Zánovní auta jsou v kurzu

Trh zánovních ojetých vozů v zemích, kde působí znovuobnovená značka Mototechna, nabídl v meziročním srovnání za první pololetí o téměř dvacet šest tisíc vozů více. Nejčastější průměrný nájezd činil 15 785 km, stáří se zvýšilo pouze v řádu jednotek měsíců. Vyplynulo to z kontinuálního sledování trhu, které provedla společnost Mototechna, patřící do skupiny AURES Holdings.

Zatímco za první pololetí roku 2017 bylo v České republice, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku nabízeno celkem 156 557 zánovních vozů, za letošní půlrok to bylo 182 507. Z tohoto čísla činila nabídka inzerovaných vozů u nás 55 875, což je o 8 109 automobilů více než loni. Nejvíce vozů tradičně nabídla Praha (21 151), nejméně Karlovarský kraj (870). 6,6 % automobilů bylo z dovozu. Automobily se v České republice nabízely nejčastěji za 435 000 korun, což je ve srovnání s loňským pololetím o 10 tisíc korun více. Nejčastější průměrné stáří inzerovaných vozů činilo 1,1 roku, což je pouze o jednu desetinu více než loni a týká se to nabídky profesionálních prodejců. Soukromí inzerenti nabízí automobily poměrně starší. „Důvodem tohoto patrného rozdílu je fakt, že profesionální prodejci mají často přístup ke zcela novým vozům. Ty po zajetí v rámci firemních flotil či marketingových akcí následně nabídnou jako zánovní vozidla,“ uvedla generální ředitelka AURES Holdings, provozovatele mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna Karolína Topolová.

Pomyslný žebříček nejoblíbenějších vozů u nás jasně ovládly Škodovky v pořadí Octavia, Fabia, Rapid a Superb. V loňském roce TOP 5 uzavíral ještě model Citigo (letos 7. příčka), který ovšem letos vystřídal Hyundai i30. Na šesté a osmé pozici se umístily vozy Volkswagen s modely Golf a Passat. Deváté místo obsadila Škoda Yeti, desítku uzavírá Kia Ceed. Jedničkou na slovenském trhu zánovních vozů je Škoda Octavia, v Polsku a Maďarsku Opel Astra.

Znovuobnovená značka Mototechna, která se specializuje na prodej zánovních automobilů a patří do skupiny AAA AUTO, loni v tomto segmentu na našem trhu zaznamenala zvýšení poptávky o 9,7 procenta. Celkem se pod hlavičkou Mototechny prodalo téměř 7 500 zánovních vozů za rok 2017 a již přes 50 tisíc aut od roku 2012.

(tz)