Jarní úklid nemusí být pro alergiky noční můra

LidskaSila-dama (14)Pravidelný úklid domácnosti není nic, co by patřilo mezi oblíbené činnosti. Přesto se mezi námi najdou lidé, pro které je taková obyčejná věc jako vysávání nebo utírání prachu ještě méně příjemná – alergici. A rozkvetlé jaro to ještě zhoršuje. Odborníci z úklidového startupu LidskáSíla.cz poradí, jak domácnost jednoduše zbavit nepříjemných alergenů.

Úplně se vyhnout prachu a pylům prakticky není možné, přesto existuje několik způsobů, jak se jich co nejvíc zbavit a úklid domácnosti si usnadnit. Iveta Čekanová, hlavní školitelka dam na úklid, z mladého českého start-upu LidskáSíla.cz poradí, jak uklízet, když trpíte alergiemi. „Nejdůležitější je zajistit, aby se při úklidu zbytečně neprášilo. Místo koštěte používejte vysavač s HEPA filtrem, prach utírejte navlhčeným hadříkem a prádlo ideálně sušte v sušičce,“ navrhuje členka úklidové agentury.

Ze zkušeností našich babiček

Mezi největší alergeny patří nejen prach a pyly, ale i plísně a spouštěči symptomů mohou být i ovoněné čisticí prostředky. „Nebojte se používat léty osvědčené pomocník jako například ocet, citron, jedlou sodu nebo sůl. Nejenže je máme pokaždé v kuchyni, ale navíc jsou pro nás přirozenější a méně agresivní,“ vysvětluje Čekanová z LidskáSíla.cz. Kyselý ocet a citron jsou vhodné na odvápnění rychlovarných konvic či součástí vodovodních baterií, odmaštění nádobí, odstranění skvrn od čaje či kávy nebo k vyčištění dřevěných prkének i podlahy.

Ocet, kaši s jedlé sody a vody nebo kaši z jedlé sody a prostředku na mytí nádobí využijete i v koupelně. Ta je obzvlášť náchylná na plísně. „Každý týden se zaměřte na všechny kachličky, rohy a spáry. Nezapomínejte ani na závěs či dveře sprchy a všechna zákoutí. Plíseň umí být nenápadná a velmi agresivní,“ varuje Iveta Čekanová. Nejen v koupelně, ale v celé domácnosti také pravidelně větrejte a udržujte správnou teplotu a vlhkost, to vše je nejlepší prevencí.

Minimalismus je výhodou

Neméně důležitá je však pravidelnost v úklidu. „Pokud můžete, zbavte se všech zbytečných povrchů a textilií. Ideálně nahraďte koberce jiným typem podlahy, který se bude snáze udržovat a nebudou se v něm držet prach a roztoči,“ radí Čekanová z LidskáSíla.cz. Vhodné nejsou ani záclony, závěsy a různé přehozy. Pokud si však bez nich nedokážete domov představit, pravidelně je perte. Pozor ale na vlhkost, ve které se plísním daří. Nejlépe vše po vyprání ihned vysušte v sušičce. Prach pravidelně utírejte i na všech skříních, poličkách či listech květin.

Jednou až dvakrát týdně věnujte čas úklidu podlah. Vše vysajte a setřete navlhčeným hadrem. Pozor si opět dávejte na vlhkost – především v kobercích umí udělat spoustu nepříjemností. „Pokud máte doma nějakého chlupatého domácího mazlíčka, nepouštějte ho minimálně do ložnic a dětských pokojů. Nezapomeňte jejich srst vyčesávat, abyste minimalizovali poletující chlupy po bytě,“ říká odborník z LidskáSíla.cz.

Nebuďte v tom sami

Dodržování pravidel sice sníží riziko rýmy, kýchání a nekontrolovatelného pláče, úklidu vás však nezbaví. Proto všechny činnosti, které vám dělají největší zdravotní obtíže, jednoduše přenechte někomu jinému. Zapojte do úklidu všechny členy rodiny nebo se obraťte na profesionály. „Naše dámy na úklid jsou zkušené a ke každému úklidu přistupují pečlivě a profesionálně. Dokážeme uklidit cokoli včetně domácnosti s takto specifickými požadavky,“ vysvětluje Čekanová.

Právě profesionálové nejlépe vědí, jak si poradit se vším, co alergické reakce vyvolává. Ať už bydlíte v Praze nebo v Brně, stačí vyplnit jednoduchý formulář na webu či v mobilní aplikaci. Ve vybraný den a čas bude připravena vaše dáma na úklid. Kromě perfektně čisté domácnosti si můžete zvolit i další služby jako je žehlení prádla, mytí oken či vyčištění trouby a lednice.

O LidskéSíle.cz 

LidskáSíla.cz je český online startup, v jehož čele jsou zakladatelé Robert Vojáček (působil v Liftago) s  Michaelou Somolovou a Šimon Podlipský. Tato platforma důvěry se zatím orientuje na úklid domácností, ale v budoucnu se chce zaměřit na poskytování dalších služeb v domácnosti, například péči o seniory. Objednat si domácí hospodyni lze na pár kliknutí. Dámy na úklid jsou školené a dobře placené. Aktuálně firma zaměřená na propojení dam na úklid se zákazníky roste a nabírá nové pracovníky. Do dvou let chce startup zaštiťovat až 2000 důvěryhodných profesionálů ve službách po celé ČR. Více informací na: https://lidskasila.cz.

 (tz)