Přijdete o práci kvůli robotovi?

Ilustrace Pixabay.com

Více než 1,7 milionu pracovních míst zaniklo od roku 2000 a podle technologických vizionářů zmizí do roku 2030 dokonce až 40 procent pozic. Vstupem do nové dekády začínáme psát další kapitolu robotizace, která přinese skutečný boom umělé inteligence. Měli byste se bát, že i vás připraví o práci?
Až jednu čtvrtinu všech rutinních činností by mohli v blízké budoucnosti převzít roboti. V USA se očekává, že nové technologie umělé inteligence (AI) připraví o práci zhruba 1,8 milionu pracujících. V souvislosti s jejich zaváděním však vznikne přes 2,3 milionu nových pracovních míst.

Obor robotiky se vyznačuje specifickou dynamikou. V blízké době proto můžeme očekávat, že se organizace práce robotů a cobotů přesune do cloudů. Pracovní postupy se ještě zefektivní, protože přístrojům už nebude nic bránit v tom, aby si dělily práci mezi sebou a spolupracovaly navzájem. Některých pracovních pozic už nebude dále třeba, oproti tomu ale vzniknou nové.

„Jako vždy je to něco za něco. Rozšíření robotů a AI s sebou přinese nové pracovní příležitosti. Ty ale budou vyžadovat jiné schopnosti i odbornosti,“ předpovídá Radovan Hypš, ředitel pracovního portálu JenPráce.cz. Právě to podle něj zvýší tlak na rekvalifikační kurzy a jejich vedení. „Zaměstnance to bude tlačit k proaktivnějšímu přístupu. O svůj obor se budou muset skutečně zajímat. Změny pracovního zařazení či vůbec celého profesního zaměření se stanou každodenní realitou.“

Přesto Radovan Hypš tvrdí, že rekvalifikační kurzy nebudou samospásné. Podobně se vyjadřoval už v roce 2018 průkopník a vizionář vývoje umělé inteligence Kai fu-Lee z čínské společnosti Sinovation Ventures. „Věřím v důležitost celoživotního vzdělávání, těžko ale převychováte v PR ředitele někoho, kdo se profesně věnoval telemarketingu. A nenechme se mýlit, z těchto dvou pozic přežije jen ta první zmíněná. Autenticita, empatie a komplexnost – práce založené na těchto principech ohrožuje robotizace nejméně.“

Spanilou jízdu robotických a AI technologií však může zastavit legislativa. V momentě, kdy se o rozvoj těchto oborů začnou zajímat národní parlamenty, hrozí, že se jejich vývoj ve světle rozsáhlých zákonných restrikcí zpomalí. „Procesy robotizace a automatizace mají spíš tendenci vyplňovat mezery na takovém pracovním trhu, kde nabídka převyšuje poptávku,“ upozorňuje Radovan Hypš. „Zavádění nových technologií sledujeme především u manuálních prací, sběru dat a jejich processingu. Ne náhodou se tyto obory vyznačují častými odchody dlouhodobých zaměstnanců do důchodu a s nezájmem generace mileniálů je nahradit.“

(tz)