Živnostníkem roku je světoznámý šperkař

Dlouholetá tradice, zkušenost, flexibilita, služby na klíč a environmentální filosofie, která prostupuje celou firmou. V neposlední řadě výroba elektroniky, která putuje do celého světa. To vše představuje společnost HOKAMI CZ, vítěz jedenáctého ročníku soutěže Vodafone Firma roku 2016. Mezi živnostníky odbornou porotu nejvíce zaujal šperkař David Lomos, který patří mezi elitu svého řemesla a svým přístupem je naprosto unikátním příkladem zakázkové výroby šperků. Slavnostní vyhlášení výsledků prestižních podnikatelských soutěží proběhlo dnes večer na pražském Žofíně.

Nemá smysl stavět další fabriky, je potřeba zkrášlovat ty stávající.

To je HOKAMI CZ, výrobce elektroniky s duší filosofa!

Miliardový vyhazov. I tak by se dal popsat příběh firmy HOKAMI CZ. Když dostal Josef Suska, jak se tak říká, padáka, nejspíše netušil, že za devatenáct let bude vést firmu, jejíž roční obrat se blíží miliardě korun. Jak sám říká, dnes už si nedokáže představit, že by do toho šel znovu. „Když jsme v  90. letech začínali, tak jste k podnikání potřeboval jednu ze tří věcí. Balík peněz, opravdu inovativní nápad či produkt, ale hlavně, kopu štěstí. Troufám si říct, že dnes potřebujete kombinaci všeho,“ uvedl jednatel společnosti Josef Suska.

V podnikání jde samozřejmě vždy o peníze, ale u HOKAMI CZ je tomu přeci jen trochu jinak. Nejsou jen výrobci elektroniky, ale především zastánci ekologické filosofie. „Naše firma investovala nemalé peníze do toho, abychom se odlišili od ostatních a dali svému okolí nějakou tvář. Myslím, že zákazník i zaměstnanec se musí v areálu firmy cítit dobře. My v tom našem máme dokonce rybník. Vypadá to u nás skoro jako v Silicon Valley,“ řekl s úsměvem Suska.

V areálu firmy mají dokonce vlastní bio chov a snahu o zlepšení svého okolí nechtějí omezit pouze na své. „Moc mě mrzí, že když se koukám okolo sebe, vidím jen zaneřáděná pole a louky, betonové novostavby a nevkusné industriální krabice. Všem jde jen o to montovat a není tam žádná přidaná hodnota, o ničem to nevypovídá a našemu okolí to vůbec neprospívá. Nemá smysl stavět další fabriky, je potřeba zkrášlovat ty stávající,“ vysvětlil hlavní myšlenku Suska. „On kapitalismus je vlastně vykořisťování, takže když se vás někdo zeptá, co celé dny děláte, měl byste říci, že vykořisťujete. A pokud máme jen minimální šanci tuto krutou pravdu změnit, uděláme to. Nehledíme jen na peníze, chceme dát něco navíc,“ uzavřel s úsměvem jednatel Firmy roku 2016.

„Vodafone je partnerem soutěže již 11 let. Každý rok, když zasedám v porotě, s potěšením zjišťuji, jak úspěšné firmy u nás máme. A letos jsme se díky firmě HOKAMI CZ, s.r.o. dostali až na Mars. Společnost totiž mimo jiné dodávala elektroniku pro řízení času vozítka Mars Curiosity,“ říká Renata Pazourková, národní manažerka prodeje firemním zákazníkům ve Vodafonu, a dodává: „Líbí se mi přístup majitele Josefa Šusky, který říká: „když mě něco napadne, tak to udělám“. Držím této firmě do dalších let palce a už teď se těším, co nového je napadne příště.“

Druhé místo patří letos výrobci endoprotéz a kloubních náhrad, firmě Beznoska, která vznikla z oddělení „Chirurgie“ kladenské Poldovky. „Dědeček začal společně s babičkou z domova a po revoluci dělali jakéhosi prostředníka a postupem času je celá rodina přesvědčila o tom, že stojí za to, do toho jít a nastartovat to znovu. I z toho důvodu, že nejlépe znali všechny doktory, nemocnice, ordinace a vůbec celé zdravotnické prostředí u nás,“ popisuje začátky společnosti současný generální ředitel a vnuk pana Beznosky Petr Milata. „Od konkurence se lišíme hlavně šířkou sortimentu, kvalitou výrobků, výrobou v místě sídla a hlavně individuálně cílenou výrobou přesně podle požadavků lékařů,“ dodal Milata.

