V zajetí sítě i na chalupě

Chata01Myslíte si, že se na chalupu jezdí hlavně odpočívat od ruchu města a takříkajíc vyčistit hlava od starostí a plné mailové schránky? Částečně to možná pravda bude, ale podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny se více než 50 % Čechů na chatě či chalupě připojí na internet alespoň přes mobilní telefon. Pro 23 % respondentů je pak nezbytné mít ve svém rekreačním objektu vysokorychlostní internet, který jim umožní vyřizování pracovních mailů či brouzdání po sociálních sítích.

Přestože Češi chtějí mít moderní technologie stále při sobě, více než polovina chalupářů však preferuje tradiční a retro design svých rekreačních usedlostí. Typická představa chaty či chalupy, kterou má v hlavě mnoho z nás, je zanedbaný menší starý dům, který z větší části slouží jako odkladiště pro již nepotřebné věci, důležitá je totiž hlavně zahrada a zeleň okolo. To však dnes již není úplně pravda. Jako skladiště pro staré věci svou chalupu využívá sice okolo 16 % Čechů, ale zbytek se naopak aktivně věnuje velebení svého rekreačního objektu. A jaký design hraje u Čechů prim?

Český národ patří mezi ty konzervativnější a nejinak je tomu i při volbě vybavení chalupy. Přes 50 % respondentů v průzkumu uvedlo, že si ve svých rekreačních sídlech potrpí na tradiční design. Přitom z toho 24 % chalupářů je příznivcem retro designu a 26 % se přiklání ke kompromisu tradičního designu s moderními prvky. Pouze 7 % pak vlastní moderní sídlo, které by většina z nás už ani chalupou nenazvala. To, že patříme mezi vyznavače tradičního designu, však neznamená, že zahálíme v oblasti komfortu a moderních technologií.

Lidé si chaty a chalupy zařizují tak, aby v nich mohli trávit stále více času a to nejenom toho aktivního, kdy chodí na procházky do přírody a starají se o své zahrádky, ale také pasivního, kdy relaxují například sledováním televize nebo surfováním po internetu. 52 % respondentů považuje dnes za samozřejmost, že na chalupě mají k dispozici základní TV nabídku, přes 20 % českých chalupářů pak má k dispozici rozšířenou nabídkou televizních kanálů. Pro většinu respondentů je navíc dokonce nezbytné, aby i v průběhu víkendového relaxu na chalupě měli k dispozici internet alespoň přes mobilní telefon. 23 % z nich pak odpovědělo, většinou muži, že i ve svých rekreačních objektech preferují vysokorychlostní internet.

„Představa chalupy či chaty bez televize a internetu je populární zejména mezi mladými lidmi a obyvateli menších obcí. Ti upřednostňují nerušený relax. Naopak lidé ve středním věku se již bez televize ani internetu prakticky vůbec neobejdou. Obě skupiny však preferují tradiční design chalup. Potvrzuje to tedy, že přestože Češi jdou s dobou, v oblasti vybavení svých obydlí i designu jsou stále spíše konzervativní,“ okomentovala Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

(tz)