První krok na Měsíci jistila firma 3M

První stopa na Měsíci, speciální náplast chránící před infekcí nebo lékařské vyšetření astronautů přes Bluetooth. U všech fantastických momentů lidského pokroku nechyběla technologická společnost 3M. Už více jak 100 let uvádí vědu do praxe a usiluje o to, aby nové nápady nezůstaly pouze na papíře, ale pomohly lidem v každodenním životě. Do roku 2017 registrovalo 3M okolo 112 400 patentů a disponuje celkem 54 technickými centry po celém světě, dvě z nich se nachází i v České republice.

„Během posledních dvaceti let si 3M v České republice vybudovalo pozici váženého technologického partnera napříč tak rozmanitými obory jako je zpracovatelský průmysl, zdravotnictví nebo energetika. Díky našim klíčovým technologiím, zkušenostem našich zaměstnanců a investicím do možnosti vývoje aplikací v Praze přinášíme naše inovace do běžné praxe. 3M je součástí české podnikatelské sféry, podílí se na úspěchu svých zákazníků a ty své oplácí společnosti prostřednictvím vzdělávání a společenské zodpovědnosti,“ říká René Skuček, ředitel marketingu 3M.

JAK 3M POMOHLO ARMSTRONGOVI NA MĚSÍC

Být průkopníkem v mnoha oblastech vědy se podařilo společnosti 3M nejen na Zemi, ale i mimo ni. Jeden z jejích produktů doslova pomohl dostat prvního člověka na Měsíc. Na něm 20. července 1969 přistálo Apollo 11 a Neil Armstrong byl první člověk, který se po jeho povrchu prošel. A jak s tímto historickým momentem souvisí vynález 3M? Speciální obuv Neila Armstronga a jeho kolegy Buzze Aldrina byla vytvořena ze syntetické gumy 3M Fluorel. Tento materiál umožnil astronautům, aby mohli bezpečně stát na povrchu Měsíce. ,,Je to malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo,” prohlásil Armstrong. Zároveň to ale také představovalo obrovský krok pro 3M, jejichž inovativní materiál pomohl k doslova prvnímu kontaktu člověka s Měsícem.

ZPRÁVA Z VESMÍRU

Více než 300 kilometrů nad zemí žijí a pracují astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici. Při práci ve vesmíru je náročné všechno, pro ně jsou však nadlidským úkolem překvapivě jednoduché každodenní povinnosti obyčejných lidí, jako třeba dostavit se na běžnou lékařskou prohlídku. V roce 2011 proto provedla společnost 3M a japonský kosmický program výzkumný experiment s auskultačním systémem elektronických fonendoskopů Littmann. Díky Bluetooth technologii dokáží fonendoskopy Littmann přenášet zvuky srdce a plic astronautů tak, jako by je lékař vyšetřoval přímo před sebou v ordinaci na Zemi. Pokus byl úspěšný a ukázal, jak tato jedinečná řešení mohou zachraňovat životy, ať už ve vesmíru nebo v každodenním životě.

Tato technologie může být velkou pomocí pro ty, kteří žijí v těžko dostupných místech nebo jsou chronicky nemocní. Když dojde k nouzové situaci, záleží na každé minutě a rychlá diagnóza je rozhodující. Systém Littmann Scope-to-Scope umožňuje lékařům slyšet srdce a plíce pacientů z jakékoli vzdálenosti, aby se mohli rozhodnout, jakou léčbu potřebují. V případě srdečního selhání nebo srdečního záchvatu tak může takový systém představovat rozdíl mezi životem nebo smrtí.

Z OBVAZU PRO BĚLUHU SPECIÁLNÍ NÁPLAST TEGADERM

V 70. letech požádala minnesotská zoologická zahrada společnost 3M o pomoc. Tamní ošetřovatelé potřebovali vytvořit bandáž pro zraněnou běluhu (ozubený kytovec světlé barvy, který dorůstá délky 5 metrů a váží až 1,5 tuny). Vědkyně Cheryl Moore a její tým museli vyvinout lepidlo, které by bylo voděodolné a dostatečně pevné, aby zůstalo na těle zvířete. Přesto muselo být tak jemné, aby šlo odstranit bez poranění kůže. Nakonec se jim podařilo najít řešení a zvíře se uzdravilo. Tento experiment nakonec vyústil v jeden nejpoužívanější a nejoblíbenější produkt od 3M – Tegaderm, speciální lékařskou voděodolnou náplast, která našla své využití hlavně v nemocnicích a u léčby chronických pacientů.

PRVNÍ VODOTĚSNÝ SMIRKOVÝ PAPÍR

V České republice najde využití i celá řada produktů pro automobilový průmysl. Ten prošel za celou svoji historii neuvěřitelným vývojem. V počátcích sériové výroby aut běžně trvalo pracovní četě celé týdny, než obrousila tělo automobilu tak, aby bylo připraveno pro montážní linku. Dnes nepředstavitelně dlouhá doba na uspokojení poptávky na trhu. Hlavním problémem celého procesu byl prach. Během broušení automobilových rámů se totiž ve vzduchu tvořila celá oblaka prachu. Někteří navrhovali ke snížení množství poletujícího prachu využít vodu, ale tehdejší smirkový papír se jednoduše rozpadl, když se při broušení namočil.

Vynálezce Francis G. Okie téměř před sto lety přišel s výborným nápadem, vyvinul první vodotěsný smirkový papír. Se svým vynálezem oslovil společnost 3M, která si okamžitě uvědomila potenciál jeho nápadu. Jejich společná spolupráce pak vyústila v roce 1921 v uvedení dnes již kultovního výrobku známého jako 3M™ Wetordry™. Okamžitě sklidil úspěch jak u automobilových výrobců, tak u autoopraven, a pomohl zlepšit pracovní podmínky pro zaměstnance v automobilových závodech tím, že snížil veškerá rizika z poletujícího prachu.

TECHNOLOGICKÉ INOVACE 3M VE SVĚTĚ I U NÁS

S produkty a nápady od 3M se lidé setkávají každý den. Ať už jsou to lepící papírky Post-it, které dnes už nechybí ve většině kanceláří, náplasti Spofaplast, průhledná lepicí páska Scotch, reflexní materiál 3M Scotchlite či fonendoskopy Littmann, nepostradatelná výbava každého lékaře. Za tím vším stojí 3M a je jisté, že dalšími nápady ještě svět obohatí.

Technologické inovace nejsou jen zahraniční záležitostí. Před dvěma lety otevřela společnost 3M v České republice již druhé inovační centrum. Unikátní je především tím, že umožňuje testovat nové materiály a pracovní postupy v podmínkách reálné výroby. 3M zde testuje aplikace pro hlavní průmyslová odvětví v ČR, tedy pro automobilový průmysl a výrobu dalších dopravních prostředků, kovozpracující průmysl, energetiku a další. Lokální inovační centra 3M jsou vybavena například stroji pro trhání, klimatickou komorou nebo různými typy průmyslových brusek. Je zde i tzv. hluková kabina, kde lze simulovat hlukovou zátěž, a tak pro zákazníky ověřit uživatelský komfort chráničů sluchu. Češi tedy nejsou na poli inovací rozhodně pozadu.

(tz)