Zrakově postižení studenti ČVUT obdrželi nepokročilejší asistenční pomůcku, stejně jako nevidomá hudebnice

Zařízení založené na umělé inteligenci (AI) v reálném čase přeměňuje vizuální informace v hlasový výstup.

Zrakově postižení se stále potýkají s obtížemi při studiu i pohybu po kampusu, všem stavebně-technickým opatřením navzdory. České vysoké učení technické proto zkouší zcela nový přístup, když svým hendikepovaným studentům nabízí jedinečnou nositelnou asistenční pomůcku, přístroj OrCam MyEye 2 založený na pokročilé AI. Rektor univerzity doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc. jej dnes obdržel za přítomnosti zástupců Národní rady osob se zdravotním postižením, Nadačního fondu Mathilda a Nadace Leontinka. Při stejné příležitosti z rukou J. E. Daniela Merona, velvyslance Státu Izrael, formálně převzala svůj OrCam MyEye 2 také nevidomá klavíristka a zpěvačka Ráchel Skleničková.

Studentka Hudební a taneční fakulty pražské AMU Ráchel Skleničková vystupovala v rámci Pražského jara i dalších prestižních hudebních festivalů či nahrávala s Miroslavem Žbirkou ve slavném londýnském studiu Abbey Road. OrCam MyEye 2 již několik týdnů používá a podělila se o svoje zkušenosti s přístrojem. Bez připojení k externím výpočetním kapacitám dokáže jeho umělá inteligence číst veškerý tištěný text, i z obrazovky a jakéhokoliv jiného povrchu, také poznává obličeje, barvy, bankovky či výrobky na pultech obchodů. Ráchel Skleničkové tak dovoluje zvládat každodenní život s dosud nepoznanou lehkostí a komfortem.

„OrCam je zářivým příkladem toho, jak izraelské technologie zvyšují kvalitu života lidí po celém světě. A je skvělé, že je k mání i na českém trhu a v českém jazyce. Pomocí umělé inteligence usnadňuje tento přístroj lidem se zrakovým postižením každodenní život, a to obrovskou měrou. Není tedy divu, že byl OrCam vybrán časopisem TIME jako jedna z nejlepších inovací roku 2019. Jsem proto velmi potěšen, že díky velkorysosti společnosti OrCam bude tato inovativní technologie pomáhat také studentům ČVUT a Ráchel Skleničkové,“ říká J.E. Daniel Meron, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Státu Izrael v České republice.

„Na ČVUT v Praze plně podporujeme studenty se zdravotním omezením. Snažíme se, aby mohli studovat, a přitom se zapojili i do mimoškolních aktivit, jako je práce ve studentských klubech, nebo je velmi rádi zařazujeme mezi uchazeče o zahraniční výjezdy. Ve spolupráci s výrobci kompenzačních pomůcek pro ně zajišťujeme nejnovější technologické inovace se zaměřením na umělou inteligenci. Doufáme, že tak pomůžeme nejen jim, ale i jejich rodinám. Nové technologie navrací studenty do běžného života, což je v době nedostatku zdravotníků obzvláště důležité,“ říká doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., rektor ČVUT.

Díky magnetickému upevnění k rámu brýlí je OrCam MyEye 2 jedinou nositelnou pomůckou pro umělé vidění. Ovládá se intuitivními gesty rukou nebo poklepáním na tělo přístroje. Vizuální vstupy jsou předávány zvukově prostřednictvím malého reproduktoru. Nenápadný a lehoučký přístroj o velikosti prstu si zcela vystačí bez připojení k internetu, což chrání soukromí a bezpečnost osobních dat uživatele.

„Na akci jsme také představili dvě nové, inovativní funkce, které jsou v současné době ve vývoji a posunou schopnosti OrCam MyEye 2 ještě dále,“ doplňuje Irie Meltzer, Director of Business Development pro střední a východní Evropu ve společnosti OrCam Technologies. „Čtecí funkci zařízení pozvedneme na novou úroveň AI, a to díky využití ‚interaktivního čtení‘ a pomocí technologie Natural Language Processing. To v praxi znamená, že uživatel může hlasovým povelem přístroji zadat, aby vyhledal specifické informace z textu nebo displeje, jako je například telefonní číslo, datum nebo dokonce věty obsahující určité slovo. Navíc bude OrCam MyEye 2 schopen identifikovat vybrané předměty, třeba židli, hrnek nebo dveře, a svého nositele k nim nasměrovat. Uživateli tak obrovskou měrou usnadní pohyb v prostoru.“

Celosvětově je OrCam MyEye 2 k mání ve 25 jazycích a 48 zemích.

Společnost OrCam vyvíjí také asistenční technologie pro lidi s postižením sluchu. První nositelnou pomůcku na světě založenou na AI, která udělá naslouchátka „chytrými“, tedy identifikuje a izoluje jeden hlas mezi mnoha mluvícími, a takto očištěný jej v reálném čase prostřednictvím Bluetooth předá do naslouchátka.

O společnosti OrCam Technologies: OrCam Technologies, lídr na poli osobní nositelné technologie založené na umělé inteligenci (AI), založili v roce 2010 profesor Amnon Shashua a Ziv Aviram, spoluzakladatelé společnosti Mobileye (dnes součást společnosti Intel), světové jedničky v systémech zabraňování kolizím a inovátora v oboru autonomního řízení automobilů. Inspirován vývojem přelomové technologie umělého vidění pro bezpečnější provoz automobilů, OrCam využívá počítačové vidění založené na AI ke zvyšování nezávislosti zrakově či sluchově postižených, lidí s poruchou schopnosti číst a dalších skupin. Vlajkovou lodí společnosti je OrCam MyEye 2, asistenční zařízení, které se dostalo na seznam nejlepších inovací loňského roku TIME Best Inventions of 2019.

Více informací najdete na www.orcam.com a YouTube, a můžete sledovat OrCam také na Facebooku a Twitteru.

(tz)