Lidé rekordně šetří. Takový propad tržeb za potraviny nepamatujeme

Pixabay.com

Podle dnes zveřejněných statistik se tržby v maloobchodě v prosinci meziročně snížily reálně o 7,3 %. To je hodně, ale mohlo to být horší. Ještě v říjnu klesal totiž maloobchod skoro o 10 %. Je přitom trochu překvapivé, že jsme se od tak hlubokého propadu odlepili, aniž by se v ekonomice něco výrazně zlepšilo.
Dnešní zprávou číslo jedna však je, že lidé nemají peníze a opravdu šetří. To je vidět na potravinách, kde tržby poklesly o 10,2 %. Pokles reálných tržeb především ukazuje přechod od dražších potravin k potravinám levnějším, případně přechod od kvalitnějších produktů k jejich náhražkám. Za alarmující považuji fakt, že pokles tržeb za potraviny je největší od začátku zjišťování statistiky. Nemůžeme se proto divit, že v ekonomice přibývá nespokojených lidí, o čemž včera psala i zpráva Ministerstva vnitra.
Nicméně jistě se dá šetřit ještě více, protože za nepotravinářské zboží klesly tržby jen o 7,5 %. Osobně jsem čekal, že za nepotravinářské zboží uvidíme větší propad. Zde zřejmě sehrály svou roli Vánoce. Během roku 2023 zde čekám výraznější pokles. Tady se dá šetřit lépe než na potravinách.

V mezinárodním porovnání vidíme, že je na tom český maloobchod hůře, než je v Evropě zvykem. Dnes zveřejněná data Eurostatu uvádějí, že v celé EU poklesl v prosinci maloobchod „jen“ o 2,6 %. To je dáno tím, že u nás máme vyšší inflaci. Po celé Evropě přitom vidíme pokles tržeb za potraviny, za celou EU to je v průměru 6,6 %. Všude lidé šetří, všude vidíme slabou poptávku.

Za celý rok 2022 potom poklesly maloobchodní tržby o 3,6 %. To je dost a je to hlavní brzda ekonomiky. Za rok 2023 přitom pravděpodobně neuvidíme výrazně lepší čísla. Ekonomika bude stále pod tlakem vysoké inflace, vysokých úrokových sazeb a pomalého růstu mezd, navíc mírně vzroste nezaměstnanost. Peníze na útraty tedy nebudou, a i proto očekávám letos stagnaci až mírný pokles maloobchodních tržeb v rozmezí 0 až -0,5 %.

Z pohledu centrální banky to ukazuje, že lidé na vysoké ceny reagují a tím brzdí další růst cen. Kdyby lidé na růst cen nereagovali, byl by to argument pro vyšší úrokové sazby. Takto potřeba vyšších sazeb slábne. Očekávám proto, že ČNB nezmění své úrokové sazby ještě mnoho měsíců.
Koruna na statistiku nereagovala. To ukazuje, že má trh podobný názor jako já. Data nezmění pohled centrální banky.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

 

Kontakt pro média:
Jaroslav Totušek | Account Executive, EPIC Public relations s.r.o.
E-mail: jaroslav.totusek@epicpr.cz
Tel.: +420 725 755 655

Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR
Skupina CFG je jednička na trhu v zajištěných investičních a úvěrových produktech. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Skupina poskytla přes 430 mil. Kč úvěrů, má přes 1 500 investorů, 220 mil. Kč aktiv. Spolupracuje s partnerskou advokátní kanceláří, která dohlíží na právní aspekty transakcí skupiny a v případě potřeby chrání zájmy investorů.
Provozuje portál Dluhopisomat.cz, nejlépe hodnocené dluhopisové tržiště v ČR, které poskytuje kompletní služby emitentům vydávajícím dluhopisy a informuje o bezpečnějších emisích investory. Dluhopisomat je součástí investiční skupiny CFG, která na českém finančním trhu funguje přes 10 let a patří v oblasti zajištěných investičních a úvěrových produktů k dominan