V numismatické online aukci se vydražily mince za 124 milionů korun

Celkem 660 položek rozdělených do dvou aukcí bylo ve čtvrtek 30. dubna vydraženo v rámci prozatím největší letošní numismatické aukce. Ta probíhala z důvodu pandemie koronaviru prostřednictvím telefonu a internetu. Celkový objem aukce pak dosáhl částky 123,92 milionů Kč. Nejdražší minkcí se stal 10 dukát Karla VI. z roku 1740 z kremnické mincovny. Aukci pořádal numismatický aukční dům Macho & Chlapovič.
Z důvodu pandemie se aukce uskutečnila pouze prostřednictvím telefonních a internetových příhozů. Draženo bylo celkem 660 položek, které byly rozděleny do dvou aukčních etap. Všeobecná aukce nabídla 235 položek a následně byla doproprovozena pokračováním prodeje sbírek známého numismatika Jaroslava Kokoluse, tentokráte kolekcí mincí a medailí s vyobrazením panovníků Josefa I., Karla VI. a Karla VII. s 395 položkami.

„I přes současnou složitou situaci je patrné, že dosažené ceny u jednotlivých položek jen dokazují, že lidé mají numismatiku rádi a jsou stále ochotní si za sběratelsky kvalitní materiál náležitě připlatit. V oblibě nejsou jen vládní mince, ale i medaile ražené k různým příležitostem, zejména pak korunovační a holdovaci medaile a žetony,“ uvádí spoluzakladetel největší aukční síně v České republice Elizej Macho. Jak doplňuje, stále více se do popředí zájmu derou československé bankovky, které dosahují závratných částek, a to zejména u perfektně zachovalých a vzácných exemplářů.
I přes nesnadnou situaci nabídla největší aukční síň sběratelům, ale i investorům celou řadu zajímavých a neobyčejných numismatických položek.

„Numismatika všeobecně vždy dokázala překonat všelijaké krize a uchovává si svou hodnotu. Také v dnešních dnech dokazuje, že je zázračným fondem, investicí doslova zaručenou. Vůbec se nebojíme, že by nebyl zájem o tyto předměty, spíše naopak. Domníváme se, že to může být na nějakou dobu poslední šance získat do sbírky nějakou zajímavou minci. Lidé, kteří vzácné mince a medaile vlastní, dnes nebudou přemýšlet o prodeji. Vzhledem k ekonomickým dopadům, které přináší bezprecedentní tištění nových peněz jako všeléku centrálních bank, si lidé raději ponechají cenný sběratelský materiál ve sbírce než peníze na účtu, které se jim budou reálně znehodnocovat,“ uzavírá Elizej Macho.

(tz)