Nastupující hvězdy české gastronomie změřily síly na Gastro Junior Bidfood Cup

V polovině května proběhlo v prostorách plzeňského pivovaru finálové klání největší tuzemské gastronomické soutěže pro juniory kuchaře a cukráře Gastro Junior Bidfood Cup. V kategorii kuchařů zvítězil Vojtěch Žďárecký, cukrařinu ovládla Rozálie Michlová.

Asociace kuchařů a cukrářů České republiky (AKC) pořádala 27. ročník nejprestižnější soutěže pro mladé talenty středních gastronomických škol a učilišť s novými aktualizovanými pravidly, která odrážejí současné gastronomické trendy a vycházejí ze zkušeností získaných členstvím ve Světové asociaci kuchařů. Soutěžilo 19 kuchařek/kuchařů a 16 cukrářek.

„Soutěžení studentek a studentů nemá za cíl vytvářet profesionální rivalitu, ale je oslavou našeho krásného řemesla. Utužuje naši komunitu a rozvíjí dovednosti nastupující generace kuchařů a cukrářů,“ uvedl Miroslav Kubec, prezident AKC.

Právě rozvoj znalostí a dovedností je cennou zkušeností pro každého studenta, který si účast v soutěži vyzkouší ještě za dob studia. Soutěžící studenti prověří své schopnosti pracovat pod tlakem soutěžního zadání a současně v časového limitu. Zároveň mají příležitost poznat tak říkajíc služebně starší kolegy a získat od nich zpětnou vazbu v podobě hodnocení poroty. „Dozví se všechno, co je může v jejich vášni pro gastronomii posunout dál. Jak si vedli v kuchyni, zda měli vhodně zvolené postupy a technologie, vyzkouší si servis i představení svého pokrmu,“ popisuje Miroslav Kubec.

Výsledky soutěže Gastro junior Bidfood cup 2023

Kategorie Kuchař

  1. místo Vojtěch Žďárecký, Soukromá hotelová škola Bukaschool

2. místo Pavel Jungmann, Hotelová škola, OA a SPŠ Teplice

3. místo Erik Mareš, OA, VOŠZ a SOSŠ Jihlava

Kategorie Cukrář

  1. místo Rozálie Michlová – SOŠ a SOU Roudnice nad Labem

2. místo Šárka Kořená – SŠ společného stravování Ostrava Hrabůvka

3. místo Pavlína Kocábová – Střední škola Brno, Charbulova