Obchody čelí invazi zlodějů

V předvánočním čase výrazně roste počet odhalených krádeží v obchodních centrech. Prosinec je nejrizikovější měsíc, počet evidovaných případů bývá oproti zbytku roku o 30 procent vyšší. Zloději operují v organizovaných skupinách a zaměřují se na sezonní zboží a exkluzivní sortiment. Samostatnou kapitolou jsou kapsáři. Novým jevem jsou krádeže vybraných chlazených a mražených potravin na objednávku restaurací. Úplně nové jsou i metody prodejců v boji proti zlodějům. Vyplývá to z šetření bezpečnostní agentury SECURITAS.
Zloději másla a oříšků vedou tabulky krádeží

„Více než polovinu krádeží mají na svědomí organizované gangy. Před Vánoci se nejvíce krade zboží, které odpovídá sezonním potřebám černého trhu. Nejčastěji jde o máslo, oříšky, rozinky, mouku a nejrůznější suroviny na pečení, to vše nezřídka po stovkách kusů z jediné prodejny. V poslední době dále narážíme na docela kuriózní fenomén – krádeže lososů, které si zloději strkají do batohů po kilogramech. Z valné většiny nekradou pro osobní potřebu, ale na přímou objednávku restaurací nebo drobných prodejců. Vyplývá to z výpovědí pachatelů, které po zadržení předáváme polici, s níž úzce spolupracujeme,“ říká Jan Lakner z bezpečnostní agentury SECURITAS.

Skandinávský model v boji proti zlodějům

Jenom během prosince zadrží ostraha v zabezpečených obchodních centrech pachatele se zbožím za statisíce korun, celoroční odhad škod za celý trh se však pohybuje v řádech miliard. Mezi prodejci se začínají stále více prosazovat nová metoda v boji proti zlodějům, tak zvaný skandinávský model. „Jde vlastně o sdílenou ostrahu, kterou zajištují pěší patroly. Několik butiků se domluví a podělí se o náklady na její fungování. Zatímco dříve jednočlenná ostraha vyšla obchody třeba na 35 tisíc měsíčně, nyní platí kolem pěti tisíc za služby v podobném rozsahu. Pěší patrola je schopna zasáhnout do 90 vteřin,“ popisuje Jan Lakner ze SECURITAS.

Ukradené vánoční dárky

V přeplněných obchodních centrech před se před Vánoci pohybuje více také kapsářů a drobných zlodějíčků. Ukradený vánoční dárek dokáže pořádně zamrzet. Na trhu však existují kreditní karty, které automaticky pojišťují zboží proti rozbití či krádeži. „Pokud tedy lidé kupují dražší vánoční dárky, je praktické je platit právě kreditkou. Pojišťovna jim pak může proplatit opravu, případně celou kupní cenu, záleží na konkrétních podmínkách jednotlivých bank a pojišťoven,“ uzavírá Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

(tz)