Spořit si na vlastní bydlení se vyplatí už při studiích

Konec školního roku se blíží, někomu za pár týdnů začnou vytoužené prázdniny, pro jiné budou následující dny ve škole ty úplně poslední. Aby mohli čerství absolventi vstoupit do nové životní etapy s lehkostí a bez stresu z nedostatku financí, je dobré myslet dopředu a začít šetřit včas. Ideální dobou je podle téměř tří čtvrtin Čechů právě období vysokoškolských studií.

Konec studia je velká událost, pro mnoho mladých to znamená úplnou změnu životního stylu. Většina z nich začne budovat kariéru, přičemž hodně lidí se kvůli dobré pracovní příležitosti přestěhuje do jiného města. Část absolventů se z univerzitních měst vrací do míst svého původního bydliště, nebo naopak vyráží na nějaký čas do zahraničí. Tuto skutečnost potvrzuje i výzkum společnosti NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu, v němž 83 % respondentů uvedlo, že lidé nezůstávají žít tam, kde studovali. Ať už se mladí lidé rozhodnou vycestovat, nebo si pořídit vlastní bydlení a založit rodinu, mít něco naspořeno se hodí. Podle 70 % dotázaných je dobré začít šetřit s nástupem na vysokou školu, a téměř třetina lidí si myslí, že by dětem měli odkládat peníze do budoucna už jejich rodiče – 15 % by spořilo již od narození, 12 % by začalo zhruba v období středoškolské docházky.

„Drtivá většina lidí cítí, že je vhodné začít si vytvářet finanční rezervy včas, pouhá 3 % respondentů uvedla, že na vlastní bydlení stačí spořit až po 26. roce života, naopak většina lidí považuje za ideální dobu věk 18–25 let. V tomto období si již mohou odkládat část peněz i sami mladí a nemusí se spoléhat jen na pomoc rodičů,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny. Právě Raiffeisen stavební spořitelna má nyní až do konce června akci na spořicí smlouvy pro děti a mladé do 25 let včetně s úročením 1,5 % ročně. Momentálně se jedná o nejvýhodnější úrokovou sazbu na trhu a mladí ji budou mít garantovanou po dobu minimálně šesti let. Včetně úroků a státní podpory lze získat celkové roční zhodnocení přesahující 4 % ročně.

O Raiffeisen stavební spořitelně

Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje v České republice stavební spoření a výhodné úvěry na rekonstrukce, modernizace i pořízení bydlení. Na český trh vstoupila v roce 1993 jako první stavební spořitelna, ještě pod jménem AR stavební spořitelna a.s. Je součástí Raiffeisen, největší soukromé finanční skupiny působící na rakouském trhu, jejíž tradice sahá až do roku 1862. Provozuje širokou síť poradenských míst na území celé České republiky a je spolehlivým partnerem pro řešení nejen bytových potřeb. Její finanční poradci klientům poskytují komplexní finanční poradenství v otázkách bydlení, zajištění života, majetku, rodiny i zabezpečení na stáří.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com