Panbio™ Rapid Antigen Self-Test získal povolení

Ministerstvo zdravotnictví schválilo Panbio™ COVID-19 Antigen Self-Test, což je první samotest s výtěrem z přední části nosu bez předpisu, který je k dispozici pro použití u osob s příznaky onemocnění COVID-19 nebo bez nich. Soupravy pro samotestování se budou prodávat v lékárnách a maloobchodních prodejnách přímo spotřebitelům a umožní tak časté a pohodlné testování doma s výsledky již za 15 minut.

Spolu s vakcínou pomáhá častý a rychlý screening osob bez příznaků i s příznaky obnovit pocit bezpečí na pracovištích, ve školách a na dalších veřejných místech

Globální zdravotnická společnost Abbott dnes oznámila, že obdržela povolení od Ministerstva zdravotnictví České republiky pro volný prodej svého testu Panbio™ COVID-19 Antigen Self-Test jako pomůcku pro zjištění infekce COVID-19 u dospělých a dětí, s příznaky nebo bez nich.

Díky tomuto povolení společnost Abbott jako první uvádí na trh volně prodejný rychlý antigenní nosní samotest pro širokou veřejnost, aby tak zajistila potřebu spolehlivého, rychlého a snadného testování v rámci České republiky, a tím přispěla k častému domácímu screeningu době, kdy se opět otevírají místní komunity, obchody a restaurace a rekreační aktivity.

„Samotestování je osvědčený nástroj, který činí testování přístupnějším a zároveň slouží jako další vrstva ochrany před šířením onemocnění COVID-19 společně s protokoly o veřejném zdraví a zavedením vakcinace,“ uvedl Andrzej Paryś, generální ředitel společnosti Abbott pro oblast rychlé diagnostiky. „Povolení našeho testu Panbio COVID-19 Antigen Self-Test zpřístupní testování většímu počtu osob v rámci České republiky a umožní jim vrátit se do práce, cestovat a věnovat se dalším aktivitám. Zároveň sníží zátěž testování v samotném systému zdravotní péče.“

Jednoduché a spolehlivé samotestování za 15 minut pro omezení šíření infekceČasté testování umožňuje lidem zjistit, zda jsou infekční, když je to pro ně nejvíc důležité. Samotestování bylo povoleno v různých zemích po celém světě, včetně karty BinaxNOW™ COVID-19 Ag Card v USA a testu Panbio COVID-19 Antigen Self-Test ve Francii, Německu a jinde.

Použití testu Panbio COVID-19 Antigen Self-Test je jednoduché, rychlé a spolehlivé. Lidé potřebují provést jen minimálně invazivní výtěr z nosu a několik dalších kroků podle pokynů pro použití. U dětí mladších 14 let je nutné, aby výtěr z nosu provedla zodpovědná dospělá osoba a následně vykonala test dle pokynů k použití.

V lékárnách a maloobchodních prodejnách je dostupné balení po jednom, 10 a 20 testech , přičemž v krabici najdete všechny materiály potřebné k provedení testu, jako jsou pokyny pro použití, tampony, testovací kazety a reagenční ampule. Test ukáže výsledky za 15 minut, není nutné žádné vybavení.

Důrazně doporučujeme nahlásit pozitivní výsledek zdravotnickým orgánům, kontaktní informace jsou součástí pokynů pro použití.

Značka Panbio účinně pomáhá

Samotest Panbio COVID-19 Antigen je verzí nové generace testu pro profesionální použití, rychlého testovacího zařízení Panbio ™ COVID-19 Ag, které je jedním z nejpoužívanějších a nejstudovanějších antigenních testů. U symptomatických jedinců prokázala klinická studie používající profesionální nazální verzi testu citlivost 98,1% a specificitu 99.8 %. U asymptomatických jedinců prokázal nazální test pro profesionální použití citlivost 93,8% u jedinců, u nichž je vysoce pravděpodobné, že budou infekční kvůli jejich vyšší virové zátěži a s hodnotami Ct menšími nebo rovnými 30.
Počty Ct představují počet cyklů, kterými musí PCR přístroj projít, aby amplifikoval dostatek genetického materiálu viru, aby byl detekovatelný. Čím větší je množství přítomného viru (virová zátěž), tím méně cyklů je k detekci viru zapotřebí.
O testu Panbio™ COVID-19 Antigen Self-Test Panbio COVID-19 Antigen Self-Test je test laterálního toku pro rychlou a kvalitativní detekci viru SARS-CoV-2. Pro odběr vzorků se používá výtěr z nosu. Výsledky testu jsou viditelné již za 15 minut bez dalšího vybavení.

Negativní výsledky nevylučují infekci COVID-19 a nelze je použít jako jediný základ pro léčbu nebo jiná rozhodnutí vedení.

(tz)