CREDITAS vydává platební kartu ze zlata

V Praze má premiéru první opravdu zlatá platební karta. Po názvem Real Gold ji vydává Banka CREDITAS ve spolupráci s Mastercard. Exkluzivní karta je vyrobena v limitované edici. Banka ji bude nabízet svým VIP klientům. Jde vůbec o první takovou kartu nejen v České republice, ale v celé Evropě.
Luxusní karta v elegantním designu je vyrobena ve dvou limitovaných sériích – Black &Gold. K dispozici je pouze 2x 50 kusů těchto jedinečných platebních karet v zářivě zlaté nebo rafinované černozlaté barvě. Zlatá karta bylo doposud jen označení barvy plastových platebních karet. Banka CREDITAS ale přichází jako první v Evropě s opravdu zlatou kartou. „V současnosti jde o nejprestižnější produkt, který český i evropský bankovní trh nabízí. Téměř polovinu hmotnosti karty tvoří zlato, což poznáte na první pohled i dotek, Real Gold je sedmkrát těžší než běžné platební karty,“ říká místopředseda představenstva Banky CREDITAS Kamil Rataj. Vzhledem k tomu, že se jedná o exkluzivní produkt, bude ho banka nabízet primárně svým VIP klientům.

Za designem karty se speciálním 3D gravírováním, které vytváří vizuální efekty, stojí společnost Dynamo Design, jež se podílela i na korporátní identitě Banky CREDITAS. Výrobu zajistila společnost Idemia. Real Gold je také horkým želízkem v ohni mezinárodní soutěže o nejlepší prémiovou kartu roku na světě.

Platební karta Real Gold od Banky CREDITAS disponuje kromě exkluzivního materiálu a designu také vysokými transakčními limity a prémiovými doplňkovými službami. „Jedná se o karetní produkt World Elite, což je nejvyšší a nejprestižnější řada karet z produktové nabídky Mastercard. Je to v podstatě takový Rolls Royce mezi kartami a tomu odpovídají i doplňkové služby,“ říká generální ředitel Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš. Samozřejmostí je prémiová služba Concierge, která poskytuje nadstandardní individuální servis všem majitelům karty ze zlata. LoungeKey jim a jejich příbuzným umožňuje přístup do stovek letištních salonku° po celém sveˇteˇ, a to bez ohledu na to, jakou linkou či třídou cestují. Součástí je také exkluzivní pojištění a nadstandardní výše limitů pro platby. Předpokládá že, se klienti budou mít na účtu milionové zůstatky.

Exkluzivní platební karty – zlato i brilianty

Platební karta Real Gold od Banky CREDITAS je první zlatou kartou v Evropě, ve světě se už ale kartami z drahých kovů platilo. Nejvyšší třídu mezi kartami v nabídkách bankovních produktů obvykle nenajdete. Skutečně exkluzivní kartu si totiž nevybíráte vy, vydavatel karty si vybírá vás. A jeho podmínky bývají opravdu náročné. Exkluzivní karta každopádně naznačuje, že její držitel je mimořádně úspěšný, velmi bohatý, solventní a má skvělou platební morálku.

S vůbec první kartou vydávanou vybranému okruhu klientů přišla v roce 1966 Gold Card od American Express. Brzy poté nabídl elitní Business Card také Diners Club. Skutečná éra prestižních karet však začala až v 80. letech, kdy své zlaté karty představily společnosti Mastercard a Visa. V roce 1984 spatřil světlo světa další vysoce prestižní produkt pro nejvýznamnější zákazníky – platinová karta American Express.

