Numismatický trh zažil velké oživení

Aukční trh s numismatikou zažil v předchozím roce enormní oživení a dostal se až k hranici těsně pod 600 milionů korun. Pro investory to je velký krok vzhůru. Rok 2020 se totiž nesl ve znamení snížení objemů nabízeného materiálu, přičemž především z důvodu pandemie došlo z předchozí cca půl miliardy k poklesu na 383 251 759Kč. Sběratelé z obavy, aby v nastalé a hlavně nestandardní situaci například ze zbrklosti neprodali cenné kousky ze své sbírky, tak častěji kvalitní numismatický materiál zadržovali.
„Prvotní krize je snad už zažehnána. Rok 2021 se nesl ve znamení velkého oživení, kdy nejen váhající aukcionáři, ale už i prodávající pochopili, že aukce uspořádané ve virtuálním prostředí, tedy přes internet a telefony, dokázaly plnohodnotně nahradit klasické sálové aukce,“ Říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukční síně Macho & Chlapovič. Trh tak zaznamenal oproti pandemickému roku 2020 nárůst objemů ve výši 55 %. Obraty v aukcích se přiblížily na dosah 600 milionům korun. Konkrétní suma činí 594 milionů korun (23,2 milionu eur).

Sběratelé se radují, ale zůstávají obezřetní. Nadále přetrvává celkem značná neochota kvalitní materiál z budovaných sbírek dále prodávat, a to navzdory markantním cenovým růstům. Určitě nejzajímavějším lákadlem loňského roku se stala sbírka významného pražského podnikatele Josefa Nováka, který žil v letech 1882–1936. Tato sbírka vešla do povědomí veřejnosti jako „Poklad z kufru“ a Česká republika ji navrátila dědicům Josefa Nováka. Do aukce putovaly mince v odhadované hodnotě 80 milionů korun a největší atrakcí byly právě skvosty z prvorepublikové sbírky Josefa Nováka.

Vybrané kousky dosáhly zhodnocení i 500 %

Nejsilnější příčinou rekordních aukčních prodejů nebyl počet špičkových předmětů v nabídce, ale jejich cenové nárůsty. Oproti roku 2019 zdražilo například vybrané modelové portfolio o přibližně 60 %, nicméně některé předměty zdražily i o 500 %.
Na českém numismatickém trhu i nadále dominuje aukční dům Macho & Chlapovič s aktuálním tržním podílem 44,1 %. Druhé místo si drží aukční dům Aurea (27,3 %), třetí příčku obsadil aukční dům Antium Aurum s 17,2 %. A právě Antium Aurum a Aurea se pravidelně střídají na druhé a třetí pozici.
V roce 2022 prozatím není vidět příliš mnoho faktorů, které by mohly kromě dalších cenových nárůstů napomoci kulhající nabídce. Poptávka po numismatických předmětech nadále dramaticky roste. „Předpokládáme, že zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě spolu s inflací tento trend v roce 2022 nezchladí,“ zakončuje Macho.
A co radí největší československá aukční síň s numismatikou na závěr?
„Kupujte kvalitu, kupujte špičkové předměty s dobrým rodokmenem, všímejte si relativní vzácnosti. Na období, kdy roste vše bez rozmyslu, na tom se sveze každý amatér. Ovšem ta doba časem pomine.“

(tz)