Chatu či chalupu vlastní pětina Čechů

chata-8Češi jsou národem chalupářů, kteří rádi opečovávají své rekreační usedlosti, okopávají záhonky a těší se kráse rozkvetlé zahrady. Z městského ruchu a shonu rádi odjedou do přírody, kde si užívají klidný, ničím nerušený víkend. Lásku Čechů k letním sídlům potvrzuje i průzkum Raiffeisen stavební spořitelny, v němž se ukázalo, že nějaký rekreační objekt vlastní více než pětina Čechů. Dalších 41 % respondentů, kteří chatu ani chalupu nemají, by ji rádo vlastnilo.

S trochou nadsázky lze říci, že jednou z prvních českých „chalup“ je hrad Karlštejn, který si Karel IV. nechal postavit jako své odpočinkové sídlo přímo nad Berounkou. S rozvojem urbanizace a masivnějším stěhováním lidí do měst pak vznikala potřeba občas uniknout zpátky do přírody, která století od století stále narůstala. Chalupářství pak zažilo své žně zejména ve 20. století a Češi v této tradici pokračují dodnes.

Okolo 20 % Čechů dnes vlastní chatu nebo chalupu, kterou pravidelně využívají a v níž tráví svůj volný čas. Ve většině případů se jedná o sezónní rekreační objekty, kam lidé jezdí zejména v létě, přesto však 8 % Čechů vlastní celoročně obyvatelnou chalupu, kde kromě běžného letního relaxu mnozí z nich tráví například také Vánoce, Silvestr nebo si zde užívají zimních radovánek. Celoročně obyvatelný rekreační objekt přitom většinou vlastní senioři nebo Pražané. Z ankety vyplynulo, že naopak Moravané často žádnou chalupu či chatu nemají a ani ji mít nechtějí. To může být způsobeno tím, že velká část z nich vlastní rodinný dům nebo byt, k němuž náleží i část zahrady. Oproti tomu Pražané a obyvatelé větších měst často bydlí v bytech a o zeleni si mohou nechat zdát. Víkendové cesty do přírody na chalupu či chatu se tak pro ně stávají takřka nutností.

Téměř polovina respondentů (41 %) v průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny uvedla, že rekreační objekt nemá, ale ráda by jej vlastnila. Jedná se přitom ve většině případů o občany mezi 30 až 44 lety, kteří prozatím nemají tolik finančních prostředků pro koupi či pronájem podobného typu objektu. Naopak lidé ve věku od 45 do 59 let již po chatě či chalupě mnohdy netouží, protože si uvědomují množství práce, které je pro udržování rekreačního objektu zapotřebí vykonávat.

„V průzkumu se nám potvrdilo to, co se již řadu desetiletí traduje – Češi jsou opravdu národem chalupářů. Mnoho lidí rekreační objekty považuje za ideální kompromis mezi tím, když chtějí žít a pracovat ve městě, ale zároveň chtějí mít své zázemí i mimo dosah rušné civilizace. V České republice stále převládají sezónní rekreační sídla, avšak těch celoročně obyvatelných je dnes již okolo 8 %. Trend chalup a chat tak ani v 21. století nevymizel a na základě toho, že 41 % respondentů by o pořízení podobného objektu mělo zájem, můžeme říci, že bude ještě dlouho patřit k populárním víkendovým aktivitám Čechů,“ uvedla Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

(tz)