Alergie trápí i na podzim. Přinášíme tipy

ryma-ilustrObecně bývá nejkrušnějším obdobím pro alergiky jaro a léto. Na podzim si spousta z nich může ulevit, zejména pak ti, které trápí alergie na pyly a trávy. Nepříjemnosti však začínají pro ty, kteří se nekamarádí s podzimní květenou, roztoči a plísněmi. Často se stává, že takový podzimní alergik zaměňuje svou rýmu a kýchání za obyčejnou virózu a léčí se nevhodnými prostředky. Mějte se proto na pozoru, na každou rýmu horký čaj a teplá postel nestačí.

Jak zatočit s roztoči?

Zřejmě nejčastějším trápením pro alergiky na podzim bývají roztoči. Jedná se o členovce příbuzné pavoukům a klíšťatům, ale nelze je spatřit pouhým okem. Pohybují se zejména v bytovém prachu, nejlépe je jim v matracích a peřinách. Lidé nebývají alergičtí na samotné roztoče, ale na jejich výkaly šířící se vzduchem.

Pokud je Vaše alergie silná a projevy časté, je nejlepší se poradit s alergologem. Opatření ale můžete provést také sami – například nákupem protiroztočového ložního prádla a jeho častým střídáním. Pomůžete si také pravidelným úklidem, utíráním prachu namokro a použitím kvalitního vysavače. Důležité je zabránit víření prachu.

Omezte vysušení pokožky

Alergie se zpravidla projevují častým kýcháním a rýmou. Nepříjemností, které tak musí alergici čelit, je zarudlý a poškrábaný nos. V tomto případě co nejvíce omezte používání dekorativní kosmetiky v této oblasti a vyvarujte se přípravkům s obsahem alkoholu, které mohou kůži ještě více vysušit.

Pomoci vám naopak může například konopná mast. Konopí má významné regenerační účinky, vaši kůži hydratuje a zjemní. „Při výběru konopné masti se zaměřte na obsah extraktu ze zelených částí rostliny, ten je totiž pro správný účinek na lidskou pokožku klíčový,“ říká Jiří Stabla, odborník na konopí. Pomocí ale mohou nejen s alergiemi i další prostředky. Jiří Stabla společně se svou přítelkyní Hanou Pristášovou stále vyvíjejí veganské produkty. Nyní dělají šampón, různé formy pleťového mléka nebo zkouší vymyslet cbd spray, který by mohl v budoucnu doplnit olejovou formu. Ta je dnes ve svět využívána nejčastěji.

Plísně a podzimní květena

Z rostlin, které vás na podzim mohou potrápit, je tou nejvýznamnější nejspíše pelyněk. Nepříjemné však mohou být i pyly chmele, kukuřice nebo merlíku a vysoce agresivní ambrozie.

Podzim je také kritickým obdobím pro alergiky na plísně. Plísně se sice vyskytují celoročně, ale na podzim se jim ve vlhčím počasí daří nejlépe. Venku jsou plné plísní například tlející kopy spadaného listí. Skrývají se však také ve starších domech a na chalupách, a to zejména proto, že se na podzim začíná topit a méně větrat. Nejvíce ohroženy jsou koupelny a kuchyně, kde se pochopitelně více vlhkosti než v obývácích či ložnicích. Plísně se častěji objevují také v místnostech, kde jsou tapety nebo obložení než v těch běžně vymalovaných. Zamezte jejich rozmnožení pravidelným nárazovým větráním, vynášením odpadu a zbytků potravin.

Posilte imunitu a dbejte na stravu

Podle hlavní výživové poradkyně NATURHOUSE Věry Burešové se říká se, že některé typy alergií vznikají proto, že imunitní systém nemá proti čemu bojovat.

„Často se vznik alergie spojuje s příliš „chemicky“ čistým prostředím, ve kterém děti vyrůstají a jejich mladý imunitní systém, který se teprve tvoří, se nesetkává s běžnou „špínou“. Rozhodně neříkáme, abyste přestali uklízet, ale možná je zbytečné umývat hračky, nábytek a vše, co malé děti strkají do úst, čisticími prostředky, které slibují, že zlikvidují až 100 % bakterií a virů,“upozorňuje Burešová z www.naturhouse-cz.cz.

5 tipů podle Věry Burešové z NATURHOUSE jak zocelit imunitu:

  1. Vyzkoušejte saunu nebo čím dál populárnější kryoterapii.
  2. Protože počasí není kdovíjak krásné, nepřehánějte to s topením v místnosti a častěji větrejte. Nebojte se ani procházek, chůze prospívá tělu, a navíc čerstvý vzduch pomůže nejenom rozptýlit starosti a špatné myšlenky, ale udělá vaše já odolnějším proti nájezdům bakterií a virů.
  3. Holdujte ovoci a zelenině, připravte si alespoň jednou do týdne rybu, konzumujte libové kuřecí maso (nejlépe od soukromých chovatelů), minimalizujte vaření z polotovarů a stopněte chroupání bílého pečiva – daleko lepší je to celozrnné.
  4. Nejvhodnější je konzumovat sezonní produkty. Kdo má vlastní zahrádku, má napůl vyhráno. Kdo takový „luxus“ nemá, může podpořit místního farmáře. Čím méně umělé chemie do sebe dostaneme, tím lépe pro celé naše tělo včetně imunitního systému.
  5. Máte-li starosti, svěřte se s nimi a neschovávejte se před světem. Jakmile budete sami, nikdo vám nebude moct pomoci. Proberte trable s těmi, kterým můžete věřit, uvidíte, že najednou nebudou tak horké, jak se vám zprvu, když jste na ně byli sami, zdály. A ve výsledku nebudete v zajetí stresu a obav, čímž dále znásobíte svoji imunitu.

 (tz)