Co vědět před nákupem letadla

Soukromé letadlo vám umožňuje být pánem svého času. Takový nákup soukromého letounu je ale investicí, kterou je třeba předem promyslet. Zejména u letounů z druhé ruky je třeba dát pozor na servisní záznamy i potřebu případných upgradů a jejich ceny. Podívejme se proto na několik věcí, které byste měli zvážit při zahájení procesu, jako je nákup soukromého letadla.

Jak dlouhé budou vaše cesty?

Před nákupem soukromého letadla je nutné zvážit vzdálenosti, na které ho budete používat. Budete létat pouze do okolních států, nebo budou vaše lety delší než 6000 km? „Soukromé letadlo je důležité v první řadě vybírat na základě potřeb. Není nutné, abyste kupovali letadlo, které vám umožní letět s ním na jakkoliv dlouhou cestu. Vlastnictví takového letadla totiž často zbytečně vede k vyšším nákladům,“ uvedl Marian Jančařík, obchodní ředitel společnosti Colibri Aircraft. Rozmyslete si proto, jaké cesty budete absolvovat nejčastěji a podle nich se zaměřte na výběr konkrétního typu soukromého letadla. Na delší cesty si můžete letadlo pronajmout.

Nové nebo použité letadlo?

Pokud kupujete soukromé letadlo poprvé, pravděpodobně se rozhodujete, zda investovat do nového či do použitého letadla. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. U nových letadel můžete očekávat nejnovější funkce a nejmodernější technologie. Použité soukromé letadlo určitě zakoupíte za nižší cenu s tím, že je stále stejné bezpečné, spolehlivé a luxusní jako nové, ale proces nákupu bude vyžadovat zvýšené úsilí a čas. V procesu nákupu soukromého letadla je ale třeba uvědomit si, že cena a hodnota letadla nejsou totéž. Nízká cena je jednorázovou událostí. Nízká kvalita vás ale bude pronásledovat roky.

Nechte si poradit od odborníků

Nákup soukromého letadla je značnou investicí a než se rozhodnete pro konkrétní model, je vhodné nechat si poradit od odborníků, kteří se na leteckém trhu denně pohybují. Odborní konzultanti vám pomohou nejen s výběrem letadla dle vašich požadavků, poskytnou vám důležité informace ohledně údržby a servisu atd., ale také se postarají o nákupní proces, který často není jednoduchý, a to zejména v případě, že se jedná o vývoz nebo dovoz.

Pronajměte si tolik letadel, kolik jen můžete

Nejlepší věc, kterou můžete udělat před výběrem konkrétního soukromého letadla, je pronajmout si tolik typů soukromých letadel, kolik jen můžete. Máte-li zájem o více modelů soukromých letadel, pronajměte si je. Létání v nich je totiž opravdu jediný způsob, jak zjistit, zda vám budou v provozu vyhovovat. Použijte pronajaté letadlo tak, jakoby jste ho vlastnili a váš seznam se zredukuje pouze na ta letadla, která budou vyhovovat vašim požadavkům.

Společnost Colibri Aircraft se specializuje na marketing, prodej a nákup olétaných soukromých letadel po celém světě.

(tz)