Nestačí, že vás vykradou. Ještě zneužijí doklady a znehodnotí byt

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAVíte, co vás může čekat po vykradení domu či bytu?Ne všechny následky jsou dobře známé a možná vás některé překvapí. „Při vloupání je ohrožen váš život a zdraví, utrpíte nenahraditelné ztráty, máte narušený pocit soukromí či dokonce často přijde i těžké psychické trauma, ale je tu i reálné riziko zneužití dokladů a zničení i pokles ceny nemovitosti. Škody po krádežích vloupáním, které se vloni vyšplhaly na více než 1,5 miliardy Kč, mohou být ještě vyšší. Stačí jen vyčíslit tyto hůře zachytitelné položky,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Ohrožení života a zdraví

Stále relativně novým trendem je vykradení bez ohledu na přítomnost obyvatel bytu či domu. Policejní statistiky ukazují, že drzost a brutalita pachatelů dnes skutečně nezná mezí. Pokud člověka lupiči zastihnou doma, čeká ho bohužel jeden z nejotřesnějších zážitků života.

Nenahraditelné ztráty

Při vloupání jsou obvykle ukradeny nebo zničeny věci, které již nelze nahradit. Jako jsou rodinné fotografie, šperky a jiné cennosti. Často se zloději nezastaví ani před odcizením hraček dětí či památek po rodičích nebo prarodičích.

Narušení pocitu soukromí či dokonce těžké psychické trauma

Pokud vás vykradou, rychle si uvědomíte, že  ve vašich zásuvkách a skříních, se přehrabovali a slídili cizí lidé. Obnova pocitu bezpečí, jedné ze základních potřeb člověka, může trvat léta a úplná jistota se již nikdy nemusí vrátit. „Majetkové škody při vloupání jsou samozřejmě nepříjemné, ale lidé se často mnohem hůře vyrovnávají se ztrátou pocitu soukromí a bezpečí, který se nedá vyčíslit penězi,“ hodnotí Ivan Pavlíček. „Každopádně vykradení bytu je velmi nepříjemná záležitost s velkým zásahem do našeho soukromí, narušující intimitu našeho domova,“ doplňuje psychiatr MUDr. Dana Dufková.

Zneužití dokladů

Při vykradení často zmizí i cenné doklady, které jsou pak zneužity k páchání další trestné činnosti, zakládání falešných firem, provádění finančních transakcí a dalších ilegálních aktivit. Obrovská rizika vyplývající z takových zneužití již pocítilo mnoho obětí vykradení. „Vedle důkladného zabezpečení bytu či domu, zejména certifikovanými bezpečnostními dveřmi minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné, doporučujeme nejcennější věci uchovávat v domácím trezoru, který stále dává další šanci, že se do něj zloději nedostanou,“ doporučuje Ivan Pavlíček.

Znehodnocení nemovitosti

Zvrácenou zálibou bytařů bývá znečištění a znehodnocení interiéru bytu. Nábytek je rozřezán, věci, které nelze odnést jsou zdemolovány. K ještě fatálnějším důsledkům může vést fakt, že se krádež rozkřikne a ovlivní tak případný další prodej či prodejní částku domu či bytu. „Je pravda, že makléři lidem kupujícím dům či byt často doporučují, aby si v místě zjistili reference od sousedů, v hospodě či v obchodě. Pokud má dům, či byt „cejch vykradeného“, jistě se prodává hůře,“ říká Ivan Pavlíček, Next.