Minipivovar uspěl v mezinárodní konkurenci

Mezinarodni_pivni_festival_2016Stovky malých i velkých pivovarů se utkaly v Českých Budějovicích o titul Zlatá pivní pečeť 2016. Pořadatelé třetí největší degustační akce svého druhu na světě nyní ohlašují vítěze. Hlavní cenu získal Světlý nefiltrovaný ležák 11 % – Jan Wünsch z Pivovaru Jílovice. Na správný průběh degustací dohlížela již patnáctým rokem nezávislá certifikační společnost Bureau Veritas. Soutěž s rekordní účastí pivovarů se konala od 1. do 5. února 2016 v rámci Mezinárodního pivního festivalu.

Absolutní vítěz vaří pivo teprve půl roku

„Jak vidno, i minipivovary umí v anonymních degustacích zdatně konkurovat nadnárodním gigantům. Jílovický nefiltrovaný ležák byl velkým letošním překvapením. O to senzačnější bylo, že tento pivovar z Novohradských hor začal vařit pivo teprve před půl rokem,“ říká generální ředitel Jakub Kejval z certifikační společnosti Bureau Veritas. Stříbrnou Hlavní cenu získala Krušovická světlá desítka, bronzový byl další malý jihočeský minipivovar – světlý ležák Lyer z Modravy.

Účast pivovarů byla letos rekordní

Degustací se účastnilo rekordních 225 pivovarů ze tří kontinentů, které bojovaly v desítkách soutěžních kategoriích. Do degustačních soutěží o Zlatou pivní pečeť se letos přihlásilo 1110 piv a ciderů. Oproti loňsku zaznamenaly degustační soutěže Zlatá pivní pečeť kvantitativní nárůst o 20% v počtu přihlášených pivovarů (225 letošních oproti 186 loňským) a 30% nárůst v počtu přihlášených piv (1110 letošních oproti 849 loňským). Počet zahraničních účastníků se oproti loňsku zvýšil také zhruba o 30%, z loňských 51 na letošních 65).

Na snímku zleva M. Slávik, výrobně technický ředitel Heineken SK, J. Kejval, generální ředitel Bureau Veritas.

(tz)