Tři čtvrtiny Čechů kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení

Pixabay.com

Nedostatečná výstavba ve větších městech, vysoká inflace i velké množství investičních bytů. Tři čtvrtiny dotázaných zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) zvažuje kvůli vysokým cenám nemovitostí přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici – 79,1 % Čechů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční skupinu ČSOB realizovala výzkumná agentura Nielsen.

Více než třetina (35,1 %) populace podle průzkumu uvažuje o vlastním bydlení. Pouze něco málo přes 9 % však hledá vlastní bydlení aktivně. Vedle neatraktivních nabídek a malého výběru nemovitostí přitom Češi nejčastěji bojují s vysokou cenou nemovitostí. Jako největší překážku to uvedlo 82,5 % dotázaných. Trh pak podle nich nejvíce ovlivňuje vysoká inflace (67,6 %), nedostatečná výstavba bytů, a to zejména ve větších městech (37,1 %), nebo vysoký počet investičních nemovitostí (26,6 %).

Hypotéky i přesto zůstávají oblíbeným nástrojem pro pořízení vlastního bydlení. Tento typ úvěru považuje 67,2 % dotázaných za nejlepší cestu k pořízení vlastního bydlení a přes 74 % respondentů uvedlo, že je hypotéka na vlastní bydlení výhodnější než dlouhodobý pronájem. Celkový skepticismus vůči pronájmům potvrzuje i obava ze zdražování. Více než 70 % Čechů očekává, že v příštích několika měsících porostou ceny nájmů.

Udržitelnost jako klíčový faktor 

Průzkum také ukázal, že je pro naprostou většinu dotázaných (87,6 %) při výběru bydlení důležitá energetická udržitelnost. Úsporu energií přitom Češi nejčastěji řeší zateplením (39,8 %), instalací fotovoltaických panelů (23,7 %) nebo modernizací vytápění (22,3 %). Nejmenšímu zájmu se pak těší rekuperace tepla, kterou by při hledání úspor zvažovalo jen 8,8 % respondentů. Více než 37 % respondentů nepodniká ani nezvažuje žádné kroky k energeticky udržitelnějšímu bydlení.

„Udržitelné bydlení získalo v uplynulém roce na popularitě a je jasné, že bude tento trend pokračovat i v roce letošním,“ říká Vlastimil Nigrin, člen představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. „Klientům jsme připraveni poskytnout vše od jednoduchého poradenství, přes speciální úvěry a meziúvěry ze stavebního spoření, až po hypotéky na udržitelné bydlení se zvýhodněným úrokem. K jejím potřebám přitom přistupujeme individuálně a snažíme se jim se vším pomoci. Zároveň jsme před nedávnem spustili novou Hypoteční zónu, která je také velkým pomocníkem jak stávajícím klientům, tak i těm novým, kteří teprve o svém úsporném bydlení přemýšlejí,“ dodává.

(tz)