Skla pro prezidentské limuzíny

Pouze 156 ročně – tolik se vyrobí nových vládních vozů pod názvem Aurus, který vyvinulo výzkumné centrum v Rusku. Speciálně navrženými a upravenými vozy jezdí pouze ruští poslanci a prezidentská kolona. V AGC Automotive Czech v Chudeřicích se vyrábějí laminovaná boční skla pro přední a zadní dveře. Zbylá skla zajišťuje závod AGC v ruském Boru.

Luděk Steklý, generální ředitel AGC Automotive Czech: „V drtivé většině případů vyrábíme v Chudeřicích velké série autoskel v desítkách tisíc kusů. Projekty jako je výroba skel pro vládní limuzíny, je ale vždy něco trochu speciálního. V malých sériích je každá chyba násobně dražší než v případě těch velkých. Vše se musí pečlivě připravit více než na 100 procent. Podobné projekty jsou důkazem, že dokážeme být velmi flexibilní a dodat autoskla a v takové kvalitě a množství, jaké automobilky potřebují a žádají.“

Vývoj výroby autoskel pro vládní limuzíny nebyl nijak krátký. „Vývoj tohoto projektu začal v Chudeřicích již v září 2016. Sériovou výrobu jsme pak spustili podle plánu, v září loňského roku,“ uvedl ředitel vývoje AGC Automotive Czech Marek John.

Celý projekt výroby ruských vládních limuzín Aurus nese v ruštině název Kortěž, v překladu „kolona“. Vývoj těchto vozů stál v přepočtu čtyři miliardy korun. Automobily se vyrábějí ve třech variantách, jako sedan, limuzína a velkoprostorový vůz. Ruský prezident Vladimír Putin se ve vozidle poprvé objevil při své poslední inauguraci do prezidentského úřadu v loňském roce.

Limuzína Aurus je dlouhá 6,62 metru. A podle některých informací ji pohání přeplňovaný osmiválcový motor o objemu 6,6 litru s výkonem téměř 600 koní. Vůz je pancéřovaný a vybavený například pneumatikami, které umožňují jízdu i při ztrátě tlaku.

AGC Automotive Czech se v minulosti podílela i na dalších speciálních projektech pro neobvyklé automobily. Šlo například o speciální trojúhelníková skla pro první hybridní Porsche 918 Spyder nebo první elektrické BMW i3.

Závod v Chudeřicích patří mezi největší a nejkomplexnější evropské výrobce autoskel a je největším závodem na výrobu autoskel skupiny AGC. Ročně firma vyrobí přes 32 milionů kusů autoskel. Objem výroby autoskel za posledních 10 let AGC Automotive Czech zdvojnásobila. Každé šesté auto v Evropě je tak kompletně zasklené z Chudeřic. Firma zaměstnává zhruba 2400 lidí. Firma patří do skupiny AGC, která je největším světovým výrobcem plochého skla.

(tz)