Soutěž Pivní speciál roku 2021 očekává řadu novinek

Již dvanáctý ročník soutěže speciálních a neobvyklých piv vyrobených komerčními pivovary v České republice CEREVISIA SPECIALIS – Pivní speciál roku zve k soutěži.
Organizátoři očekávají, že dlouhodobý trend v růstu počtu pivních speciálů na trhu piva v České republice by mohl znamenat rekordní zájem producentů piva. Zajímavé bude, objeví-li se mezi soutěžními vzorky i stále populárnější alkoholický nápoj hard seltzer, do něhož řada pivovarů, hlavně na americkém, ale i evropských trzích, vkládá naděje na získání nových konzumentů.

Přihlášená piva bude hodnotit dvacetičlenná hodnotitelská komise rozdělená na dvě subkomise. První, dvanáctičlenný tým expertů, je složený z členů odborného senzorického panelu VÚPS doplněných o nezávislé odborníky z dalších odborných institucí jako např. z VŠCHT Praha Zemědělské univerzity v Praze, Chmelařský institut, s.r.o. nebo ze školených degustátorů ze Státní zemědělské a Degustace soutěžních pivních vzorků FOTO: PORT/jv potravinářské inspekce. Druhý, osmičlenný panel reprezentantů, tvoří významné osobnosti, které pivo a pivovarskou problematiku dobře znají, ale nezabývají se jeho hodnocením profesionálně, jsou lékaři, novináři i zástupci jiných profesí. Degustace se opět uskuteční 5. a 6. října 2021 v Senzorickém centru VÚPS, a.s.
„Jsem moc zvědavá, jakými vzorky nás letos pivovary překvapí“ uvedla RNDr. Jana Olšovská, PhD., vedoucí analytické zkušební laboratoře ve VÚPS, a.s., která je hlavní organizátorkou soutěže. „A už se moc těším na osobní setkání jak s partou porotců, tak se zástupci pivovarů, o které jsme loni byli ošizeni,“ dodala Jana Olšovská.

Tradičně se bude soutěžit v kategoriích světlá speciální piva (13,0 a více % EPM), dále polotmavá a tmavá speciální piva (13,0 a více % EPM, barva 20 j. EBC a vyšší) a v kategorii neobvyklá piva. Do ní patří různá svrchně kvašená piva, a dále např. pšeničná piva, míchaná piva (beercoolery), ochucená piva vyráběná v našich podmínkách neobvyklou technologií, míchané nápoje na bázi nealkoholického piva. Vyhlašovatelem soutěže je společnost PORT spol. s r. o., odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a.s. Uzávěrka přihlášek je 17. září 2021.

„Doufáme, že se potvrdí trend posledních let a pivovary pošlou do soutěže řadu zajímavých, a jako vždy doposud kvalitních pivních speciálů, neboť právě těch je na trhu stále více. Pivovary se nebojí experimentovat a lákají novinkami tradiční, ale i nové milovníky piva,“ uvedl Ing. Josef Vacl, CSc. ze společnosti PORT spol. s r. o. „Loňský ročník přes pandemii účast pivovarů v soutěži neovlivnila a byli bychom rádi, kdyby se mezi přihlášenými vzorky objevil třeba i hard seltzer,“ doplnil Josef Vacl.

V ročníku 2020 v kategorii světlá silná piva cenění za 1. místo získal PRIMÁTOR 16 Exkluziv z pivovaru PRIMÁTOR a.s. Mezi polotmavými a tmavými speciálními pivy zvítězila Svijanská Kněžna 13 % z PIVOVARU SVIJANY, a.s. PRIMÁTOR India Pale Ale vyhrál mezi svrchně kvašenými pivy. V kategorii míchaná ochucená piva se o první místo se podělila piva Birell Pomelo Grep, který uvařili v Plzeňském Prazdroji, a.s. a Holba Horské byliny Nealko z produkce pivovaru Holba. Mezi neobvyklými pivy byla nejúspěšnější piva Volba sládků Evropa 2 z produkce Plzeňského Prazdroje, a.s. a pivo PRIMÁTOR Weizen.
Respektovanou cenu předsedkyně poroty za nejvíce, celkem osmnáct nominací u obou porot, obdrželo pivo PRIMÁTOR 16 Exkluziv.

Podmínky soutěže a další informace o soutěži budou zaslány pivovarům v těchto dnech. Výsledky soutěže budou oznámeny 14. října 2021 na setkání s úspěšnými pivovary.

(tz)