Chybí celá generace řemeslníků

Ilustrace Pixabay.com

Zatímco ještě před dvěma lety chybělo v Česku kolem 300 tisíc řemeslníků, dnes se jejich počet blíží ke čtyřem stům. Řemeslníci chybí napříč obory. Největší sháňka je po pokrývačích a klempířích.

Zájem mladých o studium řemeslných oborů roste, díru na pracovním trhu ale vyplnit nezvládnou. Poptávka po řemeslnících několikanásobně převyšuje nabídku. „Přestože zájem o učební obory už několik let po sobě roste, nedostatek kvalitních řemeslníků se stále zvyšuje. Velký vliv na úbytek řemeslníků má fakt, že starší řemeslníci postupně končí, odcházejí do důchodu, naproti tomu nových začínajících řemeslníků je výrazně méně, než jich bylo před zhruba dvaceti lety. Je to dáno mimo jiné doznívajícím propadem demografické křivky, ale i tím, že pokles zájmu o učňovské školství byl na přelomu tisíciletí moc velký a minimálně téměř jedna celá generace řemeslníků prostě chybí,“ vysvětlil Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Stavební firmy hledají řemeslníky, kde se dá, a neváhají je dobře zaplatit. I přesto ale nabídkám v zahraničí konkurovat nedokážou. „Také práce v zahraničí je jedním z důvodů nedostatku řemeslníků v Česku. Platí to především v příhraničních oblastech, kde se pochopitelně řemeslníkům vyplatí jezdit za ještě lépe zaplacenou prací například do Německa nebo Rakouska. A to přesto, že dnes už jsou i zákazníci v Česku zvyklí za kvalitní práci řemeslníkům dobře zaplatit,“ řekl Miloslav Janeček.

Řemeslníci chybí ve všech odvětvích. „Ve stavebním odvětví chybějí především zedníci, svářeči, tesaři, instalatéři, soustružníci, truhláři i malíři a lakýrníci. Absolutně největší je v současné době nedostatek takzvaných střechařských profesí, tedy klempířů a pokrývačů,“ vyjmenoval Miloslav Janeček.

Řemeslníky neshánějí jen firmy, ale i jednotlivci, vymalovat například byt není otázka pár dní. Sehnat kvalitního řemeslníka je otázka několika měsíců. „Na malíře interiérů se čeká tři a více měsíců, na kvalitního a spolehlivého obkladače nebo instalatéra se běžně čeká až půl roku. Daleko horší je situace u pokrývačů, klempířů a tesařů. Na druhou stranu dnes už platí, že pokud řemeslník řekne, že může přijít hned, měl by být zákazník opatrný,“ varoval Miloslav Janeček.

V Česku roste nová generace řemeslníků. Zájem o učební obory se každoročně zvyšuje. Z řemesla se navíc stává lukrativní a dobře placená práce. „Je to dáno určitě i tím, že veřejnost si začala spolehlivých řemeslníků vážit. Všichni vidí, že řemeslníci mohou být i úspěšnými podnikateli, které jejich řemeslo velmi dobře uživí. U čerstvých absolventů bez jakékoli praxe bývají výdělky v prvních letech po vyučení nižší, okolo 25–30 tisíc. Po získání praxe, a především pokud řemeslník umí pracovat s novými moderními materiály a technologiemi, se jeho výdělky výrazně zvyšují a měsíční plat je vysoko nad průměrem,“ uzavřel Miloslav Janeček.

(tz)