Osobní bankrot

Pokud si nevíte rady s dluhy, či vám dokonce hrozí exekuce, jistě vás napadne jedno řešení – osobní bankrot. Co ale takový osobní bankrot vlastně je, jaké podmínky musí být splněny a co pro vás bude znamenat?
Co je to osobní bankrot a jak ho dosáhnout

„Vyhlásit osobní bankrot“, tedy podat návrh na zahájení insolvenčního řízení formou oddlužení, může osoba, která peníze dluží, a to u krajského soudu (tzn. podáváte vy prostřednictvím advokáta, notáře, soudního exekutora nebo tzv. akreditované osoby). V návrhu musí dlužník uvést očekávané příjmy, příjmy za poslední rok, prokázání úpadku a seznam majetku. Vše podložené přílohami, které uvedené skutečnosti dokazují. Cílem je prokázat, že dlužník bude schopen během následujících pěti (tří) let splatit alespoň část dluhu. V průběhu procesu oddlužení musí dlužník vykonávat výdělečnou činnost, a naopak nesmí prodávat svůj majetek, převádět jej na někoho jiného, brát si nové půjčky apod.

Jak se splácí dluh

Pokud soud oddlužení povolí, rozhodne o zpeněžení vašeho majetku, který se začne prodávat a dluh se hradí z tohoto prodeje, přičemž ostatní závazky jsou vám odpuštěny. Nebo se nastaví splátkový kalendář (splácíte každý měsíc určitou částku) a během následujících pěti (tří) let, pokud řádně splácíte a uhradíte minimální částku svého dluhu, bude oddlužení ukončeno a zbytek dluhu vám bude odpuštěn.
Jaké jsou podmínky oddlužení
Pro povolení oddlužení však musíte splňovat určité podmínky. Zaprvé, oddlužení je zpravidla možné pouze pro fyzické osoby (nikoli podnikající fyzické osoby či právnické osoby, např. obchodní společnosti). Dále musíte být v úpadku, nebo vám úpadek musí hrozit, což znamená, že nejste schopni splácet své dluhy – musíte mít závazky u nejméně dvou věřitelů, které jste nezaplatili, a to 30 dní po splatnosti. Musíte také prokázat, že oddlužení myslíte vážně a poctivě (insolvenční řízení na vás neproběhlo za posledních 5 let a oddluženi jste nebyli za posledních 10 let, nechováte se lehkomyslně nebo nedbale). Ondřej Benc, interní právník ManpowerGroup vysvětluje: „Během oddlužení musíte zaplatit alespoň 30 % dluhu, od 1. července 2020 to může být i méně, ale minimem je 2 178 Kč měsíčně. Zároveň vám musí zbýt nezabavitelná částka 6 429 Kč měsíčně na běžný život, zbytek vám bude následně odpuštěn. Po dobu splácení byste neměli zatajovat žádné příjmy, dokonce ani výhry či dary, a veškeré peníze navíc použít na splácení dluhu. Zároveň vám nesmí vznikat nové dluhy.“

Co získáte

V první řadě vám oddlužení zajistí ochranu před exekucí a dražbou vašeho majetku. Zároveň vaše dluhy nebudou narůstat, protože se přestanou načítat úroky. Velkou roli hraje i odpuštění dluhu – někdy i více než 70 %. A nakonec – za nejdéle pět let budete zcela bez dluhů.
Problematika je poměrně rozsáhlá a složitá. „Pokud o oddlužení uvažujete, je lepší se obrátit na odborníka, který vám s řešením situace pomůže. Doporučil bych insolvenčního správce, nebo advokáta, který se insolvencím věnuje,“ radí Benc.

O společnosti ManpowerGroup

Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je téměř 70 let světovým lídrem v poskytování inovativních služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Skupina společností ManpowerGroup, fungující pod značkami Experis™, Manpower®, ManpowerGroup™ Solutions a Right Management®, pomáhá 400 000 klientům v 80 zemích a oblastech zlepšit výkonnost jejich pracovníků a více než 600 000 uchazečům zajistí odpovídající práci. ManpowerGroup byla v roce 2020 již pojedenácté jmenována jednou ze světových nejetičtějších společností, a posílila tím svoji pozici jako nejdůvěryhodnější společnost ve svém oboru. Více informací o tom, jak vám ManpowerGroup může pomoci uspět, najdete na www.manpowergroup.com.

ManpowerGroup v České republice

V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2019, díky své síti 35 poboček, ManpowerGroup našel pro 1200 klientů 24 000 nových zaměstnanců.
Více informací o společnosti ManpowerGroup naleznete na www.manpowergroup.cz

(tz)