Do prodeje jde pamětní bankovka s Jiřinou Bohdalovou

Zleva: • Vladislav Klajban, držitel licence Euro Souvenir bankovek pro ČR • Jiřina Bohdalová • Radim Václavík, expert na bankovky

Jedinečná možnost se naskytne všem, kdo 10. září navštíví veletrh Sběratel PVA Expo v pražských Letňanech. U příležitosti jubilejních 90. narozenin české herecké legendy, Jiřiny Bohdalové, zde proběhne prodej limitované edice suvenýrové bankovky s její podobiznou. Návštěvníci si budou moci bankovku, jejíž hodnota by již v příštích dnech mohla vystoupat až na několik tisíc korun, zakoupit za 80 CZK, skutečná hodnota půjde brzy do tisíců. Informuje numismatický portál Nunofi.sk.

Ikona českých filmů a pohádek, Jiřina Bohdalová, oslavila své 90. narozeniny letos, 3. května. V rámci této významné příležitosti herečka svolila k vydání suvenýrové bankovky v nominální hodnotě 0,- EUR s jejím portrétem. Zmíněné platidlo s fialovým vodotiskem vychází v omezeném nákladu  5 000 kusů a k prodeji bude pouze na veletrhu Sběratel PVA Expo 10. září.

Zájem o vysoce ceněnou bankovku pořadatelé očekávají enormní. Předpokládaná pořizovací hodnota bude činit pro návštěvníky 80 korun, nicméně numismatičtí odborníci se shodují, že její nulová nominální hodnota bude tou skutečnou významně překonána. „Již během několika prvních dnů mnozí odborníci na numismatiku odhadují, že se na aukčních online portálech, může její vyvolávací cena vyšplhat na cifru převyšující 5 000 korun. I proto si bude moci každý zájemce odnést pouze omezené množství kusů“ uvádí Vladislav Klajban, držitel licence Euro Souvenir pro ČR a dodává: „Jednat se bude o první a poslední limitovanou sérii bankovek u nás či ve světě, jejich hodnota tak každý rokem značně poroste.“

Slova Vladislava Klajbana potvrzuje i skutečnost, že stálice českého plátna si v roce 2013 u Úřadu průmyslového vlastnictví zažádala o registraci svého jména jako ochranné známky. Značku herečka tehdy zaregistrovala pro celou řadu výrobků a služeb. Její jméno či podobizna tak v budoucnu bude moci být pro komerční účely zveřejňována pouze s jejím výslovným souhlasem.

Veletrh Sběratel PVA Expo je největším sběratelským veletrhem ve střední Evropě. K dispozici zde letos budou oblíbené služby bezplatného oceňování sbírek, které na veletrhu nabízí Svaz českých filatelistů, Česká numismatická společnost, Puncovní úřad, Muzeum cenných papírů, Klub sběratelů kuriozit, Klub sběratelů telefonních karet nebo znalec v oblasti mineralogie Karel Mařík. I letos je rozšíří Klub sběratelů autogramů. Prodej bankovek s Jiřinou Bohdalovou proběhne v pátek 10. září od 10:00 hod. v hale č. 6.

(tz)