Regulovat či ne? Diskuze o sdíleném bydlení

Pixabay.com

Na potřebě regulace sdíleného ubytování panuje všeobecná shoda. Výrazně se ale liší postoje jednotlivých aktérů k tomu, jak konkrétně postupovat. Hlavní město Praha prosazuje svůj návrh novely živnostenského zákona, strany vládní koalice se naopak přiklánějí k tomu, aby byla problematika řešena vládním návrhem zákona. Ukázalo to jednání, které uspořádala Hospodářská komora ČR za účasti zástupců hlavního města Prahy, Poslanecké sněmovny, několika ministerstev i podnikatelů v oblasti sdíleného ubytování.

Hospodářská komora ČR jednání uspořádala coby první akci v rámci nedávno schváleného memoranda o spolupráci mezi Komorou a hospodářským výborem Poslanecké sněmovny. Účastníci diskutovali o novele živnostenského zákona, kterou na návrh hlavního města Prahy v současnosti projednává Poslanecká sněmovna.

Diskuze se vedle zástupců Hospodářské komory zúčastnilo několik poslanců včetně zpravodaje novely živnostenského zákona Vojtěcha Munzara. Návrh za hlavní město Praha obhajovala radní Hana Kordová Marvanová. Zástupci několika ministerstev i podnikatelských organizací z oblasti poskytování ubytování.

K návrhu novely živnostenského zákona z pera hlavního města Prahy, který jako tisk č. 41 projednává Poslanecká sněmovna, dorazila totiž řada závažných připomínek z různých stran včetně ministerstva průmyslu a obchodu či ministerstva financí.

„Naším záměrem nebylo hledat nějaké konkrétní kompromisní řešení, ale umožnit poslancům včetně zpravodaje příslušného sněmovního tisku vyslechnout argumenty všech stran. Pražský magistrát navrhl novelu, ovšem objevila se řada připomínek ze strany několika ministerstev i podnikatelů. Svůj postoj představila i Hospodářská komora ČR. Jsme přesvědčeni, že je společným zájmem všech, aby byla schválena taková pravidla, která budou férová a přinesou skutečné zlepšení situace,“ vysvětlil předseda sekce Hospodářské politiky Hospodářské komory ČR Filip Dvořák.

Hospodářská komora ČR dlouhodobě upozorňuje na mimořádně vysokou míru tzv. šedé ekonomiky v oblasti sdíleného ubytování. Ta dosahuje až 50 %. Komora proto důrazně varuje, že regulace dle návrhu hlavního města Prahy by postihla pouze poctivé podnikatele, a tím přinesla ještě větší a nespravedlivou konkurenční výhodu všem, kteří krátkodobé pronájmy poskytují „na černo“.

Komora proto navrhuje zavedení zákonné povinnosti pro všechny digitální platformy, které zprostředkovávají propojení zájemců o sdílené ubytování a jeho poskytovatelů, evidovat jednotlivá zprostředkování v rámci národního digitálního uzlu, který by spravovalo ministerstvo financí a sdílelo data s orgány oprávněnými správou místního poplatku z pobytu. Dalším klíčovým krokem by pak bylo zavedení povinnosti vlastníka nemovitosti, ve které je sdílené ubytování poskytováno, ručit za subjekt, který sdílené ubytování poskytuje.

Problematičnost návrhu hlavního města Prahy zmínil na jednání i zpravodaj zmíněného tisku č. 41 Vojtěch Munzar.„Návrh, se kterým přišlo hlavní město Praha, bohužel vyvolává příliš mnoho otázek a pochybností. Proto spíše převládá názor, že by měla přijít vláda se svým návrhem řešení, který projde klasickým připomínkovým řízením, aby se případná rizika eliminovala,“ vysvětlil Munzar.

Pro přípravu vládního návrhu se vyslovil i poslanec Jakub Michálek.„Abychom se zachovali zodpovědně, je třeba návrh připravit pořádně, zahrnout všechny připomínky a podněty, které se objevily. Pro mne je klíčové, aby schválená úprava byla v plné míře vymahatelná,“uvedl Michálek.

Hospodářská komora je přesvědčena, že při dobré vůli všech zainteresovaných stran bude možné i komplexnější vládní návrh regulace, do něhož by se měla mj. promítnout i nyní finalizovaná evropská úprava, projednat a schválit tak, aby byla účinná již od ledna 2023.