Lahev whisky za miliony je v Česku

Whisky je oblíbeným nápojem po celém světě a kromě spotřebitelů ji vyhledávají i investoři. Ti za jednu lahev zaplatí desítky tisíc až miliony korun. Dvaasedmdesátiletou whisky ze skotské palírny Macallan kupoval fond Wine Management v květnu tohoto roku za 1,73 milionu korun. Nyní se cena lahve vyšplhala na 3,75 milionu a už je uložena ve skladu fondu v České republice. Fond, který se zaměřuje na investice do vín, stařených destilátů, vinic, vinařství a palíren, dosáhl ve třetím kvartálu 1,44% růstu a během dvou let od svého vzniku si připsal už 18,1 %.

„Když jsme whisky Macallan 72 let kupovali, tušili jsme její potenciál. Podle veřejně dostupných informací se jedná o nejdražší lahev whisky na území České republiky. Bylo jí naplněno pouze 600 lahví, přičemž některé z nich už byly vypity, což pouze zvýšilo hodnotu těch zbývajících. Kvůli pandemii covidu-19 jsme ji zatím nemohli osobně převzít, a tak nás moc těší, že jsme ji nyní společně s dalšími lahvemi konečně mohli uložit v našem skladu v České republice,“ říká Martin Kovář, spoluzakladatel fondu.

Obliba investiční whisky i její cena roste i přes koronavirovou krizi. Za prvních devět měsíců si index Rare Whisky Apex 1000, který sleduje ceny tisíce nejžádanějších lahví single malt whisky, posílil o 6,8 %. Hodnota indexu Macallan M18 pro nejžádanější whisky z této palírny za stejné období vzrostla dokonce o 9,5 %.

„Palírna The Macallan a její produkce představují Rolls Royce mezi whisky. Všichni se jí snaží přiblížit, ale ona stále nad ostatními vyčnívá. Svědčí o tom i to, že z deseti nejdražších whisky, které byly prodány na aukcích, bylo devět právě z této palírny,“ doplňuje Václav Rout, odborný poradce fondu Wine Management na stařené destiláty.

Na konci třetího čtvrtletí čítalo portfolio Wine Management na 15 857 lahví vína v hodnotě 123 milionů korun a 19 lahví whisky. V říjnu fond nakoupil dalších 2097 lahví vína v celkové hodnotě téměř 10 milionů Kč a do konce roku plánuje rozšíření portfolia o kolekci 36 lahví whisky z palíren Caperdonich a Longmorn dohromady za 350 000 Kč a lahev dvaapadesátileté whisky Royal Salute Time Series 52 y.o. Single Cask Finish v hodnotě 680 000 Kč.

Investiční fond Wine Management je nástrojem, který umožňuje movité klientele efektivně spoluvlastnit portfolio sestavené z investičních vín, stařených destilátů, vinic, vinařství a palíren. Radost z poznávání ušlechtilých a opojných nápojů se zde snoubí s rozumnou investicí, jež přináší dlouhodobé uchování hodnoty a následně i zisk. Cílem celkové investiční strategie fondu je dosahování dlouhodobých výnosů v rozsahu 4–10 % p. a.

(tz)