Jak vypadá typický majitel e-shopu

Jaká jsou vaše očekávání od eshopu-1Pro více než 60 % majitelů e-shopů je provoz virtuálního obchodu vedlejším příjmem. Na dráhu internetového obchodníka se vydávají jak lidé, kteří již nějakou zkušenost s podnikáním měli (34,9 %), případně již v minulosti přímo provozovali e-shop (27,8 %), tak lidé, pro něž je e-shop jejich prvním podnikatelským počinem (37,3 %). To a mnohé další vyplynulo z ankety, kterou uspořádala společnost Shoptet mezi majiteli svých e-shopů.
Více než dvě třetiny e-shopů (71 %) si pronajímají muži. Co se věkového rozpětí týče, nejaktivnější jsou v podnikání přes internet lidé od 26 do 35 let (40 %), další početnou věkovou skupinou jsou osoby od 36 do 45 let (35,2 %). Své štěstí na internetu zkoušejí i lidé mladší 26 let (15 %).
Na e-shopu pracují primárně sami (44 %), případně v týmu 2–5 lidí (43 %). Nejvíce majitelů e-shopů pochází z Prahy (23,5 %) a z Jihomoravského kraje (17,7 %). Zhruba 11 % e-shopů si pronajímají a provozují podnikatelé ze Slovenska.Kolik lidí pracuje ve vámi provozovaném e-shopu?
Až 75 % vlastníků internetových obchodů bere svůj e-shop jako hlavní maloobchodní prodejní kanál, pro čtvrtinu je vedlejším maloobchodním prodejním kanálem a 20 % jej provozuje především kvůli podpoře kamenného obchodu. 16 % majitelů pak e-shop využívá k velkoobchodnímu prodeji.Jaká jsou vaše očekávání od e-shopu?
Z odpovědí na otázky týkající se samotné správy e-shopu vyplynulo, že platforma Shoptet je pro valnou většinu zákazníků (88,1 %) intuitivní, a že téměř dvě třetiny lidí (64 %) jsou spokojeny s množstvím dostupných funkcí pro tvorbu a spravování internetového obchodu. Více než polovina lidí oceňuje právě jednoduchost ovládání (54 %), což i samotný Shoptet považuje za jednu ze svých největších předností, založení e-shopu totiž trvá jen několik málo vteřin a kliknutí.
Zákazníci pozitivně hodnotili také možnost rozšíření obchodu a různé funkce (42,6 %), grafické zpracování a možnost výběru z několika šablon (37,3 %) a v neposlední řadě kvalitu zákaznické podpory (26,3 %). Pro 65 % majitelů je e-shop jediným obchodem, který vlastní, zbylých 35 % má navíc také kamennou prodejnu.

Máte ke svému e-shopu i kamennou prodejnu?„Z průzkumu vyplývá, že asi 98,5 % našich zákazníků je s nabídkou služeb Shoptetu spokojených a zhruba stejné procento z nich by nás doporučilo i dalším zájemcům o vlastní e-shop, to jsou velmi pěkná čísla. Ale neusínáme na vavřínech, stále vymýšlíme a vytváříme inovace, které majitelům e-shopů pomohou zjednodušit ovládání a orientaci v jejich internetovém obchodu, a tím třeba i zvýšit návštěvnost a tržby,“ komentuje výsledky Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

(tz)