Třetí příčku obsadila inovativní a technologicky vysoce vyspělá společnost KUFI INT. Plzeňská firma, která vznikla jako „startup“ studentů během studia na univerzitě se zabývá výrobou, rozvojem a vývojem nových trendů v oblasti tepelných čerpadel a úspory tepelné energie. „Je to úsměvné. Tak tři až čtyři roky zpět byla vůči nám konkurence slepá a nyní, kdybyste si udělali rozbor, není prakticky žádný dodavatel, který používá jinou technologii. Povedlo se nám změnit způsob uvažování a přístup lidí k vytápění domů. Jako první jsme zavedli na český trh tepelné čerpadlo s invertorem. Postupně se z exotického řešení vytápění domu stala v celé Evropě běžná, standardní věc,“ uvedl jednatel společnosti Michal Fiala.

Nevytváříme pouze šperk, s klienty zhmotňujeme osobní příběh.

Dámy a pánové, David Lomos!

Inspirován svým dědečkem začal David Lomos vytvářet první šperky již ve svých dvanácti letech. „Dědečkovy technologie, materiály a práce pro mne byly inspirací a rájem na zemi. Zprvu jsem nevěděl, co přesně budu dělat, ale řemeslo jako takové mě fascinovalo, prostě jsem chtěl tvořit,“ okomentoval začátky David Lomos.Velká touha po svobodném podnikání, otec živnostník a studium řemeslného oboru pasířství. To vše ho dovedlo až ke šperku, který se pro něj stal nejen životní náplní, ale také posláním. V roce 1998 založil živnost a o dva roky později už měl vlastní ateliér DALOO design.

Ve své tvorbě prosazuje především originalitu, neotřelost designu a kombinování nejrůznějších materiálů. Zákazníci za ním jezdí z celé republiky, a dokonce i ze zahraničí. „Mým krédem je otevřený a přátelský přístup k mým klientům, založený hlavně na komunikaci, spojený s nekompromisním tlakem na profesionalitu a následně na kvalitu mých šperků,“ popsal Lomos.

Důležitými faktory pro něj jsou právě komunikace a vzájemná důvěra. „Pokud jsem něco vypozoroval, tak to, že socialismus zavinil velkou unifikaci lidí, ale to, co vždy fungovalo, je to, že od určité úrovně měla každá společenská vrstva svého doktora, právníka a klenotníka. A ono to stále platí. Protože vezměte si, že lidé za mnou chodí převážně se snubními prsteny a je to pro ně většinou to nejdůležitější, co dosud pořizovali,“ nastínil Lomos.Co je však pro jeho práci zcela zásadní popisuje vzápětí. „Hlavním odlišujícím faktorem mých šperků je čas, který nad nimi společně se zákazníky strávíme. Jde o vzájemnou spolupráci, o to, aby přesně věděli, co se za jejich šperkem skrývá, protože pro většinu z nich to není pouze věc, ale osobní příběh,“ dodal vítězný živnostník.

„Každý šperk či umělecký výtvor z ateliéru Živnostníka roku Davida Lomose představuje originál, unikátní nápad, za jeho uvedením na trh se skrývá velké množství energie. Právě toto jsou atributy, které jsou předpokladem pro úspěch v podnikání a které obdivujeme u všech finalistů letošního ročníku soutěže Živnostník roku,“ uvedl František Krčil, manažer MSE v České spořitelně.

Druhé místo obsadila zástupkyně Jihomoravského kraje, konkrétně Slovácka, Magdalena Válková, která vyrábí nealkoholický tradiční mošt. „Chtěla jsem najít produkt, který bude skvěle reprezentovat náš krásný region a zároveň by mě uživil,“ uvedla Válková. V hlavě se jí začala rodit myšlenka o výrobě nealkoholického nápoje vyrobeného z vlastních hroznů. „Využívala jsem každé příležitosti a navštěvovala nejrůznější jarmarky, prezentace, slavnosti a akce pro širokou veřejnost, otevírala láhve a dávala lidem ochutnat. Nyní se naše mošty prodávají na více než 200 prodejních místech v České republice, avšak najdou je i zákazníci na Slovensku, v Polsku a Velké Británii,“ dodala Válková.

Třetím nejlepším živnostníkem se stala Lucie Ernestová, která vymýšlí a vyrábí hry nejen pro děti, ale také pro dospělé. Kouzlo jejích her se skrývá v jednoduchosti, ale zároveň poskytují i edukativní rozměr. V dnešní uspěchané době se hraní upozaďuje a rodiče při zábavě pro své děti často sahají po telefonu či tabletu. Ernestová bojuje i proti tomuto fenoménu a má radu také pro ty, kteří si unaveni každodenním shonem hrát zapomněli. „Pokud vás hraní nebaví, vymyslete si vlastní. Protože ne každý si rád hraje, jiný rád vymýšlí a je dobré si najít, jaký z těchto dvou typů jste vy. Hlavně vás to musí bavit. Je to jako se vším. Přeci nebudu dělat něco, z čeho tu elementární radost nemám,“ dodala bronzová živnostnice.

