii Kutil porota ocenila projekt Tomáše Nezvala z Plumlova, který do soutěže přihlásil své digitální zařízení BeeSpy. To díky citlivému měření různých veličin nabízí českým včelařům přesné informace o stavu jejich včelstva. Monitoring včelí aktivity bude v soutěži soupeřit s projektem Recyklovaná móda, za nímž stojí studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě. Mladí umělci učí lidi, jak vyrobit například z gramofonové desky kabelku. V soutěžní kategorii Stavba byl nominován pražský dům, jehož střechu tvoří mokřadní porost schopný vyčistit odpadní vodu na základě přirozených biologických procesů. Jeho konkurentem v soutěži je developerský projekt v pražských Malešicích s názvem Ecocity. Jedná se o bytové domy postavené v energeticky pasivním standardu.

Foto 07_Kutil_Ing. Tomáš Nezval

 

 

 

 

Tomáš Nezval

Pro vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé hlasovat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do 30. září. Nejlepší projekty pak obdrží řadu cen od partnerů soutěže. Vítěz každé soutěžní kategorie vyhraje kondenzační kotel Vaillant, vysavač od Miele a v neposlední řadě vůz ŠKODA CITIGO G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) k užívání po dobu jednoho roku zdarma. Celkový vítěz navíc získá vůz ŠKODA OCTAVIA G-TEC a tepelné čerpadlo Vaillant. Dalšími partnery soutěže jsou CETELEM, HORNBACH, KOH-I-NOOR HARDTMUTH, NAREX Bystřice a Ministerstvo zemědělství ČR. Tito partneři poskytují zvláštní ocenění pro vítěze vybraných kategorií.

Foto 08_Kutil_ Recyklovaná móda_čajové sáčky

 Recyklovaná móda

„Řada zajímavých odměn je připravena také pro samotné hlasující. Každý, kdo se do hlasování zapojí, může získat výtvarné potřeby od KOH-I-NOOR HARDTMUTH nebo pracovní nástroje od NAREX Bystřice. Hlavní výhrou je vůz ŠKODA CITIGO G-TEC k užívání na jeden rok zdarma,“ dodává Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií 9. ročníku soutěže E.ON Energy Globe budou představeni v říjnu na slavnostním vyhlášení, které i letos odvysílá Česká televize.

Více informací o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.energyglobe.cz.

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž, kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON.V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 2000 projektů. Řada z nich přitom ovlivnila životy stovek tisíc obyvatel České republiky: do iniciativy Ukliďme Česko se zapojují stovky tisíc lidí, ekologické programy TEREZA zase každoročně pomáhají vzdělávat přes 90 000 dětí. Více informací o soutěži a možnost přihlášení svého projektu najdete na webu www.energyglobe.cz.

O společnosti E.ON

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem na 15 milionů zákazníků. Česká energetická skupina E.ON zásobuje prostřednictvím své více jak 65 000 km dlouhé distribuční sítě elektřinou 1,2 milionu zákazníků, zejména v jižních Čechách a na jižní Moravě. Její tržní podíl v tomto sektoru činí 20 %. V oblasti plynu disponuje více jak 4 000 km dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice činí téměř 11 %.

(tz)