Domácnostem scházejí peníze na výměnu kotlů

V září a říjnu odstartuje ve sedmi krajích České republiky třetí a zároveň poslední vlna takzvaných kotlíkových dotací. Nově mohou lidé ve třech krajích získat také kotlíkovou půjčku, která má domácnostem bez úspor či s nízkými příjmy pomoci financovat nákup ekologického kotle. Kdo stále provozuje kotel na pevná paliva první či druhé třídy s ručním přikládáním, neměl by s přípravou žádosti dlouho otálet. Od září roku 2022 již lidé nesmějí nevyhovující kotle provozovat a za porušení tohoto nařízení hrozí vysoká pokuta.

Nesplnění povinnosti nahradit starý neekologický kotel za nový nízkoemisní nebo tepelné čerpadlo může už za pár let některým domácnostem pořádně zkomplikovat život. Od září 2022 totiž bude platit nařízení zakazující používání nevyhovujících kotlů. Za jeho porušení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. „Kotlíkové dotace jsou bezesporu vítanou finanční pomocí a motivují k výměně starého kotle za nízkoemisní. Zájemce o dotaci se ale musí připravit na to, že část výdajů zaplatí z vlastních úspor. Při pořízení nového plynového kondenzačního kotle je potřeba počítat s částkou několika desítek tisíc korun. V případě tepelných čerpadel se blížíme ke sto tisícům,“ vypočítává Luboš Vrbata ze společnosti E.ON.

Kotlíková půjčka nebude pro všechny

Především domácnosti s nízkými příjmy ovšem takto vysoké úspory často nemají. Řešením alespoň pro část z nich může být bezúročná půjčka, o kterou mohou nově žádat v poslední třetí vlně kotlíkových dotací majitelé rodinných domů v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Půjčka kryje rozdíl mezi cenou nového kotle a kotlíkovou dotací. Od obce lze získat až 200 tisíc korun. Splácet půjčku je možné až 10 let, lze ji kdykoliv předčasně splatit a výše měsíční splátky je maximálně dva tisíce korun.

„Věřím, že o bezúročné půjčky na výměnu kotlů zájem bude. Otázkou ovšem zůstává, zda pomohou právě lidem s nízkými příjmy. Splácet tisícovku nebo dvě měsíčně bude pro jednotlivce s příjmy do 15 tisíc často nereálné. S financováním nákupu nového ekologického kotle mohou mít tedy problém klidně i tisíce majitelů domů hlavně v chudších regionech,“ myslí si odborník na energie a šéfredaktor portálu Nazeleno.cz Michal Doležel.

Může se také stát, že se některá obec do tohoto pilotního programu finanční pomoci nezapojí a lidé půjčku nezískají. Žadatelé o bezúročnou půjčku musejí rovněž splnit podmínky pro její získání, které si stanovuje obec. Například u nezaměstnaných nebo lidí v exekuci bude záležet na obci, zda jim půjčku poskytne, či nikoli.
Cílem je vyměnit více než 100 tisíc kotlů
Přesný počet neekologických kotlů první a druhé emisní třídy, které jsou v Česku aktuálně v provozu, nikdo nezná. Odhady hovoří až o 300 tisících. Přesnější čísla budou známa po další vlně povinných revizí kotlů, kdy revizní technici budou informace o stavu a třídě kotlů zapisovat do databáze. „Dosud české domácnosti požádaly o výměnu více než 70 tisíc kotlů, schválená podpora dosahuje výše 6,7 miliardy korun. Celkově počítáme, že se podaří za všechny tři vlny kotlíkových dotací vyměnit více než 100 tisíc kotlů,“ uvádí Ondřej Charvát z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí.

Poptávka ve třetí vlně je opět vysoká

Vysoký zájem o kotlíkové dotace evidují například v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde už mají příjem žádostí do třetí vlny za sebou. „Pro třetí vlnu kotlíkových dotací má Olomoucký kraj k dispozici přibližně 171 milionů korun. K dnešnímu dni máme zaevidováno 2 417 žádostí, přičemž uvedená alokace umožní uspokojit přibližně 1 500 žadatelů. Opět tak vzniká vysoký převis žádostí, obdobně jako v prvních dvou dotačních programech,“ potvrzuje Pavel Šoltys, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast strategického rozvoje.

Obdobně jsou na tom v Moravskoslezském kraji. „Půlmiliarda, kterou jsme měli k dispozici, zmizela během necelé minuty hned první den. Vystačí na přibližně tři a půl tisíce žádostí. Je jasné, že je nutné alokaci výrazně navýšit,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Pozor na chyby v žádosti

Velký zájem lze očekávat i v dalších krajích, kde příjem žádostí odstartuje v září a říjnu. Pokud si někdo neví rady s vyplněním žádosti o dotaci, může navštívit bezplatný seminář. Například v Libereckém kraji se jich v září uskuteční hned deset. Krajští pracovníci lidem představí podmínky vyhlášeného programu i postup, jak žádost na krajský úřad podat. Pomoc s vyplněním žádosti nabízí také dodavatel energií E.ON. „Za zákazníka kompletně připravíme a zpracujeme žádost o dotaci, kterou následně odešleme na krajský úřad v dané lokalitě. Zákazník pak jen doloží podepsaný originál žádosti. Lidem také pomáháme s výběrem vhodného nového zdroje vytápění a vše konzultujeme s našimi technickými partnery,“ uvádí Luboš Vrbata ze společnosti E.ON.

Kdo o podporu ve třetí vlně požádá, peníze získá

Ministerstvo životního prostředí slibuje, že díky aktualizaci programu Nová zelená úsporám dosáhne na podporu každý, kdo o ni v rámci třetí vlny kotlíkových dotací požádá. Po vyčerpání zdrojů ve třetí vlně kotlíkových dotací totiž může poskytovat podporu prostřednictvím krajských úřadů v rámci nového podprogramu Adaptační a mitigační opatření NZÚ.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com