Sestavte si doma 3D tiskárnu!

OrionKlesající ceny 3D tiskáren, které se v  segmentu hobby produktů pohybují v řádech desetitisíců korun, značně přispívají k rostoucí rychlosti šíření 3D tisku. Podle odhadů z konce roku 2013, které zveřejnila renomovaná analytická agentura Gartner, vzroste jen mezi lety 2014 a 2015 prodej 3D tiskáren zhruba čtyřnásobně.

Typickými uživateli 3D tiskáren by se měli stát například modeláři, architekti, stavitelé, tvůrci protéz a kloubních náhrad, umělci nebo kutilové. Na 3D tiskárny je proto již dnes potřeba nahlížet jako na segment spotřební elektroniky, který se blíží běžně používaným tiskárnám. Na tento trend reaguje také česká společnost Futur3D, jež své portfolio specializuje právě na 3D hobby tisk.

„V průběhu několika příštích let můžeme očekávat, že všechny větší či menší firmy, které dnes disponují kopírkou, budou ve své firmě mít minimálně jednu 3D tiskárnu,“ odhaduje vývoj v tomto segmentu Jiří Posledník, ředitel společnosti Futur3D, a dodává: „Sofistikovanější uživatelé si budou pořizovat 3D tisk například k tomu, aby mohli studovat prostorové dispozice architektonických modelů nebo třeba vyrábět postavičky do vánočního Betléma.“

V portfoliu společnosti Futur3D se nacházejí 3D tiskárny Rostock, které se vyznačují zejména velikostí tiskového prostoru a pohybem tiskové hlavy ve všech osách. Se základním modelem Rostock Max, který lze zakoupit jako stavebnici a poskládat v pohodlí domova či pracovny, je možné vytvořit model o rozměrech až 36 cm. K okamžitému použití jsou pak k dispozici menší modely Rostock Orion Delta a osobní tiskárny Plus 2 a Mini od značky !UP.

Pro kutily je určen zejména sortiment tzv. RepRap (Replicating Rapid Prototyper) modelů Prusa i2, i3 a REBEL II, které jsou v rámci mezinárodního komunitního projektu vyvíjeny na principu otevřeného hardwaru. Zakoupit lze jak jednotlivé komponenty, tak celou sadu, v níž jsou obsaženy všechny součásti pro stavbu 3D hobby tiskárny včetně plastových dílů, které lze vytisknout na jiném RepRapu.

(tz)