Vzácná sběratelská čísla nové eurobankovky půjdou pořídit jenom v online aukci

Vedle vzácných sběratelských bankovek v cenách řádově mezi desítkami, stovkami, ale výjimečně až jednotkami milionů korun existují na trhu i bankovky dostupné pro širokou skupinu sběratelů. Například suvenýrové eurobankovky v nulové nominální hodnotě se staly hitem elektronických aukcí a přibývá rovněž turistických míst, kde si je jak notafilové, tak i běžní turisté mohou koupit. Zatím poslední eurobankovka byla vydána 22. února a jejím motivem se stal novozélandský pták kivi. Nejvzácnější sběratelská čísla emise však půjdou pořídit až v březnu v online aukcích.

Projekt sběratelských suvenýrových bankovek vznikl primárně na podporu turismu v rámci Evropy a propagaci významných a zajímavých lokalit, včetně snahy o získávání dodatečných finančních prostředků pro jednotlivé kulturní památky. Zatímco duchovním otcem projektu je francouzský numismatik a notafil Richard Faille, v Česku a na Slovensku zajišťuje výrobu i prodej společnost Nunofia. Samotné suvenýrové bankovky pak tiskne firma Oberthur Technologie, která vyrábí i pravá eura, přičemž oba druhy bankovek se tisknou na stejný bavlněný papír. Suvenýrové bankovky jsou rovněž opatřeny i některými ochrannými prvky. Vzhledem k tomu, že se jedná o sběratelskou záležitost, mají na sobě například prvky, které zabrání jejich případnému zneužití třeba v automatech.

Bankovky vydávané v limitovaných edicích sice mají nulovou nominální hodnotu, o to větší je ale jejich hodnota sběratelská. V Česku nesla první eurobankovka s nulovou nominální hodnotou motiv Prahy a vyšla v roce 2018. V roce 2019 poté přibyly další emise: například ZOO Liberec, dva motivy z Plzně nebo bankovka s Karlem Gottem. „Eurobankovky s podobiznou Karla Gotta byly loni v červenci dostupné jen pár hodin. Edice byla limitována počtem 5 000 kusů a dnes někteří kupci tyto bankovky nabízejí přes Aukro až za několik tisíc korun. Souvisí to samozřejmě i se smutným faktem, že mistr jen pár měsíců po vydání zemřel,“ uvedl Pavel Krejčíř ze společnosti Aukro.

Letos nesla první emise eurobankovek motiv typických živočichů ZOO Jihlava. Pro zatím poslední suvenýrovou eurobankovku ZOO a zámku Zlín-Lešná se pak motivem stal novozélandský pták kivi. Celý výtěžek z prodeje eurobankovky přitom zlínská zoo věnuje na vybraný ochranářský program kiviů přímo na Novém Zélandě. „Poprvé ve slovenské a české emisi eurobankovek tak bude získaná částka věnována na podporu jiného projektu,“ říká Romana Bujáčková ze ZOO a zámku Zlín-Lešná. Prodej aktuální eurobankovky odstartoval 22. února ráno v areálu zlínské zoo od sériového čísla 51. Eurobankovky se vzácnými sériovými čísly 1–30 poté budou k zakoupení od 8. března na aukčním portálu Aukro.

„Pro emise o nákladu 5 000 kusů platí prakticky ve všech případech to stejné – za pár hodin je vyprodáno a nakoupené kusy se následně přesouvají na aukční portály. Emise kolem 10 000 kusů se prodávají většinou více dnů a vzácná nízká čísla a rovněž takzvaná ročníková čísla se následně draží na online tržištích za vyšší ceny, než které byly na začátku prodeje,“ uvedl Vladislav Klajban ze společnosti Nunofia, která za projektem suvenýrových bankovek v Česku a na Slovensku stojí.

(tz)