Odpovědnou firmou roku je olomoucká Koyo bearings

V rámci soutěží je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2016. Cena je udělována těm firmám, které se příkladně starají o své zaměstnance, životní prostředí a rozvoj regionu. Ocenění uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Celorepublikovým vítězem této kategorie se stala olomoucká společnost Koyo bearings. „Společnost Keyo Bearings má nadstandardně dobře zpracovanou vizi udržitelného podnikání, která dalece přesahuje pojetí společensky odpovědné firmy. Vizi udržitelného podnikání pak společnost realizuje v produktu, v péči o zaměstnance, snižování dopadu na životní prostředí i v podpoře komunity,“ odůvodnila volbu Renata Pazourková, Národní manažer pro firemní zákazníky z Vodafone Czech Republic.

Vítězný Startup řeší spolehlivost strojů, vozidel a další techniky

Letos vůbec poprvé se vybírala také nejlepší mladá, inovativní a neokoukaná firma. Zbrusu nová kategorie Startup roku cílila právě na tyto firmy a odborná porota složená z top zástupců největších korporátních firem a partnerů vybírala vítěze z deseti opravdu zajímavých a neotřelých nápadů a společností. Nakonec se jednoznačným vítězem stala společnost Neuron soundware, která se zabývá analýzou zvuků za využití neuronové sítě. „Umíme poznat rozbitý stroj po zvuku. Technologie umělé inteligence rozumí zvuku. Učíme jí poznávat jednotlivé typy závad na strojních zařízeních, autech, atd. Aplikace funguje online/offline a poskytuje včasné varování a předpověď mechanické závady. Její instalace snižuje počet neplánovaných odstávek a náklady na údržbu,“ uvedl CEO společnosti Pavel Konečný.

„Není až tak časté, aby čeští živnostníci a firmy přicházeli na trh s celosvětově revolučními technologiemi. Jedním z těch, kterým se to letos podařilo, je Pavel Konečný, jehož start-up Neuron soundware dodává technologii umělé inteligence, která rozumí zvuku a dokáže odhalit závady na strojích. Usnadňovat život start-upům patří ke strategickým záměrům České spořitelny. Jsme rádi, že v rámci soutěže můžeme jeden z úspěšných start-upů také ocenit,“ uvedl František Krčil, manažer MSE v České spořitelně.

Ocenění tradice a kvality. České stříbro získal KOOH-I-NOOR

Letos podruhé byla udělena speciální cena České televize České podnikatelské stříbro. Prostřednictvím tohoto ocenění chtějí organizátoři podnikatelských soutěží poukázat na společnosti, které věří českému právnímu prostředí, odvádějí zde veškeré daně a do zahraničí šíří výhradně dobré jméno českého podnikání. O držiteli titulu rozhoduje na základě nominací poradní sbor tvořený osobnostmi ze společenského ale především podnikatelského světa. Českým stříbrem pro rok 2016 se stala společnost KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s. Společnost je v současnosti jedním z největších světových producentů a distributorů uměleckých, školních a kancelářských potřeb. Firma byla založena roku 1790 Josefem Hardtmuthem ve Vídni. Název firmy je odvozen od slavného diamantu. Roku 1802 si nechala firma patentovat recept na výrobu tuhy do tužek, ta sestávala ze směsi jemného jílu a grafitu smíchaných v určitém poměru. Roku 1945 byla firma znárodněna, roku 1992 přešla do soukromých rukou a od roku 2007 je společnost součástí skupiny KOH-I-NOOR holding a.s.

Vodafone Firma roku 2016

1. místo HOKAMI CZ, s.r.o. – výroba elektroniky (Liberec)

2. místo Beznoska, s.r.o. – výroba a prodej kloubních náhrad pro lidské a psí pacienty (Kladno)

3. místo KUFI INT, s.r.o – výroba komponentů a elektroniky (Plzeň)

Česká spořitelna Živnostník roku 2016

1. místo David Lomos – zakázková výroba šperků (Roztoky)

2. místo Magdalena Válková – nealkoholické nápoje a vinařství, regionální turistika (Strážovice)

3. místo Lucie Ernestová – grafické studio – tvorba her a dárků pro každou příležitost (Hradec Králové)

Vodafone Odpovědná firma roku 2016

1. místo Koyo bearings Česká republika, s.r.o.

(výroba jehličkových a válečkových ložisek a výrobu kladek pro automobilový průmysl, strojírenství a poprodejní sektor – Olomouc)

Česká spořitelna Startup roku 2016

1. místo Neuron soundware ltd.

(využívání neuronové sítě – analýza zvuků – Londýn)

České podnikatelské stříbro 2016

1. místo KOH-I-NOOR HARDTMUTH

(producent a distributor uměleckých, školních a kancelářských potřeb – České Budějovice)

V roce 2015 se firmou roku stala vizovická KOMA MODULAR. Nejlepší živnostnicí byla loni vyhlášena Rehana Ježková, která vyrábí oblečení pro rodiče, kteří nosí své děti na těle.

(tz)