Drahá, dražší, ještě dražší…

Stříbrná karta, zlatá karta či platinová karta byly ale původně jen honosně znějícími názvy klasických plastových karet. Na cestě za exkluzivitou však brzy přišel nápad – proč skutečně nepoužít vzácné kovy? První, kdo myšlenku dovedl do praxe a vydal první skutečně kovovou kartu, byla společnost American Express se svojí titanovou Centurion Card. Titan přitom nebyl zvolen náhodně – na rozdíl od zlata, stříbra a platiny je titan extrémně tvrdým kovem a z něj vyrobené karty jsou proto velmi odolné.
Právě přílišná měkkost zlata dlouho stála v cestě výrobě skutečně zlatých karet. Banky proto prestiž řešily jinými cestami. Banka Dubai First nabídla svým elitním klientům černozlatou Royal Black Mastercard s pravým diamantem. S podobným vzorem o několik let později přišla Euroasian Bank se svojí Visa Infinite, diamant byl ovšem tentokrát zasazen do obrazce ze 24karátového zlata.

V roce 2009 představila JPMorgan Chase kartu vyrobenou z palladia. Pro zvýšení pevnosti měla karta konstrukci z mosazi, i tak ale dokázala šokovat nejen použitím vzácného kovu, ale také bohatstvím těch, kterým byla nabídnuta: minimální výše majetku spravovaného u J.P. Morgan’s Private Bank dosahovala u oslovených osob 10 milionů dolarů, medián byl na úrovni 100 milionů.

Na zcela novou úroveň posunuli exkluzivní karty miliardáři z postsovětských republik. Jejich záliba v okázalé prezentaci vlastního bohatství dala vzniknout kartám, u nichž je hlavním cílem prestiž a vizuální dojem. Na svět tak přišly karty vyráběné ze 24karátového zlata nebo platiny, případně navíc osázené drahými kameny. V řadě případů jde o ruční zlatnickou práci a cena karty se pohybuje v desítkách tisíc dolarů. Aby strohé tvary čipu nerušily vizuální efekt karty, je na nejexkluzivnějších kartách čip součástí grafických motivů a namísto klasických rovných plošek jsou kontakty zobrazeny třeba ve formě okvětních lístků.

Nejexkluzivnější karty

1. Sberbank Visa Infinite Gold Card
Superdrahá karta vydávaná kazašskou Sberbank je vyrobena ze 24karátového zlata a posázená 26 diamanty (zasazenými v obrázku uprostřed karty). Jen za její vydání zaplatíte 100 tisíc dolarů, z toho 65 tisíc činí cena karty a 35 tisíc vám bude uloženo jako vstupní zůstatek na účtu. Karta je zřejmě také nejtěžší na světě – díky použití čistého zlata váží 45 gramů.

2. J.P. Morgan Reserve Card (dříve J.P. Morgan Palladium Card)
Karta ze 23karátového zlata a palladia. Roční poplatky jsou relativně nízké, pouhých 450 dolarů, zato minimální roční souhrn plateb nesmí klesnout pod 250 tisíc dolarů. Není proto divu, že nejsou zpoplatněny operace, které banky svým klientům běžně účtují, jako např. zahraniční transakce nebo opožděné platby.

3. Dubai First Bank Royal Legend
Karta určená pro královské rodiny z Blízkého východu byla v roce 2007 představena jako nejdražší karta světa. Na povrchu má 333 diamantů. „Standardní“ Dubai First Royale má pouze jeden bílý diamant, zato ovšem o hmotnosti 235 karátů. Royal karta nemá žádný limit a vedle členů královských rodin je dostupná i nejmovitějším klientům z celého světa.

4. American Express Black Card (také známá jako Centurion Card)
Jedinou cestou ke kartě je pozvání od American Express. Ta potenciální nové držitele karty hodnotí podle vlastních kritérií, která nejsou veřejně známá. Příjem kandidátů na kartu prý musí podle některých odhadů dosahovat minimálně 450 tisíc dolarů ročně. Současně musí uchazeč splnit rating, kterým American Express kandidáty na držení prestižní karty interně hodnotí. Poplatky jsou značné – vstupní dosahuje 7 500 dolarů, pravidelný roční 2 500 dolarů.

(tz)