Nenechte se zaskočit na silnici!

Počet dopravních nehod a hmotná škoda na vozidlech v období ledna a února 2018 meziročně vzrostla. Vyjíždět na zasněžené silnice bez havarijního pojištění není nutné, Slavia pojišťovna umožňuje rychlé sjednání pojištění i na poslední chvíli včetně poradenského servisu prostřednictvím svého internetového portálu. Pro případ dopravních kalamit nezapomeňte ani na věci, které byste měli mít vždy s sebou.

Zimní měsíce na silnicích přinášejí zvýšenou pravděpodobnost výskytu dopravních nehod, a tedy vzniku škody na motorovém vozidle. Snížená viditelnost způsobená mlhou, deštěm nebo sněžením, delší doba bez denního světla, zhoršené adhezní podmínky na vozovce při sněhu a ledu – to vše jsou komplikace, které se v zimě přidávají nad rámec běžných podmínek v silničním provozu. Podle statistik Policie ČR dosáhla výše hmotné škody vzniklé v souvislosti s dopravními nehodami pouze za období leden − únor 2018 částky 53,9 milionů korun, tedy o 6, 1 % více než za stejné období roku 2017. Podle policejních statistik je také počet nehod registrovaných v pondělí a ve středu srovnatelný s počtem nehod v pátek (více než 15.000 případů za rok 2018). Riziková tedy není pouze jízda „po práci na víkend“, vyššímu riziku jsou vystaveni i každodenní účastníci silničního provozu na cestě za prací nebo na schůzku mimo své pracoviště.

Havarijní pojištění můžete sjednat z domova a bez čekání on-line.Slavia pojišťovna umožňuje sjednání havarijního pojištění v kombinaci s povinným ručením prostřednictvím přehledného portálu na svých webových stránkách. „Smlouva vzniká jejím zaplacením a veškeré doklady odcházejí klientovi přímo do e-mailové schránky okamžitě po sjednání smlouvy. Pokud se vám z nějakého důvodu nepodaří proces na portálu dokončit, sami se vám ozveme prostřednictvím našich poradců. Pokud si tedy například odpoledne uvědomíte, že ráno musíte na cesty a nechcete jet nepojištěným vozem, sjednáte pojištění přímo z vaší kanceláře nebo domova,“ informuje Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny. „Naše nabídka se přitom neomezuje pouze na klasické havarijní pojištění – můžete zvolit i řadu pojištění doplňkových, ať už se jedná o úraz posádky, odcizení zavazadel nebo na příklad poškození všech skel pojišťovaného vozu,“ dodává Geletič.

Vypadá to na sníh a mráz? Nenechte se zaskočit!Mnozí motoristé se v současnosti dostávají do situace, kdy jsou dopravní situací na sněhem zasypaných silnicích přinuceni zůstat u svého vozu po mnoho hodin. Přitom nejde o dobrodružnou výpravu mimo běžné komunikace, ale o dopravní komplikace na největších dopravních tepnách. Zejména v zimním období s nízkými teplotami a častým silným větrem je dobré počítat s možným vznikem takové situace, a kromě běžné výbavy, předepsané platnými předpisy, přidat navíc i několik věcí „pro všechny případy“:-Rezervní palivo. Ve vašem voze bude teplo pouze pokud bude moci běžet motor nebo nezávislé topení, pohonné hmoty vám nesmí dojít při mrazivém počasí ani po několika hodinách. Mějte s sebou vždy alespoň 5 l v rezervním kanystru.

Nabíječka na telefon nebo powerbanka může být klíčovým vybavením v případě nouze. Pokud budete potřebovat přivolat pomoc a váš telefon bude bez energie, vystavujete sebe i svoji posádku zbytečným komplikacím. Defekt pneumatiky vyřeší bez potíží asistenční služba, ale musíte mít čím ji přivolat.

Jídlo a pití. Pokud budete z důvodu dopravního kolapsu donuceni „bivakovat“ třeba u dálnice dvě, tři hodiny, může se občerstvení, ale zejména tekutiny velmi hodit. Zvláště při nízkých teplotách se vyčerpání zvyšuje zejména v případě nedostatku tekutin a energie!

Kapesní svítilna nebo čelovka. Noci se opět začínají zkracovat, ale stmívá se již brzy po 17. hodině. V případě jakýchkoli komplikací na silnici je velkou výhodou mít u sebe spolehlivý zdroj světla. Zejména tzv. čelovka vám zajistí dobrý rozhled, a přitom volné obě ruce, například při připojování nepojízdného či uvízlého vozu na tažné lano.

Náhradní pevná obuv. Může se hodit, pokud třeba na dálnici uvíznete v dopravní kalamitě a budete nuceni opustit z bezpečnostních důvodů dočasně vaše auto. Postávat v lodičkách nebo lakýrkách ve sněhu za svodidly může být nebezpečné pro vaše zdraví. Totéž platí o rezervní zimní bundě, kterou vaše auta bezpochyby uveze taktéž.

Podrobné informace o možnostech a variantách havarijního pojištění, povinného ručení, kalkulátor a informace o dalších produktech Slavia pojišťovny naleznete na  www.slavia-pojistovna.cz

(tz)