Co nás čeká na obloze roku 2019

Nepřehlédnutelná – v prvních týdnech roku spatříme vysoko nad obzorem na ranní obloze před východem Slunce velmi jasný objekt, jakoby hvězdu. Půjde o planetu Venuši v roli Jitřenky, která upoutá zraky skutečně všech – Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze.
Prvním astronomickým úkazem roku bude pravidelný meteorický rok Kvadrantidy, který bude nejlepší pozorovat v noci z 3. na 4. ledna. Letošní pozorovací podmínky jsou příznivé, do roku 2022 nebudou lepší. V době maxima Kvadrantid tak budeme moci spatřit kolem 80 meteorů za hodinu.

21. ledna se nad našimi hlavami v časných ranních hodinách odehraje jeden ze dvou nejvýznamnějších astronomických úkazů roku – nastane úplné zatmění Měsíce. Měsíc se zcela ponoří do zemského stínu na 1 hodinu a 2 minuty.

Další zatmění Měsíce bude částečné a uvidíme ho ještě v tom samém roce – v noci ze 16. na 17. července. Podobně jako lednové úplné zatmění Měsíce bude i toto částečné od nás pozorovatelné téměř v celém svém průběhu.

13. srpen a noci před i po budou patřit nejznámějšímu meteorickému roji Perseidy. A pokud bychom promeškali Kvadrantidy i Perseidy, třeba kvůli počasí, pak budeme mít ještě příležitost pozorovat 14. prosince maximum nejvýraznějšího meteorického roku Geminidy.

Výjimečný astronomický úkaz, který lze pozorovat přibližně pouze 13x za století, nastane 11. listopadu odpoledne, kdy planeta Merkur přejde před slunečním kotoučem. Přechod planety Merkur před Sluncem budou moci zájemci pozorovat i z observatoře Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. V České republice byl přechod Merkuru před Sluncem naposledy pozorovatelný v květnu roku 2016. Znovu se odehraje až v listopadu roku 2032 – jde tedy rozhodně o mimořádnou nebeskou událost.

(tz)