Diskriminace na trhu práce trvá

Diskriminace na trhu práce kvůli pohlaví, rodinnému stavu nebo věku je v Česku zakázaná. Nicméně jen 12 % účastníků ankety, kterou uspořádal pracovní portál Profesia.cz, nemá žádnou osobní zkušenost s diskriminací v práci nebo při hledání práce.

Největším hendikepem už není pohlaví jako v minulosti. Na „černé listině“ jsou padesátníci, lidé se zdravotními problémy a zaměstnanci s dětmi. Nejčastěji se Češi potýkají s diskriminací kvůli svému věku. Takovou zkušenost si odneslo při hledání práce nebo ze situace na pracovišti 34 % respondentů.

Diskriminace kvůli zdravotnímu stavu obsadila druhou příčku

Ruku v ruce s diskriminací kvůli věku jde i diskriminace kvůli zdravotnímu stavu, s níž se setkalo 16 % účastníků ankety na pracovním portálu Profesia.cz. „Firmy se leckdy obávají zhoršujícího se zdravotního stavu starších zaměstnanců, ale případných zdravotních omezení či komplikací lidí, kteří v minulosti prošli nějakým závažným onemocněním,“ upřesňuje Zuzana Lincová, ředitelka Profesia Česká republika.

Na diskriminaci kvůli dětem si stěžuje 13 % účastníků, možná spíše účastnic ankety. Řešením pro mnoho žen s malými dětmi by byly zkrácené pracovní úvazky nebo flexibilní pracovní doba. Je zároveň zajímavé, že pouze 8 % respondentů zažilo diskriminaci kvůli pohlaví, která brání ženám získávat odpovídající uplatnění na pracovním trhu.

Připomeňme, že Evropská unie chce prolomit „skleněný strop“, který brání ženám vstup do nejvyšších pater managementu, směrnicí. Do roku 2020 by podle ní mělo ve vedení firem kotovaných na burze být 40 % žen. Zatímco v roce 2009 na nejvyšších řídících místech největších českých firem působilo 22 % manažerek, v roce 2014 to již bylo víc než 30 %. Nicméně jen šesti procentům velkých tuzemských firem šéfuje žena. Informace vyplývají ze specializované databáze Manažeři velkých firem společnosti Bisnode, která obsahuje informace o více než 3 270 nejvýznamnějších či největších společností v ČR.

(tz)