Pojistěte si svého drona proti havárii!

Ještě před dvěma až třemi lety jich „pracovalo“ v České republice jen několik kusů, dnes už jich je registrováno v evidenci Úřadu pro civilní letectví téměř 70. Řeč je o bezpilotních letadlech neboli dronech, které se stávají stále oblíbenějším nástrojem při mapování těžko dostupných terénů, při bezpečnostním monitorování rozsáhlých areálů či při komerčním filmování. A jako takové musí mít tzv. povinné ručení, stejně jako například automobily. To už některé pojišťovny v ČR nabízejí, ČSOB Pojišťovna je však první, která nabízí i havarijní pojištění těchto strojů.

„Jde o dynamicky se rozvíjející odvětví. Trh dosud nabízí pouze pojištění odpovědnosti z provozu. My chceme tuto nabídku doplnit o havarijní pojištění, což otevře cestu nejen k snadnějšímu financování dronů prostřednictvím leasingových společností, které tím budou mít ošetřenou svoji investici, ale i k dalšímu rozvoji v této oblasti,“ uvedl Pavel Kaplan, produktový manažer ČSOB Pojišťovny.

Havarijní pojištění pro drony se vztahuje i na jejich vybavení. „Jde o takzvanou mimořádnou výbavu, kterou jsou různá čidla, fotoaparáty nebo kamery – od běžných typů až po ty s termovizí. Vše je pojištěno jak proti nahodilým událostem během letu, tak proti krádeži či živelným událostem během nečinnosti dronu při uskladnění nebo přepravě,“ vysvětlit Pavel Kaplan z ČSOB Pojišťovny s tím, že zákonné pojištění odpovědnost tzv. „povinné ručení“, kryje pouze škody způsobené při provozu dronu třetím osobám.

Pojištění odpovědnosti (tvz. povinné ručení) přijde ročně podle maximální vzletové hmotnosti dronu na částku od cca 9 000 Kč. U havarijního pojištění záleží nejen na typu dronu, ale také na hodnotě jeho mimořádné výbavy (kamera, fotoaparát a další různorodá zařízení). Cena se zde tedy určuje individuálně.

Co je to dron?

Dron je bezpilotní letadlo (UAV z angl. Unmanned Aerial Vehicle) řízené na dálku pilotem nebo létající samostatně pomocí letových plánů určené k pátracím a záchranným operacím, monitorování průmyslových a zemědělských objektů, geodetickým pracím nebo pro filmařské účely.

(tz)