Léto na dovolené u Máchova jezera

Jedna z nejznámějších vodních ploch republiky ožívá nejen během letních dní. Na dovolenou sem míří desítky tisíc turistů z Česka i ze zahraničí. Touží vypnout a relaxovat. Chtějí si vyzkoušet všechno, co se jim zde nabízí. Atraktivní vodní hrátky, bezpečné koupání, vyhlídkové plavby, pravidelnou lodní dopravu i rybaření. O lodní dopravu se zde stará společnost Regata Máchovo jezero, a.s. A jaký bude rok 2022?

Máchovo jezero se může pochlubit tím, že se v posledních osmi letech kvalita vody drží na dobré úrovni. Pravidelně ji zde sleduje povodí Ohře a Krajská hygienická stanice. Monitorována je hlavní pláž v Doksech a dále pláže ve Starých Splavech, na Borném, Klůčku a u hotelu Port. „Během celé sezóny kvalita vody osciluje obvykle mezi stupni 1 až 2, je tedy vhodná ke koupání. V závislosti na podmínkách, teplotě, množství srážek a přirozených biologických faktorech se zřídkakdy vyšplhá na číslo 3. Za posledních pět let se nestalo, že by naměřený počet sledovaných mikroorganizmů překročil hranici 50 000 jednotek na litr (limit je 100 000), a tudíž nebyl vydán zákaz koupání. Nyní v květnu je však na stupni číslo 1, a tak koupání nic nebrání, jen teploty by mohly být příznivější,“ uvádí Vladimír Reichert, předseda představenstva a ředitel společnosti Regata Máchovo jezero, a.s.

I letos si mohou návštěvníci vyzkoušet pravidelnou lodní dopravu
Aby se lidé z jedné strany jezera dostali na druhou, můžou mimo procházky nebo vyjížďky na kole zvolit lodní dopravu. Během prázdnin lze pro přepravu využít pravidelné spoje lodí Hynek, jíž Regata Máchovo jezero zajišťuje dopravní obsluhu.

Denně vyjíždí celkem šest linek, každá má osm pravidelných zastávek: Doksy, Klůček, Březňák, Borný, Šroubený, Staré Splavy, Staré Splavy – Pláž, Hotel Port. Tři linky míří v uvedeném směru a tři v opačném, vždy však začínají a končí v přístavišti v Doksech. Časy odjezdů jsou uvedeny v jízdním řádu a také na každé ze zastávek. „Hynek disponuje dostatečnou přepravní kapacitou 70 míst, dostane se na každého. Jízdenku není nutné si předem rezervovat, cestující ji koupí při nástupu na loď přímo u kapitána. Vzhledem k nárůstu nákladů jsme museli přistoupit k úpravě cen jízdného. V letošním roce se s námi dospělí cestující svezou za tarify na zastávku o 5 Kč vyššími, tedy za 25 Kč. V případě mládeže od 4 do 15 let zůstává cena na 15 Kč jako loni. Menší děti pak s námi plují zdarma,“ komentuje Vladimír Reichert.

Vyhlídkové plavby
pro velké i malé romantiky

Vyhledávanou atrakcí jsou vyhlídkové plavby, které nabízejí unikátní příležitost poznat zdejší krajinu z paluby výletní lodi. V hlavní sezóně, od července do srpna, se pořádají každý den. Oproti loňsku však z Doks vyplouvají vyhlídkové lodě čtyřikrát denně, což znamená o jednu jízdu navíc, a to v časech 11.00, 13.00, 14.30 a 16.30. Z přístaviště ve Starých Splavech vyplouvá loď jednou za den v 15.00. Délka plavby činí přibližně 35 minut a zabaví dospělé i zvídavé děti.

I v letošním roce se mohou všichni romantici těšit na podvečerní plavby s živou hudbou při západu slunce. Poslední paprsky kmitající na hladině vytváří úžasnou podívanou. Čas odjezdu z přístaviště se přizpůsobuje tomu, jak se dny polehoučku začínají zkracovat. „Vyplouváme ještě před tím, než se sluníčko začne sklánět k západu, pokud by si někdo nebyl jist, aktuální údaje mu rádi sdělíme nebo je najde na našem webu,“ informuje Vladimír Reichert. Podvečerní plavby bude zajišťovat loď Máj, největší plavidlo flotily Regata Máchovo jezero. Okružní jízda potrvá přibližně 45 minut. A ve které dny bude možné si takovou plavbu vychutnat? Během prázdnin si ji mohou lidé do svého itineráře naplánovat na úterý, čtvrtek nebo sobotu. „Palubní lístek lze zakoupit přímo u kapitána. Pro dospělé cena činí 220 Kč, pro děti od 4 do 15 let a seniory nad 70 let pak 90 Kč. V letošním roce se cena jízdného zvedla v průměru o 25 Kč na osobu, respektive o 30 Kč pro dospělé a pro děti ve věku od 4 do 15 let a seniory o 20 Kč. Nejmenší námořníci cestují zdarma,“ upřesňuje Vladimír Reichert.

Sedmý rok
sportovně rekreačního rybolovu

Jestli patří něco k vyhledávaným zpestřením pobytu u Máchova jezera, je to sportovně rekreační rybolov, jehož tradice byla obnovena před sedmi lety. Vodní plocha o rozloze 296 ha je lemována několika rybářskými úseky. Možný je lov ze břehu. V sezóně dravců od 1. září pak také z loděk přímo na jezeře.

Oblíbené stanoviště
pro milovníky kempování

Autokemp Klůček, který vlastní Regata Máchovo jezero, je už mezi milovníky kempování léta oblíbený. Ubytovat se zde lidé mohou v příjemných vytápěných chatkách, nebo mohou využít prostory pro stany a karavany. „Klůček je ideální zázemí pro všechny, kteří na dovolenou vyrážejí obytnou dodávkou nebo karavanem. V současnosti je tento typ trávení dovolené na vzestupu a my cestovatelům rádi vycházíme vstříc,“ říká Vladimír Reichert. Autokemp poskytuje vynikající zázemí také všem nadšeným rybářům, kteří za svým oblíbeným koníčkem cestují i z větších vzdáleností. Pro jeho návštěvníky je přímo vyhrazen jeden ze šesti zdejších rybářských úseků. Povolenky k rybolovu s denní, víkendovou, týdenní nebo roční platností lze zakoupit přímo v recepci autokempu.

(tz)

www.regatamachovojezero.cz

Jízdní řád pravidelné přepravy: www.regatamachovojezero.cz/pravidelna-preprava