Co musíte znát, když prodáváte nemovitost

Jakub Veverka

Chcete prodat vlastní nemovitost a nechcete se spoléhat na služby realitního makléře. Čeká vás spousta práce a připravte si i nemálo času. Úplně samo to nepůjde, ale ničeho se bát nemusíte. Na zoubek problému jsme se podívali s Jakubem Veverkou, jednatelem a spoluzakladatelem VideoBydlení.cz.

I díky masivní reklamě se mnoho lidí domnívá, že obchod s realitami je pouze pro profíky. Sami to opravdu nezvládnou?

Prodej nemovitosti je proces, který v sobě skrývá mnoho kroků. Mezi tyto kroky patří například správné nastavení prodejní ceny nemovitosti, kvalitní propagace na těch správných místech, vyřešení rezervačních, kupních smluv a případně smluv o smlouvách budoucích. Dále tam patří správné podklady pro zápis do katastru nemovitosti, nemluvě o variantě, že vaši nemovitost bude kupující financovat hypotečním úvěrem. Každý tento krok vyžaduje vyšší znalostní odbornost, kdy na prodávajícího na každém kroku číhá nebezpeční nebo riziko, že se peníze za prodanou nemovitost nedostanou k němu. V tomto případě doporučujeme využít služeb realitního makléře, nebo renomovanější realitní kanceláře s historií a dobrými referencemi. V případě prodeje napřímo je vhodné obrátit se na advokátní kancelář, která pomůže se všemi smlouvami a případnou úschovou finančních prostředků. Prodej se dá zvládnout, ale bez kvalitních služeb dobrého právníka to prostě nepůjde.

Tým VideoBydleni.cz

O peníze jde až v první řadě. Stačí cenu určit od oka?

V současné době je bytů a domů nedostatek, ceny novostaveb rostou až neuvěřitelnou rychlostí, proto se dobře rozhlédněte po konkurenčních nabídkách ve svém okolí a začněte počítat. Reálná prodejní cena se pohybuje zhruba o 10 až 15 % níže než cena inzerovaná, poněvadž za tu se nemovitosti prodají jen zřídka. Zohledněte i stav a nutné investice, o jejichž sumu cenu navyšte, nebo naopak snižte.
Správná prezentace je stejně důležitá jako adekvátně nastavená cena. Čtivým popisem možná zaujmete, ale rozhodně ne natolik, aby se potenciální kupci přišli podívat. Home-staging neboli příprava domu, je mezi prodejci nemovitostí stále podceňovanou disciplínou. Dojem čistého „hotelového pokoje“, kde si každý dokáže představit svůj vysněný domov, dělá divy. Důležitý je úklid, odosobnění a vytvoření co nejvolnějšího prostoru.

Jak tedy nemovitost prezentovat?

Kvalitní fotografie je základ. Nemusí ukazovat vše, ale především ty hlavní důvody, proč by zájemci měli chtít právě vaši nemovitost. Ať už je to prostorná kuchyň, krásná koupelna, výhled z balkonu, nebo historické detaily. Naprostá většina návštěvníků vám potvrdí, že je oslovily právě skvělé fotografie. Nebojte se ani videoprohlídky, díky které si kupující ještě lépe dokáže představit dispozici i sám sebe ve vašem bytě. Při pořizování fotografií sáhněte po zrcadlovce se širokým objektivem, díky kterému vynikne velikost prostoru i všechny detaily.

Stačí stáhnout kupní smlouvu z internetu?

Vzorů kupních smluv je na internetu nekonečné množství, to ale neznamená, že stačí některou z nich stáhnout a použít. Jestli je jedna věc, na které se při prodeji nemovitosti opravdu nevyplatí šetřit, je to právě zpracování kupní smlouvy právníkem. Vzor na internetu může být zastaralý nebo obsahovat chyby, které vás mohou přijít draze. Kupní smlouva není tak flexibilní, jak si mnoho lidí myslí. Musí ze zákona obsahovat jak formální, tak obsahové náležitosti, aby na jejím základě bylo možné provést vklad do katastru a aby vás skutečně ochránila.

Kdy přechází vlastnictví na nového maji­tele?

Majitelem nemovitosti se kupující stává v okamžiku vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí, nikoli ihned po podpisu smlouvy. Tehdy se i vy dostanete k penězům, které jste se rozhodli bezpečně uložit na účet advokáta nebo notáře, případně do bankovní úschovy. Je to nejen nejběžnější, ale i nejférovější způsob. Obezřetnost a využití plné právní ochrany je na místě na obou stranách, proto se opravdu nebojte svěřit tuto formální záležitost do rukou odborníků. Napsání kupní smlouvy a uložení finančních prostředků vás vyjde zhruba okolo 10 000 korun.

ptal se Pavel Kačer