Hlavní nádraží získalo monumentální model z kostiček LEGO

Developerská a investiční skupina CRESTYL bezplatně zapůjčila Správě železnic věrnou kopii pražského hlavního nádraží sestavenou z kostiček LEGO®. Od poloviny listopadu je model umístěn v horní části odbavovací haly. Model zobrazuje na monumentální ploše patnácti metrů čtverečních věrnou kopii nádraží tak, jak reálně vypadá a funguje. Váží přes 2700 kilogramů, skládá se z více než 342 tisíc kostiček LEGO a jeho sestavení zabralo 2137 hodin.

„Model jsme nechali v roce 2015 postavit při příležitosti otevření našeho obchodního centra v Kladně, kde je jedna z továren LEGO. Nyní po pěti letech jsme se zamýšleli nad tím, kde jinde ho vystavit a jako nejpřirozenější nám přišlo umístit model přímo v zrekonstruovaném hlavním nádraží v Praze, kam bezpochyby patří. Správě železnic jsme jej pro tyto účely zapůjčili bezplatně a bude zde umístěn na dobu neurčitou. Věříme, že všechny cestující opravdu potěší,“ říká Viktor Peška, obchodní ředitel skupiny Crestyl.

„Jsme velmi rádi, že se cestující procházející pražským hlavním nádražím můžou na největší železniční stanici v České republice podívat i z jiné perspektivy. Věrná kopie potvrzuje výjimečnost celého nádraží včetně Fantovy budovy,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Model zabírá plochu patnácti metrů čtverečních a má dva metry výšky. Jde o věrnou kopii nádraží, tak, jak reálně vypadá a funguje. Sami návštěvníci mohou některé prvky ovládat a řídit. Model je v řezu, a umožňuje tak i pohled do vnitřních prostor, na kolejiště, včetně cestujících, průvodčích nebo dispečerů.

(tz)