Díky Vise je Coca-Cola bezkontaktní

Visa-CocaColaProdejní automaty na bezkontaktní karty společnost Coca-Cola HBC uvedla do provozu ve spolupráci s platební asociací Visa Europe a ČSOB. Na území České republiky jich je celkem 730, na Slovensku pak dalších 120. Uživatelé je snadno poznají podle kartonového poutače ve tvaru platební karty s bezkontaktním symbolem.

Pípat se bude v kancelářích, nemocnicích, na univerzitách

Inovované automaty schopné přijímat platby jak „pípnutím“, tak i tradiční hotovostí, jsou rozmístěny na frekventovaných místech po celém území České republiky. Nejčastěji je lidé naleznou v kancelářských budovách, vybraných výrobních závodech, prostorách vysokých škol nebo na veřejných místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou nákupní centra, nemocniční haly či různá sportoviště.

„Přinášíme nakupujícím komfort jak šíří nabízeného sortimentu, tak i pohodlnými platbami. Bezkontaktní placení jsme v uplynulém roce úspěšně testovali na území Prahy a výsledná čísla ukazují, že zákazníci toto řešení oceňují. Poměr bezkontaktních plateb v rámci pilotního projektu dorostl na vybraných místech až k 25 procentům. Toto číslo zahrnuje jak platby kartou, tak i mobilní aplikací,“ uvádí Jiří Mazura, Národní manažer oddělení automatů Coca-Cola HBC pro Českou republiku a Slovensko.

„Je přirozené, že bezkontaktní placení úspěšně dobývají další oblast. Češi jsou ostatně v platbách ‚pípnutím‘ nadšenými průkopníky a v rámci Evropy jsou jednoznačnými lídry. Terminály jsou dnes již natolik rozšířené, že zejména ve velkých městech řada lidí volí rychlé a pohodlné bezkontaktní platby kartou i při nákupech v řádech desetikorun. O to méně u sebe nosí hotovost. Platby kartou za nápoje jsou tak logickým vyústěním poptávky zákazníků,“ komentuje František Jungr, manažer regionálního rozvoje Visa Europe.

Pohodlí až na prvním místě

Platba kartou bezkontaktně probíhá zcela jednoduše v pouhých třech krocích: Zákazník na prodejním automatu zmáčkne tlačítko START, následně na číselníku zadá kód zvoleného nápoje a přiloží platební kartu. Automat zprocesuje platbu (tento krok v závislosti na síle mobilního signálu trvá maximálně několik sekund) a následně vydá vybraný nápoj. „Časově to vychází zhruba stejně jako při placení mincemi. Uživatelsky je to však výrazně pohodlnější způsob, neboť při něm odpadá hledání hotovosti, přepočítávání mincí a problémy s jejich případným propadáváním,“ vysvětluje Jiří Mazura.

„Rychlé a komfortní bezkontaktní platby bez nutnosti zadávat PIN se u nás velmi rychle staly oblíbené i v oblastech, kde donedávna dominovala výhradně hotovost – ať už jde o parkovné, jízdenky v MHD nebo třeba právě automaty s občerstvením. Věříme, že tento trend se bude nadále rozvíjet, a proto investujeme do moderních technologií, které v budoucnosti našim klientům co nejvíce usnadní život. Naším cílem je, aby lidé, kteří si na platební kartu zvykli, nemuseli tento zvyk opouštět pouze proto, že existují místa, kde zatím platba kartou nebyla možná,“ uzavírá Alice Škývarová, ředitelka útvaru Karty ČSOB.

(tz)