Doporučení pro dokonalý piknik ***

Váháte, jestli investovat do piknikového koše a vyrazit vstříc loukám a parkům, kde vystrojíte parádní hostinu pro své nejbližší? Až jednou usednete do měkké trávy, vybalíte koš plný dobrot a ochutnáte kouzelnou atmosféru venkovní party na dece, budete si chtít tento zážitek zopakovat zas a znovu. Jak si ale pojistit, že všechno proběhne na jedničku a společně si užijete ničím nerušené setkání?

 

1. Ne každá louka je pro každého

Odlehlá louka bez lidí může znít jako dobrý nápad pro soukromý piknik, ale jen do doby, než vybalíte koše v chráněné krajině. Než vstoupíte na květinami posetou louku, zkuste si ověřit, že nezasednete chráněné druhy rostlin a v prostoru je možné volně se pohybovat mimo vyznačené cesty. Neriskujte ani vniknutí na cizí pozemek. Zkrátka zkuste si vybrat místo, o kterém jste přesvědčeni, že je veřejnosti přístupné.

2. Stylově a ekologicky

Keramické nádobí a kovové příbory, kterými jsou piknikové koše vybaveny, nejsou jen prvkem elegance a stylu, nádobí je díky tomu znovu použitelné a vy zůstáváte ekologičtí. To stejné platí o kelímcích na pití a sklenkách na víno. Všechno lze pořídit skleněné či keramické. Takové nádobí něco váží, což řadu lidí, kteří se na piknik vydávají po svých, může odradit. Přesto lze najít alternativy ekologicky šetrnějších druhů jednorázového nádobí, než je plast. Zkuste recyklované materiály, dřevěné příbory a papírová brčka. Nic neváží, účel splní a navíc se oproti plastu tyto materiály nelámou.

3. Smart jídlo

Do piknikového koše se rozhodně hodí pokrmy, které vydrží převoz a chvíli mimo lednici. Obzvlášť v létě si dejte pozor na trvanlivost některých potravin. Co je ale při výběru pokrmů důležité – variabilita. Můžete připravit například těstovinový salát, který už nebudete dokončovat, ale snažte se dát všem trochu volnosti v jídle a vymyslet skladbu menu, kde bude možné jednotlivé prvky kombinovat. Jednak každý má jiné chutě a za druhé bude takový piknik zábavnější. Piknikové dobroty by se měly skvěle doplňovat, kombinovat a přetvářet. Připravte si zvlášť například různé pečené maso, zvlášť pečenou i syrovou zeleninu pokrájenou na kousky, zvlášť kuskus, dresinky a dipy a další komplementy, které byste možná složili dohromady už při balení do koše. Vedle pestrosti navíc zaručíte větší svěžest pokrmů; například salát se zálivkou rychle ovadne a zelenina pustí vodu, namazané pečivo zvlhne a šunka v sendviči oschne. Výjimkou jsou složitější sendviče, koláče a buchty a pokrmy, které naopak čas na uležení potřebují.

4. Osvěžující nápoje nejen na přípitek

Odstartujte společné hodování přípitkem. Dejte si chvilku na to, abyste se po přípravách piknikovací stage všichni zastavili, usmáli se jeden na druhého a přiťukli si sklenkou vína nebo originálního míchaného drinku. Skvěle se pro tuto příležitost hodí Fernet Stock Spritz, jelikož se servíruje ve stejných sklenicích jako víno, takže si vystačíte s jedním typem skla. Jak říká šéfbarman Tretter’s New York Baru Václav Hák: „Už delší dobu se neseme na vlně hořkosladkých drinků. Příkladem je nestárnoucí Fernet Stock Bavorák, v němž se pojí chuť hořkobylinného likéru s tonicem. Tento typ drinku se během léta dobře hodí ke grilování, protože osvěží a některé byliny v likéru Fernet Stock navíc napomáhají trávení.“ Tradiční hořkobylinný likér lze ve formě spritzu kombinovat třeba s Vineou a střikem vody, doplněný o mátu nebo bazalku. Stále trendy zůstává i kombinace ginu a toniku. Například růžovému gin Gordon’s Premium Pink s tonikem sluší také servírování ve vinném skle. Doplňte tuto kombinaci kousky jahod a nezapomeňte na led. Na uchování ledu se budou hodit speciální chladicí boxy, které se vyrábějí i v malých rozměrech – skladných a vhodných právě na pikniky. Kousky ovoce můžete vylepšit i nealko nápojem včetně obyčejné vody. To samé platí o bylinkách.

5. Vždy čisté

Vody vezměte na piknik raději víc. Kromě pití se bude hodit na navlhčení ubrousků nebo utěrky, do které si budete moct otírat ruce. Odpadá vám tím starost, kde seženete vlhčené ubrousky a díky těm látkovým budete opět o krok blíže k udržitelnosti.

6. Kam s odpadky

Pokud přece jen během pikniku používáte jednorázové materiály, součástí výbavy by měl být odpadkový koš, resp. pytel na odpadky. Jestliže jste se zařekli, že se vydáte ryze ekologickou cestou a nezůstanou po vás odpadky, myslete i tak na nějaký nepropustný obal, do kterého nádobí vložíte, abyste si svůj krásný koš nezamazali zbytky jídla.

7. Nejste na to sami

Říkáte si, že nemůžete všechno vybavení a jídlo pobalit? Piknik je o společném zážitku – společných emocích i společném úsilí. Nechte na každém alespoň část příprav, aby i oni mohli mít skvělý pocit, že přispěl i svým dílem. Vždycky se najde někdo, kdo má větší deku než vy anebo rovnou deky dvě, pro víc lidí nepostačí jeden koš, více nadšených kuchařů vám ušetří čas s přípravou jídla pro tolik lidí a zároveň vám rozšíří obzory o nové chutě. Někdo se může postarat o pitný režim a někdo najde ideální místo.

 

Vybavení na piknik a dobré jídlo je předpokladem pro skvělý zážitek. Ten by se ale neuskutečnil nebýt společnosti, ve které si piknik vychutnáte. Hoďte se proto do pohody, v klidu si s předstihem promyslete přípravy, ať se těsně před piknikováním nestresujete drobnými nedostatky. A pokud nějaké nastanou, beztak vám je ti nejlepší přátelé odpustí.

(placená prezentace)