ČSOB pomáhá dětem a rodičům s digitální gramotností a kyberbezpečností

Témata digitální gramotnosti a kyberbezpečnosti získávají stále více na významu vzhledem ke stoupajícímu počtu útoků. Ty míří i na děti, které se mohou často stát obětmi útoků, které na ně čekají v kyberprostoru. V mnoha případech se jedná o narušení soukromí, kyberšikanu nebo phishing. ČSOB přichází s 10tidílným audio seriálem Tvoje cesta #onlinem, který se prostřednictvím oslovených odborníků zaměřil na klíčová témata digitální gramotnosti a kyberbezpečnosti a také na to, jak takovým útokům předcházet a ubránit se jim.
„Naše skupina ČSOB se dlouhodobě zaměřuje na oblast finanční a digitální gramotnosti. Máme vyškolené kolegy, kteří pravidelně navštěvují základní a střední školy a přednášejí o tématech spojených s financemi. Stále více se zaměřujeme také na téma kyberbezpečnosti, které vnímáme jako velice aktuální právě i pro děti. Náš nový seriál si dává za cíl představit prostřednictvím jednotlivých dílů potenciální hrozby, ale také prevenci jednotlivých krizových oblastí,“ sděluje k novému projektu Jitka Hajičová, která vede projekt finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy.

Seriál je složen z témat, která rezonují dětským online světem. Zaměřuje se například na bezpečné používání sociálních sítí, sdílení osobních dat nebo na práci s hesly. Tématem jsou i bezpečné nákupy na internetu, oblast autorských práv i to, jak se bránit, když nám na internetu někdo ubližuje.

Seriál je primárně určen pro děti ve věku 10 až 15 let, ale zajímavý bude určitě i pro rodiče a vyučující. Všech 10 epizod moderuje energický student Univerzity Palackého v Olomouci Lukáš Mada a v jednotlivých dílech dále vystupují odborníci na dané téma. Jedním z průvodců je také Kamil Kopecký, profesor z Univerzity Palackého v Olomouci, který se profesně zaměřuje na oblast rizikového chování v prostředí internetu. Dalšími experty jsou Pavel Schweinar, vrchní komisař oddělení kybernetické kriminality a Lenka Brynychová z ČSOB, expertka na digitální bezpečnost v rámci projektu Finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy.

Tvoje cesta #onlinem je k dispozici ke stažení na stránkách finančního vzdělávání ČSOB – www.csob.cz/tvojecestaonlinem a na platformách Spotify, Podcasty Google, Apple Podcast a Spreaker.

Seriál vznikl ve spolupráci s Českou asociací science center, Univerzitou Palackého v Olomouci a Policií ČR. Seriál navazuje na společný program ČSOB a Policie ČR „Tvoje cesta #onlinem“, v jehož rámci vznikly unikátní výukové materiály. Projekt byl loni na jaře doplněn kampaní „Víte, s kým se baví vaše děti na internetu“. Série spotů cílí na rodiče nezletilých dětí a upozorňuje na stále rostoucí nebezpečí, které dětem hrozí v internetovém prostoru. Zároveň je i děti edukuje, jak nebezpečným situacím předcházet a případně je řešit. V oblasti digitální bezpečnosti a řešení konkrétních problémů, se kterými se děti setkávají, spolupracuje ČSOB také s Linkou bezpečí.

Projekt Finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy vznikl v roce 2016. Ambasadoři ČSOB odučili na školách přes 2 500 vyučovacích hodin, zapojeno bylo přes 40 tisíc dětí na 500 školách. Protože výuku na školách již druhým rokem ovlivňuje pandemie, vyvinuli jsme aplikaci ČSOB Filip – poznej svět peněz. Aplikace běží od dubna na Androidu, iOS a na webových stránkách. Na podzim 2021 se prostřednictvím aplikace uskutečnila Filipova olympiáda Finanční gramotnosti, do které se přihlásilo na 160 škol. Finále olympiády se uskuteční 28. března za účasti 14 nejlepších týmů z krajského kola.

(tz)